newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

שבוע אחרי התקיפה האלימה: כמאתיים פעילי שמאל הפגינו ליד מאחז הבלאדים

מאת:
השאירו תגובה
א א א

נכתב בשיתוף עם מעין דק

כמאתיים פעילי שמאל נענו לקריאה של קבוצת תעאיוש והשתתפו היום (שישי) בצעדה ליד מאחז הבלאדים בבקעת הירדן, במחאה על אלימות המתנחלים המתמשכת נגד תושבי הכפר עוג'ה.

על פי התכנית התכוונו מארגני האירוע לקיים סיור מחאה מההתנחלות כוכב השחר אל עבר מאחז הבלאדים, ממנו יצאה ביום שישי שעבר כנופיה של למעלה מ-15 רעולי פנים, שתקפו באלות ובאבנים מספר פעילי תעאיוש שהגיעו ללוות את רועי הצאן של עוג'ה ופצעו שישה מהם. אך כאשר הגיעו האוטובוסים לצומת מכמש חסמה המשטרה את הדרך והציגה לנוכחים, ביניהם חברי כנסת ממרצ – זהבה גלאון, עיסאווי פריג' ומיכל רוזין – "צו רידוד" עליו חתום אלוף הפיקוד שמשמעותו היא סוג של סלקציה לפיה יש כאלה שמותר להם לנסוע במקום, וכאלה שלא. האוטובוסים של אנשי השמאל עוכבו כאשר כל העת המשיכו לחלוף במקום רכבים של מתנחלים.

> לעמוד בצפירת יום השואה עם רועים פלסטינים בארץ המתנחלים בבקעה

השוטרים מציגים לח"כ זהבה גלאון "צו רידוד" במטרה למנוע את הפגנת פעילי השמאל (אורלי נוי)

השוטרים מציגים לח"כ זהבה גלאון "צו רידוד" במטרה למנוע את הפגנת פעילי השמאל (אורלי נוי)

כמאתיים פעילי שמאל הפגינו נגד הכיבוש ונגד אלימות מתנחלים ליד מאחז הבלאדים. (צילום: אורלי נוי)

כמאתיים פעילי שמאל הפגינו נגד הכיבוש ונגד אלימות מתנחלים ליד מאחז הבלאדים. (צילום: אורלי נוי)

לאחר ניסיונות הידברות בין מארגני ההפגנה וחברי הכנסת של מרצ לנציגי המשטרה והצבא, החלו המפגינים לצעוד על כביש אלון אל עבר ההתנחלות רימונים, כשהם קוראים לפירוק ההתנחלויות והמאחזים בבקעת הירדן.

במהלך הצעדה נשאו דברים עבדאללה אבו רחמה מבלעין, ח"כ זהבה גלאון ונציג מתושבי הכפר עוג'ה, שסיפר על ההתמודדות ארוכת השנים שלהם עם התנכלויות המתנחלים באזור: "אנחנו גרים כאן 30 שנה עם הצאן שלנו, ולא היו לנו בעיות כל השנים. אבל משנת 2008 יש לנו בעיות עם המתנחלים מהמאחזים שיורדים ומפריעים לנו לרעות את הצאן". הוא תיאר מסכת של התעמרויות ואלימות: "לפעמים מתקיפים אותנו, לפעמים מאיימים עלינו", לצד מקרים רבים של גניבת צאן. תושבי הכפר פנו פעמים רבות למשטרה אולם נתקלה בכתף קרה.

עוד בנושא

  עוד דיבר הרב אריק אשרמן, שסיפר על האירוע בו הותקפו פעילי תעאיוש על ידי המתנחלים בשבוע שעבר. אשרמן, שהוכה באבנים ובמוטות וספג חבטת אלה בראשו, אמר: "בשבוע שעבר 18 חבר'ה רדפו אחרינו לאורך קילומטר וחצי מתוך שנאה. בגלל שקדושת הארץ מסנוורת אותם מקדושת אדם. הם לא מבינים שזה הרועה הפלסטיני שנברא בצלם אלוהים ולא האדמה, עד כמה שהאדמה חשובה לנו".

  אשרמן התייחס לכך שלהביא מאות ישראלים לפעילות בשטחים בכלל, ובאזור זה בפרט, זה לא דבר שקורה הרבה, והדגיש כי לצד האינטלקטואלים, ולצד עבודה פוליטית ומשפטית, קריטי שיהיו אנשים בשטח וקרא לנוכחים להמשיך להגיע ולהצטרף לפעילות של תעאיוש לליווי של רועים וחקלאים פלסטינים.

  לקראת סיום הצעדה הגיעו למקום מספר מתנחלים ועמדו מול מפגיני השמאל, כשהם אוחזים בדגלים וקוראים "מוות לערבים". האוטובוסים עזבו את המקום בליווי משטרתי, וקבוצה של פעילי תעאיוש נשארו כדי ללוות את רועי הצאן של עוג'ה לשטח המרעה שלהם. חיילים הציגו בפני הפעילים צו שטח צבאי סגור ומנעו מחלקם להמשיך בדרך.

  > בניגוד לבנט, תוכנית הלימודים בהיסטוריה לא מפחדת מהנכבה

  חיילים מציגים צו שטח צבאי סגור בפני פעילי תעאיוש במטרה למנוע מהם ללוות רועי צאן למרעה (אורלי נוי)

  חיילים מציגים צו שטח צבאי סגור בפני פעילי תעאיוש במטרה למנוע מהם ללוות רועי צאן למרעה (אורלי נוי)

  ראשת מרצ זהבה גלאון, ח"כ מיכל רוזין ומנכ"ל שלום עכשיו אבי בוסקילה צועדים ליד מאחז הבלאדים נגד הכיבוש ובמחאה על אלימות מתנחלים. (צילום: אורלי נוי)

  ראשת מרצ זהבה גלאון, ח"כ מיכל רוזין ומנכ"ל שלום עכשיו אבי בוסקילה צועדים ליד מאחז הבלאדים נגד הכיבוש ובמחאה על אלימות מתנחלים. (צילום: אורלי נוי)

  א א א
  ועוד הערה לסיום:

  הפוסט שקראת עכשיו לא במקרה נמצא פה, בשיחה מקומית. צוות האתר משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לקוראים שלנו מידע שלא נמצא במקומות אחרים, לפרסם תחקירים ייחודיים, להגיב מהר לאירועים חדשותיים מתגלגלים, ולתת במה לקולות מושתקים בחברה ולפועלות ולפעילים למען שלום, שוויון וצדק חברתי.

  כבמה שעושה עיתונות עצמאית אנחנו לא נמצאים בכיס של אף בעל הון, ולא של השלטון. הרבה מהכתיבה באתר נעשה בהתנדבות מלאה. ועדיין, העבודה שלנו עולה כסף. זה זמן עריכה, וזה צילום, תרגום, שירותי מחשוב, ייעוץ משפטי ועוד.

  אם כל אחת ואחד ממאות אלפי הקוראים שמגיעים לשיחה מקומית כל שנה יתרום ולו תרומה קטנה – נוכל לעמוד על הרגליים באופן עצמאי לגמרי. אם כל אחד יתמוך בנו בתרומה חודשית צנועה – נוכל לצמוח ולהרחיב את הפעילות שלנו פי כמה.

  הצטרפו להצלחה שלנו בשיחה מקומית
  תרמו לחיזוק העיתונות העצמאית של שיחה מקומית

  לחצו כאן

  טסט

  X

  אהבת את הכתבה הזאת?

  כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
  donate
  silencej89sjf