newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

שכרו של איימן עודה יצא בהפסדה של הרשימה המשותפת

הצהרתו של עודה לפיה יהיה מוכן לשבת בממשלת מרכז-שמאל אולי עוררה מעט את מערכת הבחירות, אבל פגעה במרקם השברירי ממילא של הרשימה המשותפת וחיזקה את התפיסה המסוכנת שבלי לשאוף להיכנס לממשלה, אין טעם בייצוג פרלמנטרי

מאת:

אם ביקש יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה להפיח מעט רוח חיים במערכת בחירות מנומנמת עד כדי דיכאון על ידי ההצהרה הדרמטית שלו על נכונותו לשקול הצטרפות לממשלת מרכז-שמאל, הרי שהצליח בכך יפה: מאז הופיעה ההצהרה באותיות קידוש לבנה בעיתון של המדינה, מעטים נותרו אדישים אליה. זה לא מעט במציאות שבה סיכויו של פוליטיקאי פלסטיני להגיע לכותרת של עיתון מרכזי בעברית בנסיבות שאינן משתלחות ומכפישות משתווים בערך לסיכויו לכהן כשר בממשלה שעודה מדמיין. אבל אם היה בהצהרה הזו תוכן ממשי מעבר למימד הפרובוקטיבי, הרי שווה להתייחס אליו – ולתגובות שהיא חוללה – ברצינות.

על אף שכמעט מיד אחרי שהתפרסמה, זכתה הצהרתו של עודה לביקורות ול"הבהרות" – בשפה חריפה יותר או פחות – מצד גורמים שונים ברשימה המשותפת, כולל גורמים במפלגתו שלו, כצפוי הביקורת מצד בל"ד (שבה אני חברה, למען הגילוי הנאות) זכתה למירב ההתייחסויות ולביקורות מצד תומכיו של עודה. הגדיל לעשות עודה בשאראת שבמאמרו ב"הארץ" השווה את בל"ד לאדם שמבקש מאלוהים לזכות בלוטו, אך מסרב למלא את הכרטיס.

עבר ממחוזות האופטימיות למחוזות הביזאר. איימן עודה בהשקת הקמפיין של הרשימה המשותפת (אורן זיו / אקטיבסטילס)

הכנסת אינה כרטיס לוטו, הממשלה אינה הפרס

האלגוריה הזו היא אולי חיננית, אבל משקפת הבנה בעייתית מאוד של מהות המבנה ומערכת הגומלין בין הזרועות השונות בדמוקרטיה פרלמנטרית. היא בעייתית משום שהיא מניחה מבנה פירמידי שבו הממשלה נמצאת בשלב גבוה יותר מהכנסת, ועולה עליה מבחינה מהותית; ומכאן נגזר שמי שמתמודד לכנסת, בהכרח אמור לשאוף להגיע ל"ראש הפירמידה", כלומר לממשלה. הכנסת, לפי תפיסה זו, היא לא יותר מ"ממשלה לעניים", כלומר המקום אליו מתנקזים הכישלונות שלא הצליחו להיכנס לממשלה.

אלא שבדמוקרטיה פרלמנטרית, לא רק שהכנסת כזרוע המחוקקת לא אמורה ליפול בחשיבותה מהממשלה כזרוע המבצעת, כי אם השתיים אמורות למלא פונקציות שונות ושוות משקל בראיה המערכתית, עם האיזונים הקבועים ביניהן בחוק. במילים אחרות, הממשלה איננה בהגדרה מטרת היעד בסוף המסלול שמתחיל בשערי הכנסת. זה נכון שכזרוע המבצעת, יש לה סמכויות ביצועיות משמעותיות יותר, אבל גם האחריות השילוחית שלה שונה מהותית, מהטעם הפשוט שבממשלה אין אופוזיציה. מי שבממשלה – שותף למדיניות, ונושא באחריות עליה. המחשבה שהבחירות הבאות יכולות ולו באופן תיאורטי להעמיד ממשלה שהמפלגות הערביות תוכלנה להיות חתומות על המדיניות שלה חורגת מתחום האופטימיות אל מחוזות הביזאר.

בכנסת, לעומת זאת, לאופוזיציה יש מהות פוזיטיבית וחשובה משל עצמה, שבלעדיה הרעיון הדמוקרטי מתרוקן מתוכן. אופוזיציה איננה שיתוק, והיא גם לא טהרנות. חברי הכנסת הערבים שיתפו פעולה לא פעם גם עם חברי כנסת ממפלגות ציוניות, רחמנא לצלן, בנושאים בהם היתה קרקע לשיתוף פעולה ואינטרסים משותפים. הטענה כאילו אם אינם חותרים להיכנס לממשלה, כל הווייתם הופכת להיות הפגנה עקרה מתוכן, היא הדהוד של טענות ימניות במובהק, וחבל שנופלים בה גם חברים מקרב תומכי המשותפת. הממשלה היא בפירוש לא הפרס שמחכה בקצה השני של כרטיס הלוטו ששמו הכנסת.

נימוק אחר שבו נקטו תומכיו של עודה הוא שהצהרתו – שהיתה מסוייגת בשורת תנאים שגם הוא ידע היטב שלא יתקיימו לעולם – נועדה למעשה לחשוף את "פרצופו האמיתי" של המרכז-שמאל הישראלי ולהעביר את הכדור למגרש שלו. אם אכן זאת היתה מטרתו של עודה, הרי שיש להצטער עליה פעמיים: ראשית משום שהגזענות של המחנה הזה היא מזמן בבחינת כלב נשך אדם, ולא היתה כל הצדקה "לשלם" תמורת חשיפתה מחיר גבוה כל כך שעדיין נחשב לסדין אדום בעיני רבים מהאזרחים הפלסטינים. ושנית משום שהדבר היחיד שהשיגה "הצלחתה" של מטרה זו – כפי שבאה לידי ביטוי בהתנערות המיידית של גנץ – הוא העמקת הדה-לגיטימציה הפומבית של האזרחים הערבים. החוכמה הפוליטית במעשה הזה היתה קטנה מאוד.

במקום לגלות אחריות בתור מנהיג של מחנה שרק עכשיו מתרגל מחדש להתנהל כגוף מאוחד, עודה בחר להתנהל כסופרסטאר מהסוג שגודש את הפוליטיקה הישראלית עד זרא. בשביל רשימה שהטענה העקבית ביותר נגדה היא חוסר היכולת של מרכיביה לשתף פעולה, זוהי בשורה מדאיגה מאוד.

תסמונת הסופרסטאר

לצד ההסתייגויות האלה, ישנו פגם עמוק נוסף בהצהרה הזו של עודה שעל פניו עשוי להשתמע כקטנוניות או עסקנות מפלגתית, אבל למעשה הוא עניין מהותי מאוד: העובדה שהוא הפתיע את כל חבריו לרשימה ויצא בהכרזה כל כך מרחיקת לכת מבלי להתייעץ איתם מראש. זה לא סוד שהרשימה המשותפת הצליחה להתאחד מחדש במאמצים רבים ומתוך לא מעט דם רע וחשדנות בין מרכיביה. ההתנהלות הסוליסטית של עודה בסוגיה כל כך מהותית מזינה את החשדנות הזו באופן מיותר ומצער. משונה שדווקא עודה, שצמח במפלגה שיש בה כבוד כמעט דתי למוסדות הפורמליים שבהם מתקבלות החלטות, בחר לתקשר עם שותפיו מעל דפי עיתון עברי במקום פורום פנימי של המשותפת.

זה נכון שלרשימה המשותפת אין עדיין מוסדות אפקטיביים המשתווים למוסדות של המפלגות שמרכיבות אותה, אבל שולחן שסביבו יכולים ראשי ארבע המפלגות להתכנס ולדבר אפשר להניח שיש. במקום לגלות אחריות בתור מנהיג של מחנה שרק עכשיו מתרגל מחדש להתנהל כגוף מאוחד, עודה בחר להתנהל כסופרסטאר מהסוג שגודש את הפוליטיקה הישראלית עד זרא. בשביל רשימה שהטענה העקבית והנוקבת ביותר נגדה היא חוסר היכולת של מרכיביה לשתף פעולה בצורה אפקטיבית, זוהי בשורה מדאיגה מאוד.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

טסט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf