newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

"המסר שלי הוא להתלונן". רוצחת בן זוגה המתעלל שוחררה מהכלא

סימונה מורי הורשעה לפני 22 שנה ברצח בעלה המתעלל. הבוקר הסכימה הפרקליטות לשחרורה המוקדם, לאחר קמפיין ציבורי. "במקום שהמשטרה תגן עליהן, נשים נאלצות להגן על עצמן", נאמר במחאה

מאת:

"המסר שלי הוא ללכת ולהתלונן, לא לעשות את מה שעשיתי". כך אמרה סימונה מורי, שהשתחררה היום מהכלא לאחר שישבה במאסר 22 שנה בגין רצח בן זוגה שהתעלל בה.

השחרור בא לאחר שהפרקליטות הסכימה מוקדם יותר לשחרורה המוקדם של מורי. "סימונה בכתה, הילדים שלה בכו ואני בכיתי״, אמר עורך דינה של מורי, אריה שרעבי.

"מאז מה קרה איתי, נשים ממשיכות להירצח". סימונה מורי עם צאתה מהכלא היום, מלווה בשניה ילדיה בת אל ודור (צילום: אורן זיו)

"מאז מה שקרה איתי, נשים ממשיכות להירצח". סימונה מורי עם צאתה מהכלא היום, מלווה בשניה ילדיה בת אל ודור (צילום: אורן זיו)

בצאתה מהכלא המתינו למורי שני ילדיה, בת אל ודור. מורי אמרה לעיתונאים, כאמור, כי היא ממליצה לנשים אחרות במצבה להתלונן ולא לעשות את מה שעשתה, אבל "אני לא בטוחה שזה יעזור כי מאז מה שקרה איתי, נשים ממשיכות להירצח. זה לא פשוט לכלוא נשים לשנים ארוכות. צריך שיהיה שיקום. אין פה נשים עבריינות".

עשרות מפגינות התקבצו הבוקר, עוד לפני שפורסמה הודעת הפרקליטות, מחוץ לוועדת השחרורים ברמלה וקראו ״סימונה אנחנו איתך״.

הפעילה החברתית כרמן אלמקייס אמרה במהלך ההפגנה, כי מורי לא היתה צריכה לשבת בכלא כל כך הרבה שנים. "גברים שרצחו קיבלו עונשים שהם בדיחה לעומת סימונה", אמרה אלמקייס. ״כדאי שתפנימו את המושג הגנה עצמית לנשים נפגעות אלימות, שנאלצו לפעול במקום שאתם תגנו עליהן". היא הביעה את תקוותה שמשטרת ישראל תפנים את הלקח ו"תשמור על נשים וילדיהן בכל מקום״.

עו"ד שרעבי סיפר שבמהלך הדיון הוא פירט את הדרך שעברה מורי. "הפרקליטות הסכימה לשחרור לאור השינוי שעברה סימונה בכלא״, הוא סיפר.

"סימונה בכתה, הילדים בכו, אני בכיתי". בת אל, בתה של סימונה מורי, אחרי החלטת הפרקליטות להסכים לשחרורה (צילום: אורן זיו)

"סימונה בכתה, הילדים בכו, אני בכיתי". בת אל, בתה של סימונה מורי, אחרי החלטת הפרקליטות להסכים לשחרורה (צילום: אורן זיו)

״אני שמחה סוף סוף לפגוש את אמא״, אמרה בתה, בת אל, ״תודה לכולם, אנחנו מתרגשים מכדי לדבר״.

לפני 22 שנה הורשעה מורי ברצח בעלה המתעלל, שלום רחבי, ונידונה למאסר עולם. לאחרונה, שש שנים לפני השחרור המתוכנן, מובילים ילדיה ופעילות פמיניסטיות מאבק ציבורי לשחרורה המוקדם.

מורי הייתה בת 15 כשפגשה את בן זוגה, שהיה מבוגר ממנה ביותר מעשר שנים. במשך שנים ארוכות הוא התעלל בה, איים לפגוע בה והיכה אותה. מורי אושפזה בבית חולים, התלוננה במשטרה, במוסדות הרווחה ואפילו הגיעה למקלט לנשים מוכות. אך כלום לא עזר.

בנובמבר 1996 אותרה גופתו של רחבי – בשלב זה בעלה בנפרד – במחסן ליד ביתו ביפו. מורי נעצרה ביחד עם מי שהיה באותה העת בן זוגה החדש, ושניהם הואשמו ברצח ונדונו למאסר עולם. מאסרה של סימונה נקצב ל-28 שנה.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

טסט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf