"קולוניה דיגנידד": גרמניה פותחת את תיקי פרשת הפדופיל הנאצי בצ'ילה

גרמניה מודה שלא פעלה כדי לעצור את מושבת העינויים שהקים פדופיל נאצי מורשע ובו עונו ונרצחו גם מתנגדי המשטר בצ'ילה. בישראל, בתגובה לעתירה הדורשת לחשוף את תיעוד הקשר עם משטר פינושה הודיעה המדינה כי לא תחשוף את המסמכים, כי יש יותר מדי כאלה

מאת:

"קולוניה דיגנידד" הייתה עיירת עינויים דתית שפעלה בצ'ילה משנת 1961. בראשה עמד הכומר פאול שפר, קצין נאצי לשעבר שברח מגרמניה בעקבות האשמות על פדופיליה. בעיירה המבוצרת שהייתה ממוקמת 350 קילומטרים דרומית לסנטיאגו המשיך שפר עשרות בשנים לאנוס את ילדי המקום – רובם גרמנים, וגם כאלו שנחטפו ממשפחות צ'יליאניות עניות.

במושבה שהקים לרגלי האנדים התגוררו 300 בני אדם. שפר הפריד בין הנשים, הילדים והגברים ונהג לאורך שנים לאנוס את ילדי הקהילה ולהתעלל בבוגרים. מאז עלייתו של אוגוסטו פינושה לשלטון, לאחר ההפיכה בצ'ילה ב-73', שימש המקום גם כאתר רצח ועינויים של פעילי שמאל על ידי שירותי הביטחון של הכללי של צ'ילה (DINA). בתמורה זכה שפר לשיתוף פעולה מהשלטונות. עד היום חלק מהגופות הקבורות במקום לא הוחזרו והנרצחים נחשבים ל"נעלמים". על פי הדיווחים בין המענים במקום היה גם יוזף מנגלה.

כבר ב-1977 נפוצו ידיעות בעולם על הנעשה במקום. עציר לשעבר במקום בשם חואן מוניוז, ששוחרר לאחר ששיתף פעולה עם המשטרה החשאית, סיפר על הנעשה במקום. זמן קצר לאחר מכן הוא נרצח. עם זאת הקהילה פעלה ללא הפרעה עד נפילת שלטון פינושה בשנות ה-90. בשנת 2005 נתפס שפר בארגנטינה ונשפט על 25 סעיפי פדופיליה ורצח.הוא נידון ל-33 שנים בכלא שם הוא מת בשנת 2010.

> ה-11 בספטמבר של דרום אמריקה

קבר ממנו הוצאו גופות של נעלמים שנרצחו בקולוניה דיגנידד (צילום: Zazil-Ha Troncoso 2 ויקימדיה CC BY-SA 4.0)

קבר ממנו הוצאו גופות של נעלמים שנרצחו בקולוניה דיגנידד (צילום: Zazil-Ha Troncoso 2 ויקימדיה CC BY-SA 4.0)

השבוע ביקש שר החוץ הגרמני, פרנק-ואלטר שטיינמאייר, סליחה מנפגעי "קולוניה דיגנידד" על חלקו של ארצו ובמיוחד על חלקה של השגרירות הגרמנית אשר נתנה לשפר חסות. בדיווח של השגרירות מ-1977, למשל, נאמר כי "הכל תקין בקולוניה, אפילו המגורים של החזירים". בנוסף התחייב שר החוץ הגרמני לחשוף את המסמכים החסויים על שיתוף הפעולה עם הקלוניה. בקשת הסליחה היא אמנם סימבולית אך ההודאה באשמה בצירוף חשיפת העובדות יכולה להביא לכך שמקרים מהסוג הזה לא ישנו.

לפני שבועיים משרד החוץ הישראלי ביקש וקיבל דחייה מבית המשפט העליון שאמור היה לדון בעתירה לחשוף את שיתוף הפעולה של ישראל עם צ'ילה באותן שנים, שיתוף פעולה שכלל סחר בנשק ואימונים של צבא צ'ילה.

בדומה לשיתוף הפעולה ברצח העם ברואנדה, שם ממשלת ישראל טוענת כי חשיפת שיתוף הפעולה תפגע ביחסי החוץ שלה, כך גם במקרה של צ'ילה. אך במקרה זה משרד החוץ מוסיף גם טיעון מקורי יותר. הוא טען לפני כמה חודשים כי מדובר בעבודה רבה מדי מכיוון שבבדיקה מקדמית התגלו 19 אלף מסמכים העוסקים בשיתוף פעולה זה, ומאז התגלתה עוד כמות נכבדת של מסמכים נוספים.

כמובן שמספיקה טענה זו בשביל להבין כי שיתוף הפעולה הישראלי עם שלטון הרצח של פינושה אכן התרחש, ואפשר ללמוד מכך גם על היקפו. במיוחד מאז הוטל האמברגו האמריקאי על מכירת נשק לצ'ילה, אז ישראל מילאה את מקומה, וכאשר היחסים בין ארה"ב לצ'ילה הוחרפו ב-85' בעקבות חטיפת המתמטיקאי היהודי בוריס וייפלר בצ'ילה ורציחתו, ככל הנראה, בקולוניה דיגנידד.

> ישראל מסרבת להסגיר מבוקש בגין פשעים נגד האנושות המתגורר בחיפה

הרודן אוגוסטו פינושה (Biblioteca del Congreso Nacional de Chile)

הרודן אוגוסטו פינושה (Biblioteca del Congreso Nacional de Chile)

לפי מסמך משגרירות ארה"ב בצ'ילה מיום 24.4.1980 למחלקת המדינה, שצורף לעתירה לעליון, ישראל הייתה ספקית נשק מרכזית לשלטון פינושה. לפי דברים של תת מזכיר המדינה האמריקאי מיום 10.4.1984, ישראל הייתה אחת מספקיות הנשק המרכזיות לחונטה. כך הוא הסביר שיקשה על ארצו לאכוף סנקציות אפקטיביות על צ'ילה מכיוון שישראל בכל מקרה היא ספקית ראשית שלה והנסקציות לא חלות עליה.

הטענה בדבר הכמות הרבה של המסמכים היא אבסורדית, ישראל מתנגדת לחשיפת חימוש ואימון של משטרי הרצח בדרום סודאן, רואנדה, ארגנטינה, גואטמלה, ואחרים, לא מדובר במקרה נקודתי. אפשר לפתור זאת בנקל בחשיפה הדרגתית של המסמכים כפי שנעשה בארה"ב.

לגבי הטענה על פגיעה ביחסי החוץ, זו כמובן מוצדקת עובדתית. אך מדינה שקמה בעקבות השואה לא יכולה להשתמש בטעון זה כדי לחפות על שיתוף הפעולה שלה ברצח עם. באותה מידה שביטחון גרמניה או יחסי החוץ שלה לא יכלו להוות טיעון נגד חשיפת פשעי הנאציזם.

ובכלל טוב יהיה שחוץ מחשיפת המסמכים תלך ישראל בדרכה של גרמניה ובתור התחלה תבקש סליחה מאלפי הנרצחים בצ'ילה בידי המשטר אותו חימשה.

> כך הצבא מכניס לשימוש אמצעי לחימה שחיילים לא התאמנו עליהם

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מנסור עבאס כוכב עליון

מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf