המנהל האזרחי החרים בתים בכפר באזור E1

באיחוד האירופי שוקלים לדרוש מישראל בעתיד פיצוי כספי במקרים של הריסת בתים שנתרמו על ידי האיחוד, כמו אלה שהוחרמו בג'בל אל-באבא שבאזור ירושלים. משפחות נותרו ללא קורת גג

מאת:

מאת: מוריאל רוטמן;  צילומים: אורן זיו / אקטיבסטילס

מקבץ של בתים ומבני פח מרכיב את הכפר הבדואי ג'בל אל-באבא, שנמצא בקצהו של כביש מתפתל מאחורי שכונת אל עזרייה שממזרח לירושלים. זהו מקום מגוריהן של כארבעים משפחות, בני שבט הג'יהלין, אשר ממוקם בלב האזור המכונה E1 ומחבר בין ירושלים להתנחלות מעלה אדומים.

הכפר ג'בל אל באבא (אורן זיו / אקטיבסטילס)

הכפר ג'בל אל באבא (אורן זיו / אקטיבסטילס)

ביום רביעי האחרון הגיעו כוחות צבא ומנהל אזרחי לכפר והחרימו שלושה בתים, שנתרמו לתושבים על ידי הנציבות האירופית. הבתים הם למעשה קרוונים טרומיים שנתרמו על ידי האגף לסיוע הומניטרי באיחוד האירופי למשפחות חסרות בית בזמן סופת השלג הקשה בדצמבר האחרון.

הכוחות הגיעו בבוקרו של אותו יום והציגו בפני התושבים 18 צווי הריסה, בטענה שהמבנים אינם חוקיים. "אחר הצהריים הם חזרו ולקחו את הבתים שלנו איתם", אומר חסן, אחיו של אחד מבעלי הבתים (בעל הבית היה באותו הזמן בעבודה במקום שנקרא למרבה האירוניה "עולם הבית"). משלושת המבנים המוחרמים נותרה בשלמותה רק מסגרת של חלון אחד.

מעלה אדומים נשקפת מבעד לחלון היחיד שנותר מהבתים שהוחרמו. ג'בל אל באבא  (אורן זיו / אקטיבסטילס)

מעלה אדומים נשקפת מבעד לחלון היחיד שנותר מהבתים שהוחרמו. ג'בל אל באבא (אורן זיו / אקטיבסטילס)

בנוסף לשלושת הבתים שהוחרמו חולקו 15 צווי הריסה לבתים נוספים בג'בל אל-באבא. כששאלתי את חסן למה נבחרו דווקא הבתים האלה, הוא הצביע על הדגל הכחול הקטן עם שניים עשר הכוכבים של האיחוד האירופי, דגל שמעטר את צדו האחורי של אחד הבתים שעדיין עומדים.

אתר חדשות האיחוד האירופי EuroActiv  דיווח לאחר ההריסה כי על פי מקור בכיר בבריסל הועלתה בדיונים פנימיים הצעה לדרוש מישראל בעתיד פיצוי כספי במקרים של הריסת בתים שנתרמו על ידי האיחוד. על פי האתר במהלך שנת 2012 ישראל הרסה בשטחי סי בגדה המערבית ובאזור ירושלים כ-79 מבנים שנתרמו על ידי האיחוד האירופי, ו-54 מבנים נוספים נהרסו בחצי הראשון של שנת 2013. הנציבות האירופית טוענת כי בין השנים 2001 ל-2011 הרס המנהל האזרחי פרויקטים לפיתוח בשווי של 49.14 מיליון יורו בשטחי הרשות הפלסטינית, 29.37 מהם מומנו על ידי האיחוד האירופי או מדינות החברות בו.

אחד מהמבנים הנוספים שנתרמו ע"י הנציבות האירופית. גם על מבנה זה יש צו הריסה. (אורן זיו / אקטיבסטילס)

אחד מהמבנים הנוספים שנתרמו ע"י הנציבות האירופית. גם על מבנה זה יש צו הריסה. (אורן זיו / אקטיבסטילס)

למרות שעל פי החוק הבינלאומי זוהי חובתה ואחריותה של המדינה הכובשת לדאוג לצרכים הבסיסיים של האוכלוסייה החיה תחת כיבוש צבאי מתמשך, ישראל מותירה קהילות כמו זו החיה בג'בל אל באבא בעוני מחפיר, ולא בגלל שג'בל אל באבא נעלמת מעיני הרשויות. על פי תושבי המקום איתם שוחחתי, כוחות ישראלים מגיעים לכפר בכל שבוע, ולפעמים גם פעמיים בשבוע. הם מגיעים כדי לצלם את המקום, לבצע מדידות, ובשבוע האחרון הם התחילו לקחת את הבתים.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מנסור עבאס כוכב עליון

מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf