newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

תהלוכות אל-אקצא בשישי: אלפים הפגינו בירושלים המזרחית ובגדה

יום קודם קראו מנהיגי חמאס לצאת בתהלוכות בעקבות המתיחות ההולכת וגוברת סביב מסגד אל-אקצא. כוחות הביטחון הישראלים והפלסטינים הגיבו בכוח, ורבים נפצעו. עיתונאי בין העצורים

תרגום:

כותבת אורחת: יעל ערבה

בצהרי יום שישי התעוררה הגדה, לאחר שנענתה לקריאות לצאת בתהלוכות ניצחון לכיוון אל אקצא כתגובה למה שמכונה התוקפנות הישראלית באל אקצא בימים האחרונים. התהלוכות דוכאו באלימות, הן על ידי כוחות פלסטינים, והן על ידי כוחות ישראלים.

בשבועות האחרונים אנו עדים לשורה של מעשי פרובוקציה בהר הבית, ולהסלמה גוברת סביב מסגד אל –אקצא. האזור הפך לזירת לחימה ממש כשרימונים נזרקו אל תוך המסגד, ועימותים אלימים פרצו בין פלסטינים לכוחות הביטחון הישראלים באזור המסגד עקב הגבלות רבות שהוטלו על מתפללים במהלך חג הקורבן.

> מאות הפגינו נגד כניסת פעילי ימין למסגד אל אקצא

שוטרים חוסמים מפגינים מלהיכנס למסגד אל אקצא (אקטיבסטילס)

שוטרים חוסמים מפגינים מלהיכנס למסגד אל אקצא בשבוע שעבר (אקטיבסטילס)

בשבוע שעבר מנעו כוחות הבטחון הישראלים את כניסתם של מתפללים מתחת לגיל 50 להר הבית. בתגובה אמר מנהיג החמאס איסמעיל רדואן שהחיכוכים הגוברים והנמשכים באל אקצא יובילו לתבערה. ביום שישי האחרון, המחאה החלה להתפשט לכל רחבי הגדה ובכלל זה בירושלים המזרחית. לאחר שצעירים ברחבי הגדה ובירושלים נענו לקריאות לצאת לתהלוכות.

בנאום שצוטט ברשתות התקשורת הפלסטיניות אמר הנשיא אבו מאזן, כי יש לאסור את כניסת מתנחלים ויהודים להר הבית, וכי על המוסלמים להגן על המסגד הקדוש להם. "זה המקדש שלנו… אין להם שום זכות להיכנס ולחלל אותו", אמר עבאס.

אירועי יום שישי חרגו ממסגרת ההפגנות השבועיות המסורתיות, לאחר שיום קודם לכן מנהיגי חמאס מקומיים קראו לצעירים פלסטינים לצאת להפגנות יום השישי. חאלד משעל, קרא למנגנוני הבטחון ברשות הפלסטינית, שלא להפריע למהלך ההפגנות המתוכננות. אולם בקשתו לא נענתה וכוחות הבטחון הפלסטינים עצרו את התהלוכות בכוח, תוך שהם מכים באלימות מפגינים וחלקם אף נעצרו.

גם כוחות הבטחון הישראלים, דיכאו בכוח את ההפגנות. במוקדים אחדים נרשם שיתוף פעולה בשטח בין כוחות הביטחון הפלסטינים והישראלים. בין הפצועים גם עיתונאית.

> "יש רומנטיזציה של היכולת להתעמת עם אלימות"

מתפללים בוואדי ג'וז לאחר שהמשטרה סגרה את העיר העתיקה (אורן זיו/אקטיבסטילס)

מתפללים בוואדי ג'וז לאחר שהמשטרה סגרה את העיר העתיקה (אורן זיו/אקטיבסטילס)

עימותים נרשמו בבית לחם, וואדי ג'וז, שכם, ראס אל עמוד, עיסוואיה, מחסום קלנדיה, מחנה עופר ובמקומות נוספים ברחבי הגדה. ברמאללה הותקפה תהלוכה שיצאה מהמסגד הגדול בבירה ונערכו גם בה מעצרים של מנהיגי חמאס ובכלל זה של סעיד אבו-עבדו, שנעצר במארב שהוקם מראש, עוד בטרם הגעתו למסגד. הפגנות התקיימו גם בכפרים בילעין, קדום ואחרים. מאות הפגינו גם בעזה.

בשכם התפרסו מאות אנשי כוחות בטחון ברחבי העיר ומנעו מהתהלוכה להתקדם, למרות שעל פי דיווחים פלסטינים המפגינים ניסו להימנע מהיתקלויות עם כוחות הבטחון והסתפקו בקריאת סיסמאות נגד הכובש הציוני ותוקפנותו באל-אקצא. עדים ספרו כי כוחות הבטחון הפלסטינים התגרו במפגינים בכוונה, היכו אותם קשות וירו כדורי גומי וגז מדמיע לעבר המפגינים. גם כאן חלקם נעצרו. ציוד צילום הוחרם על ידי כוחות הבטחון והעיתונאי טאריק אבו זיאד מתחנת הטלוויזיה הלוויינית אל אקצא המזוהה עם חמאס נעצר.

> הוכח בשדה הקרב: קמפיין חדש מבקש לחשוף את תעשיית הנשק בישראל

הפגנה בבילעין (צילום: אחמד אל-באז/אקטיבסטילס)

הפגנה בבילעין (צילום: אחמד אל-באז/אקטיבסטילס)

הפגנת חמאס שנערכה בחברון שינתה את מסלולה מספר פעמים כדי לא להיתקל בכוחות הבטחון, אולם דוכאה באופן אלים במיוחד. מחסומים הוצבו בעיר וליד המסגד. העימותים בחברון היו מול כוחות הבטחון הישראלים וכשאלה הסתיימו הם נמשכו מול כוחות הביטחון הפלסטינים.

ההפגנות סולידריות התקיימו גם בערים אחרות ברחבי העולם ובהן: עמאן, קהיר ובומביי, אך התקשורת בישראל נמנעה מלסקר ולדווח עליהם.

 יעל ערבה היא עיתונאית ויוצרת סרטים דוקומנטרים.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

טסט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf