שבוע מעצר בגלל סטטוס בפייסבוק

תושב חברון נעצר בגלל שהביע תמיכה בחרם על ישראל וקרא לערבים בישראל שלא להתגייס. בית המשפט המחוזי אישר את הארכת מעצרו בשבוע

מאת:

ביום חמישי נעצר בחברון סוהייב זהאדה, בן 32 ללא עבר פלילי, נשוי ואב לילד, בעת שעבר במחסום בדרכו מחברון לרמאללה. הוא הועבר לידי יחידת 433 של משטרת ישראל בחשד להסתה לאלימות בעמוד הפייסבוק שלו. בית המשפט החליט להאריך את מעצרו, מעצר בגלל סטטוס בפייסבוק.

בפועל העמוד של זהאדה מלא בעיקר בקריאות להצטרף ליוזמה הפלסטינית לעידוד חרם, משיכת השקעות וסנקציות על מדינת ישראל. זוהי קריאה שאמנם החוק הישראלי יצא נגדה ואסר על ישראלים להצטרף אליה, אך עדיין מדובר בכלי מאבק לא אלים ומאוד לגיטימי, וקשה להתייחס אל הקריאות לחרם כהסתה לאלימות.

בנוסף, ועל כך עיקר טענות המשטרה, הוציא זהאדה מספר קריאות לאזרחיה הערבים של המדינה שלא להתגייס לצה"ל, תוך התייחסות ספציפית למפקד חטיבת גולני ע'סאן עליאן. הקריאה נגד גיוס לצבא הישראלי עבור פלסטיני החי תחת כיבוש צבאי ועוקב אחר מעללי הצבא הישראלי בעזה היא טבעית לחלוטין.

מעצרים שרירותיים הם כלי נפוץ ביותר מול אלה המתעקשים להרים ראש ולהתנגד לכיבוש, המצור וגזילת האדמות. גביית מחירים אישיים כבדים מפעילים ופעילות אמורה לשמש כגורם הרתעה ואיום נגד אותם אנשים. אך למעשה, דיכוי מחאה לא אלימה עשוי להביא בסופו של דבר למאבק מזויין, וזהו מאבק שמולו ישראל יודעת להתנהל, ושלשיטתה מאפשר לה להצדיק הרג המוני ותיוג של הנאבקים כפעילי טרור.

ביום שישי הובא סוהייב זהאדה בפני השופט זכריה ימיני, מבית משפט השלום בפתח תקווה, שהאריך את מעצרו עד ליום חמישי הקרוב, החלטה שערורייתית וחסרת בסיס. קודם כל, לא מדובר כאן בחקירה מורכבת אלא בחומר ראיות שרובוו גלוי לציבור הרחב בעמוד הפייסבוק הפומבי של העצור. השופט קבע שקיימת מסוכנות מצד זהאדה, קביעה שמגחיכה את משמעות המונח "מסוכנות". הרי משתמשי פייסבוק בכל רחבי העולם מפרסמים אמירות נגד מדינת ישראל, אז איך ניתן לומר שיש כאן מסוכנות מיידית המצדיקה מעצר?

עו"ד נרי רמתי, המייצג את זהאדה, הציג בפני בית המשפט לא מעט דוגמאות של ישראלים שפרסמו ברשתות החברתיות קריאות אלימות, גזעניות ומסיתות לאלימות באופן מובהק בהרבה מאמירותיו של זהאדה. כמובן שאיש מהמסיתים שהוצגו מעולם לא זומן לחקירה ובוודאי שלא נעצר. בדבריו בבית המשפט אמר עו"ד רמתי: "לחשוד אין חובת נאמנות למדינת ישראל. הוא פלסטיני. עם כל הכבוד, רוב תושבי חברון לא אוהבים את מדינת ישראל…  במקרה זה אני מתקשה להבין מה ישראל רוצה, אפשר לעצור את כל פלסטין".

עו"ד רמתי הגיש ערר בדרישה לשחררו, הערר נידון היום (ראשון) בצהריים בבית המשפט המחוזי בלוד. סגנית נשיא בית המשפט, השופטת רות לורך, החליטה לדחות את הערר מאחר והעצור מממש את זכותו הבסיסית ואינו משתף פעולה עם החוקרים, אך קבעה שאין סיבה להארכת מעצר נוספת והוא ככל הנראה ישוחרר ביום רביעי.

> תחקיר ערוץ 2 חושף: פלסטיני שאינו אוהד את ישראל

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מנסור עבאס כוכב עליון

מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf