newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מצעד הדגלים עבר ב"שקט": קללות 'מוחמד מת' והתגרות בסוחרים

עשרות אלפי צעירים יהודים השתתפו ב"מצעד הדגלים" בעיר העתיקה בירושלים. סדרנים שמרו על הסדר, ושוטרים מנעו עימותים. סוחר פלסטיני: "איזה מין יום ירושלים זה, אם צריך לשלוח אלפי שוטרים לשמור על הצועדים"      

מאת:

עשרות אלפי תלמידי תיכון וישיבות, פעילי ימין ומתנחלים צעדו אחר הצהריים (א׳) ב"מצעד הדגלים" ממרכז ירושלים לכותל דרך הרובע המוסלמי בעיר העתיקה. חלק מהצועדים קראו "מוחמד מת" ושרו את השיר "נקם אחת משתי עיני מפלסטין", כשהם בועטים בתריסי החנויות הסגורות ברובע המוסלמי ומתגרים בבעלי העסקים ובתושבים הפלסטינים.

קבוצה קטנה של פעילי שמאל ישראלים ואמריקאים חסמה לזמן קצר את המצעד ליד ההוספיס האוסטרי, באמצע רחוב אל ואד (רחוב הגיא) ברובע המוסלמי. הפעילים החזיקו שלטים שעליהם נכתב "סולידריות" בעברית וערבית ועמדו מול הצועדים הרבים. לאחר דקה או שתיים, הצועדים פרצו בכוח את החסימה, כשהם צועקים "מוות לשמאלנים" ו"עם ישראל חי" ושופכים מים על המפגינים. שוטרי יס"מ פינו את פעילי השמאל באלימות לרחוב צדדי.

"מצעד הדגלים" עבר בשקט יחסי, אבל האופי שלו נשאר אלים. הצועדים נכנסים לשער שכם (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

"מצעד הדגלים" עבר בשקט יחסי, אבל האופי שלו נשאר אלים. הצועדים נכנסים לשער שכם (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

לפני תחילת המצעד, עברו שוטרים ברחוב אל ואד ו"המליצו" לבעלי העסקים לסגור את החנויות או לפחות להכניס את הסחורה פנימה. חלק מהסוחרים עטפו את מנעולי החנויות בנייר דבק, לאחר שבשנים קודמות הצועדים גרמו נזק למנעולים. משעות אחר הצהריים המוקדמות, שוטרים פינו פלסטינים שישבו בשער שכם, סגרו את הרחובות המובילים לשער והקימו מחסומים בתוך העיר העתיקה.

במקביל, מתנדבים מארגון "תג מאיר" חילקו אלפי פרחים לפלסטינים בעיר העתיקה, מלווים בברכת "רמדאן כרים". "זה לא באמת יום ירושלים, אם הם צריכים אלפי שוטרים בשביל ללוות את הצועדים", אמר אחד מבעלי החנויות ל"שיחה מקומית". יום ירושלים האמיתי, הוא טען, התקיים בסוף השבוע כשאלפי מתפללים התכנסו באל- אקצה לציון לילת אל קדר. "אין באמת ירושלים מאוחדת, המתנחלים שולטים בישראל, הם עושים מה שהם רוצים".

מתנדבים מארגון "תג מאיר" חילקו פרחים לתושבי העיר העתיקה בליווי ברכת "רמדאן כרים"

מתנדבים מארגון "תג מאיר" חילקו פרחים לתושבי העיר העתיקה בליווי ברכת "רמדאן כרים"

קבוצה של פעילי שמאל ישראלים ואמריקאים חסמו לזמן קצר את המצעד. הם פוזרו בכוח על ידי הצועדים והשוטרים

קבוצה של פעילי שמאל ישראלים ואמריקאים חסמו לזמן קצר את המצעד. הם פוזרו בכוח על ידי הצועדים והשוטרים

התושבים הפלסטינים נאלצו לחכות במחסומים בדרך לסעודת שבירת צום הרמדאן, עד שצועדי "מצעד הדגלים" יעברו (צילומים: אורן זיו / אקטיבסטילס)

התושבים הפלסטינים נאלצו לחכות במחסומים בדרך לסעודת שבירת צום הרמדאן, עד שצועדי "מצעד הדגלים" יעברו (צילומים: אורן זיו / אקטיבסטילס)

כמו בשנתיים הקודמות, המצעד השנה היה רגוע יחסית. סדרנים מטעם המצעד הוצבו בכל פינה במטרה למנוע עימותים. אולם למרות זאת, היה קשה להתעלם מהפלסטינים הרבים שהתקבצו סביב המחסומים שנפרסו ברובע המוסלמי. חלקם ניסו לשווא לעבור אל מקום מגוריהם בדרכם לארוחת סיום צום הרמדאן, אחרים עמדו ובהו בצועדים, שנופפו לעברם בדגלי ישראל. צועדים ישראלים, תיירים ועיתונאים הסתובבו בחופשיות בין המחסומים השונים. שוטר אחד אמר בקשר "שמקומיים לא יעברו מכאן יותר". לא נראה שהוא שם לב לאירוניה בכך שהתושבים עצמם נכלאים בשכונתם, בעוד פעילי ימין צועדים בחופשיות. מהר מאוד תיקן את עצמו ואמר בקשר "בני מיעוטים".

אולם למרות המאמצים למנוע קריאות גזעניות ואלימות מצד הצועדים, האירוע נותר אלים בבסיסו, עדות לכיבוש ולשליטה הישראלית במזרח ירושלים. אם בגלל הרמדאן או בגלל המעצרים שביצעה המשטרה בסוף השבוע, השנה לא התקיימה הפגנת נגד פלסטינית.

מי שהפכו לסוג של סלבס, היו השוטרים שמתועדים בסדרה ״מחוז ירושלים״ המשודרת בתאגיד "כאן". חלק מהצועדים ביקשו להצטלם עם רכז המודיעין אסף עובדיה או עדי הכלבנית ממג״ב. "אתה סלב", ציין בהתלהבות אחד הצעירים כשראה את עובדיה.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

טסט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf