newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

האם הימין הקיצוני נוקם על פיגוע דריסה שאולי לא היה?

עצים כרותים, נזק למכוניות ולרכוש וכתובות נאצה - גל של אלימות מתנחלים קיצוניים, לאחר תאונה שאירעה ליד ההתנחלות חוות גלעד ודווחה כ"פיגוע דריסה"

מאת:

ביום חמישי האחרון נדרסה למוות חיה רוזין, תושבת עמנואל בת 42, בזמן שחצתה את הכביש בצומת הסמוך להתנחלות הקיצונית חוות גלעד שבגדה המערבית. בתקשורת הימנית האירוע תואר מיד כ"פיגוע דריסה". הנהג הדורס, גבר בן כ-60 מאזור קלקיליה, אכן לא עצר כדי להגיש עזרה לנפגעת. הוא נמלט מזירת התאונה. זמן קצר לאחר מכן דווח כי הוא הסגיר את עצמו מיד למנגנוני הבטחון הפלסטינים כשהוא מסביר כי חשש מנחת זרועם של מתנחלי האזור בעקבות האירוע. על פי אירועי סוף השבוע האחרון החשש שלו לא היה מנותק מהמציאות.

donate

היום מדווח ארגון "בצלם" על גל של אלימות מתנחלים בצפון הגדה במהלך סוף השבוע, בעקבות הדריסה שדווחה בתחילה כפיגוע ולמחרת הוגדרה על ידי הצבא ושב"כ כתאונה "בסבירות גבוהה". ב"בצלם" מדווחים כי במהלך סוף השבוע מתנחלים יידו אבנים ופגעו לפחות בשלוש מכוניות שנסעו על כביש יצהר, וכן שרפו טרקטור בעוריף.

בנוסף, מדווחים בבצלם על כ-450 עצים שנכרתו מאז האירוע בצומת חוות גלעד: בבוקר יום שישי התגלו כ-300 עצי זית כרותים בעראבה וכ-70 עצי זית כרותים בא-לובן א-שרקייה; בשבת התגלו 74 עצי זית כרותים בראס כרכר, יחד עם נזק לבאר מים וכתובות נאצה.

טרקטור שרוף בכפר עוריף, חלק מפעולות הנקמה של כנופיית תג מחיר (צילום: איברהים מחלוף, באדיבות "בצלם")

טרקטור שרוף בכפר עוריף, חלק מפעולות הנקמה של כנופיית תג מחיר (צילום: איברהים מחלוף, באדיבות "בצלם")

כתובת נאצה ליד ראס כרכר. במקום נכרתו מעל ל-70 עצי זית. צילום: איאד חדאד, בצלם)

כתובת נאצה ליד ראס כרכר. במקום נכרתו מעל ל-70 עצי זית. צילום: איאד חדאד, בצלם)

זמן קצר לאחר התאונה ביום חמישי האחרון הוציאו גורמי הצלה שונים הודעות ראשוניות שקבעו, עוד בטרם הגיעו כוחות לשטח, כי ככל הנראה מדובר ב"פיגוע". המידע הראשוני הזה בשילוב הדיווחים כי הדורס הוא פלסטיני הובילו אתרי חדשות רבים בימין לדווח מיד על האירוע כ"פיגוע דריסה". כי כידוע, פלסטינים לא סתם עושים תאונות דרכים. מאוחר יותר היו כאלו שריככו את הגרסה הראשונית ל"חשד לפיגוע".

ראש מועצת שומרון יוסי דגן שהגיע למקום התאונה צוטט באתר ערוץ 7 כמי שמשוכנע שמדובר בפיגוע טרור. "מבחינת דרגי הפיקוד בשטח, וגם מבחינתנו, מדובר בפיגוע לכל דבר ועניין. הצומת הוא צומת מואר עם עמודי תאורה של נתיבי ישראל, אין שום סימן לחריקה ועצירה, לא לפני מקום הפיגוע וגם לא לאחריו", פירט דגן שגם קבע כי "הנהג לא הופתע מהתאונה. מבחינתנו זה עוד פיגוע קשה של רצח בדם קר של תושבת השומרון בכביש מרכזי במדינת ישראל".

ביום שישי בבוקר, כאמור, הודיע דובר צה"ל כי "מתחקור ראשוני של צה"ל ושב"כ, עולה כי קיימת סבירות גבוהה שמדובר בתאונה, עם זאת טרם נשללו כיווני חקירה אחרים". הודעה עמומה מספיק שאפשרה לאתרי ימין להמשיך ולתהות מהי הגרסה הנכונה – פיגוע או דריסה.

תג מחיר בחתימת "חוות גלעד" בשכונת עיסאוויה בירושלים המזרחית. 19 באוגוסט 2018

תג מחיר בחתימת "חוות גלעד" בשכונת עיסאוויה בירושלים המזרחית. 19 באוגוסט 2018

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
string(138) "https://dev.mekomit.co.il/%d7%9e%d7%a0%d7%a1%d7%95%d7%a8-%d7%a2%d7%91%d7%90%d7%a1-%d7%9b%d7%95%d7%9b%d7%91-%d7%a2%d7%9c%d7%99%d7%95%d7%9f/"
מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מנסור עבאס כוכב עליון

מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf