צרות ברשימה המשותפת? עימות בין אנשי חד"ש לבל"ד

למול עיניהם המשתאות של עיתונאים, רבו פעילים מרכזיים בחד"ש ובל"ד, בקבוצת הוואטסאפ שמפעילה הרשימה המשותפת לכלי התקשורת. הוויכוח בנושא סמכויות דוברי הרשימה המרובים, חושף טפח ממאבקי הכוח שמתנהלים מאחורי הקלעים

מאת:

עימות בין אנשי חד"ש לבל"ד בקבוצת הוואטסאפ שמפעילה הרשימה המשותפת לעיתונאים מאפשר הצצה למתחים הקשים מאחורי הקלעים בין הגורמים המרכיבים את הרשימה. חשוב לציין כי מדובר בקבוצה פומבית לכלי התקשורת.

מאז הבחירות אין למעשה דוברות רשמית שמנהלת את ההתנהלות התקשורתית של "הרשימה המשותפת" והעבודה התקשורתית נעשית על ידי גורמים רבים מתוך המפלגות המרכיבות את הרשימה ועל ידי יועצי התקשורת של חברי הכנסת. מאחורי החזות המרעננת של הרשימה המשותפת מתנהלת מלחמת עולם על חלוקת התפקידים בין הגורמים והמפלגות השונות.

יועצות התקשורת, רעות מור ואמילי מואטי, שעבדו עם הרשימה המשותפת בזמן הבחירות מטעם חד"ש ובל"ד (בהתאמה) כבר לא בתפקיד, ולמרות שנעשו ניסיונות רבים לקבוע מנגנון דוברות לרשימה הדבר טרם צלח. השליטה בדוברות מאפשרת שליטה במסרים ובבולטות של חברי הכנסת והמפלגות השונות בתוך הרשימה, ולמפלגות קשה להגיע להסכמה שתשביע את רצון כולם.

הכל החל בשאלה תמימה של עיתונאית שביקשה לדעת האם הרשימה המשותפת מעורבת בסוגיית טבח הדרוזים בסוריה. בתגובה שלח רג'א זעאתרה, פעיל מרכזי בחד"ש, את תגובת מפלגת חד"ש בנושא. אז הגיב סאמי עלי, פעיל מרכזי בבל"ד, לעיני כל העיתונאים בקבוצה: "נא לא לפרסם הודעות או הצהרות מטעם מפלגות או כל גוף אחר בקבוצה כאן. הקבוצה מיועדת אך ורק לפרסום הודעות וחומרים מטעם הרשימה המשותפת. תודה".

זעאתרה ענה: " להזכירך, סמי ידידי, אינך דובר הרשימה כפי שאתה מנסה להציג את עצמך. אתה אמון על העברת הודעות מטעם הרשימה לתקשורת, ותו לא. מן הסתם גם אתה לא קובע מה כותבים כאן ומה לא. במידה ויש לך הערה או הצעה כלשהי, אתה יכול להציע אותה בפורום הנכון – ולא כאן. ההודעה הנ"ל יצאה בשם תנועת חד"ש, ומבטאת גם את עמדת חמשת הח"כים שלה במשותפת. הודעות כאלה תמשכנה להתפרסם כאן ככל הנדרש. יום טוב".

בתגובה הסיר אותו עלי מקבוצת הוואטסאפ, והדוברת של ח"כ דב חנין החזירה אותו חזרה. אז התערב איש חד"ש אלון-לי גרין, מי שניהל את קמפיין הרשימה המשותפת בעברית בזמן הבחירות: "סמי אין לך את הסמכות להסיר אנשים מהקבוצה הזו ואני מציע שבאופן כללי תפסיק לחרוג מתפקידך".

אחד העיתונאים הודיע שהוא מביא פופקורן, ועלי הודיע לגרין "מה שכן, עובדה שתפקידך מוגדר. נא לא להתערב בסמכויות של אחרים". ואז התערב גם ענאן מעלוף עוזרו של יו"ר הרשימה איימן עודה: "סמי, בוא לא נקבע אחד לשני את הגדרות התפקידים!". רק אז התערבה אמילי מואטי, מצוות הדוברות לשעבר והזכירה "יש כאן עיתונאים. לא לעניין".

הוויכוח הזה, שיכול להראות מעט קטנוני, משקף הרבה מהמתחים הפנימיים ברשימה המשותפת, שחוברה לה בפלסטרים רעועים לצורכי הבחירות ובעקבות העלאת אחוז החסימה. האתגר המרכזי של הרשימה, מהרגע הראשון להקמתה, הוא היכולת של כל מרכיביה לשים את האגו בצד כשצריך, למצוא את נקודות ההשקה וההסכמה בלי להמעיט מהאידאולוגיה של כל מפלגה, ובצורה שתאפשר להניע מהלכים ולנצל את 13 המנדטים שהשיגו ביחד בצורה האפקטיבית ביותר. בינתיים נראה שמאבקי הכוח באים לפני טובת ציבור הבוחרים.

רצינו לפנות לבקש תגובה מהדוברות הרשמית של המפלגה, אולם אין כזאת.

> עיריית ירושלים מונעת ממורי נהיגה ערבים ללמד בשבת בשכונה חילונית

צילום מסך

צילום מסך

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מנסור עבאס כוכב עליון

מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf