newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

פינוי התנחלויות הוא התיקון של טיהור אתני

בהקשר של הכיבוש עמדה שמאלית חייבת קודם כל להתעקש על צדק היסטורי לקורבנות הגזל, לפני שהיא מקבלת את הרטוריקה של נתניהו על טיהור אתני. תגובה למיכל סימונט כורך

מאת:

בואו באמת נתחיל בדבר החשוב: ביבי טועה. העברת אוכלוסייה לשטח כבוש מוגדרת כפשע מלחמה על פי החוק הבינלאומי. פרויקט ההתנחלויות, שכל כולו שוד אדמות ומשאבים אגרסיבי אשר תוכנן בקפידה כדי למנוע מראש כל סיכוי שאי פעם תקום מדינה פלסטינית, ונעשה בעצמו דרך טיהור אתני באזורים נרחבים של הגדה, הוא מקרה בוחן מצוין להבנת הסיבות לכך שאמנת ז'נבה הרביעית אוסרת על הכובש להעביר אוכלוסייה אזרחית לתוך השטח הכבוש. כל מדינות העולם מכירות בפרשנות הזאת של החוק. אפילו, לפחות על הנייר, גם ארצות הברית.

הטענה שפינוי התנחלויות בלתי חוקיות הוא טיהור אתני שקולה לטענה שלפיה אם השכן הצרפתי מהדירה הסמוכה יחליט לשבור את הקיר ביננו ולהשתלט לי על הסלון, המשטרה תאלץ לבצע טיהור אתני של צרפתים מהסלון שלי.

בדבר אחד מיכל סימונט כורך צודקת: את הפארסה המלודרמטית של ההתנתקות היה צריך וניתן למנוע, ואם וכאשר ישראל תפנה את ההתנחלויות הבלתי חוקיות שהקימה ופרנסה בגדה המערבית, צריך וניתן למנוע את חזרת הפארסה.

> מיכל סימונט כורך: באמת צריך להתנגד לטיהור אתני של יהודים מהשטחים

הריסת בית באום אל-חיר, ליד ההתנחלות כרמל (ויסאם השלמון / פלאש90)

הריסת בית פלסטיני באום אל-חיר, ליד ההתנחלות כרמל (ויסאם השלמון / פלאש90)

כפי שהעירו רבים בימים ההם, לא היה שום צורך בהצגות קורעות הלב של ההתבצרויות בבתי הכנסת והילדים עם הטלאי הכתום. כל ששרון היה צריך לעשות היה להודיע על היום והשעה שבה הצבא מתכוון לסגת מהרצועה, ולספק למתנחלים הסעות מסודרות בחזרה לגבולות הקו הירוק מבעוד מועד. כדי להבין מדוע שרון בחר באופציה המלודרמטית, צריך רק לזכור את מה שהוא ובכירי ממשלתו אמרו אז בגלוי: תהליך "ההתנתקות" החד צדדי נועד כדי להוריד את המשא ומתן על פתרון שתי המדינות מסדר היום ולהבטיח את המשך והרחבת פרויקט ההתנחלות בגדה המערבית. הפיכת המבצע הפשוט של נסיגה צבאית משטח כבוש לאירוע טראומטי לכאורה ששיתק את המדינה נועדה להוסיף נפח אנושי דרמטי למטרה המוצהרת של ההתנתקות; אם מדובר באירוע כואב וקשה כל כך, ודאי שלא ניתן יהיה לחזור עליו גם בגדה המערבית.

וכך לממשלה הנוכחית, כמו לכל קודמותיה, עומדת האפשרות הפשוטה, לסגת מהשטח הכבוש ולאפשר לפלסטינים להקים מדינה. מי שיהיו מעוניינים להשאר ולבקש אזרחות מאותה המדינה, יצטרכו להתמודד עם מערכת אכיפת החוק האזרחי והפלילי של המדינה הפלסטינית, שתקבע מי מהם גזל אדמות ויאלץ להחזיר אותן לבעליהן החוקיים, ומי מהם אחראי על פשעים אחרים, ובהם, בין השאר, טיהור אתני.

עמדה שמאלית צריכה להיות עמדה שמתנגדת לטיהור אתני. חד משמעית. היא גם צריכה להיות עמדה שדורשת צדק היסטורי לקורבנות הטיהור האתני. מעבר למסך שקרי ה"הסברה" ולוליינות המילים של ביבי, מתגלה אמת פשוטה אחת: הטיהור האתני היחיד שמתרחש פה הוא זה שהציונים מבצעים בעם הפלסטיני מאז שנת 1948. לטיהור האתני הזה שמות רבים: הנכבה, ייהוד הנגב והגליל, הסכם חברון, איחוד העיר ירושלים, תוכנית פראוור ופרויקט ההתנחלות. בואו נתרכז במאבק בכל אלה, במקום ללכת שולל אחר תעלולי ההסברה של המתקרבנים מבית היוצר של שרון-וייסגלס, וגם מבית היוצר של ביבי.

> שופטי בג"ץ שוללים את אפשרות המחאה האחרונה של הכלואים ללא משפט

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

טסט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf