צפו: מתנחלים מתעמרים בפלסטיני. האם זו משמעות הזיקה היהודית לחברון?

בסרטון של ארגון "בצלם" נראית קבוצת מתנחלים מלווה בכלב, שהחליטה לחגוג פורים במחסום בחברון תוך התעמרות והפחדה של פלסטיני שצילם במקום. השוטרים במקום גירשו דווקא את הצלם כי "זה מקום ליהודים". המשטרה בתגובה: הצלם עורר פרובוקציה, פועלים מתוך ערך כבוד האדם

מאת:

בסרטון הזה של "בצלם" שמתפרסם כאן לראשונה, אין דם. אין שום אלימות פיזית יוצאת דופן. בסך הכל מחסום בחברון – שגרה – עם כמה שוטרי מג"ב וכמה יהודים טובים מחברון שרק רוצים לעשות קצת שמח לכבוד חג הפורים. השמחה שלהם כוללת בריונות, הטרדות והפחדה באמצעות כלב. איזה צחוקים.

במהלך פורים האחרון, ב-12 במרץ, תיעד תושב חברון, עבד אל-עלים א-סלאיימה, את שוטרי מג"ב שעיכבו צעיר פלסטיני שביקש לעבור במחסום המאפיה המגביל מעבר של פלסטינים למסגד אל-איבראהימי – מערת המכפלה. בסרטון, המורכב מתיעוד של א-סלאיימה ומתיעוד של מתנדבת בצלם סוהיר פאח'ורי מחלון ביתה נראה אחד השוטרים כשהוא ניגש לצלם ומבקש ממנו להציג בפניו תעודת זהות. אז מגיע למקום רכב וממנו יוצאת חבורה עליזה של מתנחלים, כשהיא מלווה בכלב רועה גרמני קשור בחבל. את החג שלהם הם החליטו לבלות ב"חיזוק" השוטרים, ומסתבר שהדרך הטובה ביותר שהם מצאו להרים את המורל ולחגוג עד לא ידע, היא בהטרדת פלסטינים במחסום.

"חברה, אנחנו פה, אל תדאגו", הם אומרים לשוטרים, כשהם חגים מסביב לא-סלאיימה. השוטר מחזיר את תעודת הזהות לא-סלאיימה שממשיך לצלם לאחר שהתרחק מהמתנחלים. אז מתקרב מתנחל לא-סלאיימה עם הכלב כשזה נובח ומאיים. א-סלאיימה מבקש להרחיק ממנו את הכלב אבל אף אחד מהשוטרים לא מתייחס. הא מאיים שיגיש תלונה נגד השוטרים שלא עושים כלום, והמתנחלים מפזזים מולו באדנות. הם יודעים שגם אם יגיש תלונה – מי בדיוק יעשה איתה משהו? הרי מותר להם. (ראו תגובת המשטרה בסוף הפוסט שטוענת שהצלם הוא זה שעורר פרובוקציה). "זה מה שקורה למי שמתעסק עם החיילים שלנו" צועקות המתנחלות כשהן רוקדות עם פיאות צבעוניות וכובעים פורימיים על ראשיהן, והכלב נובח.

אז ניגש השוטר דווקא לא-סלאיימה ומורה לו להסתלק מהמקום. א-סלאיימה מבקש מהשוטר שירחיק ממנו את הכלב כדי שיוכל לעזוב את המקום, אבל השוטר אפילו לא מגיב. הוא ממשיך לדרוש מא-סלאיימה ללכת בזמן שהמתנחלות מפזזות והכלב נובח. א-סלאיימה ממשיך לבקש שירחיקו את הכלב שמפחיד אותו, והשוטר אומר לו שוב – אתה לא יכול להישאר כאן. לך. "למה?" שואל א-סלאיימה. "כי זה מקום ליהודים" עונה השוטר. "יש לך צו?" מתעקש א-סלאיימה ומבקש שירחיקו את הכלב, והשוטר מאבד את סבלנותו ומרים קול, "אל תדליק אותי", הוא מאיים. ברקע מקפצות בשמחה המתנחלות וקוראות לעבר א-סלאיימה: "מדינת ישראל שייכת לעם ישראל, יא בן זונה". לעבר השוטרים הן זורקות "מצלם אתכם הזבל הזה", אולי בתקווה לחמם את העניינים.

וכך זה עובד. כוחות הבטחון שומרים על מתנחלים שנהנים מניסיונות השפלה של פלסטיני אקראי במחסום.

> אין שום דבר אנטישמי בהחלטת אונסק"ו בעניין חברון

מדוברות המשטרה נמסר בתגובה לסרטון:

מדובר בסרטון ערוך ומגמתי המציג מצג שווא של המציאות בחברון. בסרטון נראים הלוחמים מעכבים חשוד אחד לבדיקה אשר בסיומה הוא השתחרר והתבקש לחלוף את החסם ולהמשיך ללכת, אך החשוד נשאר במקום ועורר פרובוקציות מיותרות. בשום שלב לא נראים הלוחמים כמי שאפשרו תקיפה של הכלב את החשודים.

צר לנו שישנם ארגונים שמטרתם להכפיש את שם הלוחמים שמסכנים מדי יום את חייהם למען ביטחון האוכלוסייה. לוחמים שבמציאות מורכבת פועלים מתוך ערכים של שליחות, אהבת המולדת, חיי אדם וכבוד האדם.

אין אלא לשפשף את העיניים ולתמוה האם דוברות המשטרה ואני ראינו את אותו סרטון. (נשלח למשטרה גם חומר הגלם שנמצא בסרטון ביוטיוב וזמין לכל מי שיכנס). איך הפך הצלם המתלונן, שנפל קורבן למצב הרוח הטוב שתקף קבוצה של מתנחלים בחג פורים, ל"חשוד" שמעורר פרובוקציה? ואיזה ערך של כבוד האדם עומד מאחורי קבוצה של גברים צעירים במדים שמאפשרת התעמרות באדם שמחזיק מצלמה?

הדרך להנכיח את הזיקה היהודית לעיר האבות עוברת תמיד בהשפלה, התעמרות ודיכוי של פלסטינים. הזרועות המבצעות משולבות – כוחות הבטחון השונים והמתנחלים. אולי במקום לצרוח שאונסקו אנטישמים נחשוב איך המעשים שלנו נראים?

> האנשים שמורידים את השאלטר למליוני בני אדם

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מנסור עבאס כוכב עליון

מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf