newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

פרשת ילדי תימן: במקום מו"מ רציני, המדינה מציעה פירורים

בעקבות הלחץ הציבורי, הממשלה עשתה סימנים שהיא מוכנה לעשות צעדים של ממש להכרה בפרשת ילדי תימן, מזרח והבלקן. אבל כשהיא נדרשה להכיר באחריות של הממסד לפשעים, הממשלה התקפלה והציעה גוף להנצחת מורשת יהדות תימן. מה הקשר? אין קשר

מאת:

בשנה האחרונה נראה היה שהמאבק האזרחי להכרה ציבורית בפרשת ילדי תימן, מזרח ובלקן מזיז משהו במשרדי הממשלה. מלשכת ראש הממשלה פנו אלינו לפני מספר חודשים בהצעה לפתוח במשא ומתן בנוגע לדרישותינו, שארגונים ופעילים רבים היו שותפים להן – הכרה באחריות הישירה והעקיפה של הממסד למעשים, הכרה בגזענות החברתית והממסדית שעמדה בבסיס הפרשה, חשיפה של כל החומרים הרלוונטיים, העמדה של כל המשאבים הדרושים לאיתור כל אחד מהילדים, הנצחה והכנסת הפרשה לתכנית הלימודים.

אולם בפועל נראה שלא היתה נכונות כנה לנהל משא ומתן רציני. לאורך כל החודשים הללו התקיימה רק פגישה אחת עם בעלי התפקידים הרלוונטיים בממשלה, שהיה ברור בה שהצד השני אינו מכיר בחומרת הפרשה. לא התאפשר לנו לנהל מו"מ ישיר והדרישות שהועלו מטעם הארגונים לא הועברו כלשונן, אלא בתיווך ח"כ נורית קורן (ליכוד) שהתעקשה על נוסח מרוכך וחסר כל משמעות אמיתית.

ההצעה שקיבלנו בתגובה למסמך הראשוני שהגשנו היתה מביכה. נציגי הממשלה הציעו להכיר בסבל של המשפחות, אולם לא באחריות של הממסד למעשים, המילה "פשע" כלל לא הוזכרה, גילוי וחשיפה ישל החומרים ייעשו "בהתאם לנהלים" (אותם נהלים שנקבעו בלי לקחת בחשבון למשל שאימוצים לא חוקיים קיבלו הכשר חוקי בדיעבד), ובמקום דיון פיצוי ראוי הוצע לדון ב"מענק" למשפחות. מה כן היה שם? הצעה מפורטת להקים גוף להנצחת מורשת יהדות תימן. מה הקשר? ובכן, אין קשר.

הפגנה לילדי תימן. המדינה לא מוכנה להיכנס לדיון רציני עם המשפחות (שירז גרינבאום/אקטיבסטילס)

הפגנה לילדי תימן. המדינה לא מוכנה להיכנס לדיון רציני עם המשפחות (שירז גרינבאום/אקטיבסטילס)

ההתפתחויות האחרונות בעתירות שהוגשו מטעם המשפחות לבית המשפט מלמדות שלהצהרה של גורמים ממשלתיים שהם מתחייבים לפתוח את הפרשה ולחשוף אותה עד תום – אין אחיזה במציאות. כפי שפורסם בימים האחרונים בעמוד הפייסבוק של ארגון "פורום המשפחות" שמגיש את העתירות, בבית המשפט מצפים מהתובעים לוותר על דרישתם לבירור אמיתי ולפיצוי ולהסתפק באקט סמלי של הנצחה.

כך, למשל, בתביעת הנזיקין של משפחת אהרון בנוגע לאחות החטופה אסתר, שנלקחה מהוריה בזמן ירידתם מהמטוס, הציעה השופטת למשפחה להסתפק בהקמת מצבת הנצחה לאסתר, למרות שאפילו על פי גרסת המדינה לא ידוע היכן היא קבורה, ומכאן שלא ניתן כלל לקבוע בוודאות שאכן נפטרה. נציגי המדינה וחברה קדישא, שטענו כי יש לדחות את התביעה על בסיס התיישנות, אף ניסו להעביר את הטיפול בתביעה למישור הציבורי פוליטי והציגו את פעילותה של ח"כ  קורן בכנסת ובמשא ומתן המתנהל כסיבה לדחייה.

בתביעה נוספת לפתיחת קברים, עולה שהמדינה כלל אינה מכירה בכשל הממסדי ארוך השנים ובחוסר האמון המוצדק של המשפחות. המדינה מבקשת לדחות את דרישת המשפחות לפעולות שיבטיחו שקיפות ואמינות של תוצאות הבדיקות.

לסיכום, ההתנהלות של הגורמים הממשלתיים השונים לאורך השנה האחרונה מוכיחה מעל לכל ספק, שהמדינה אינה מעוניינת בבירור אמיתי של ההתרחשויות, אלא עסוקה באחיזת עיניים של טיפול ובירור, בעיקר כדי לשכך את הביקורת הציבורית הרבה שעולה לאור הגילויים האחרונים, תוצאה של הפעילות המאומצת של המשפחות והארגונים שנאבקים לחשיפת הפרשה. צדק וריפוי אמיתיים לא יכולים להיעשות באמצעות מו"מ עקיף וחסר שקיפות. הם אינם יכולים להיעשות כשהממסד מתכחש לאחריות שלו למעשים, מסרב להכיר בצדקתו של חוסר האמון כלפיו מצד המשפחות ומצפה, בתעוזה רבה, שהקורבנות יסתפקו בפירורים שהוא מגיש להם.

ב-21 ביוני, יום המודעות הקרוב, תתקיים הפגנה מול בית ראש הממשלה בירושלים בדרישה לנהל מו"מ ישיר, שקוף וכנה עם המשפחות ועם ארגוני החברה האזרחית כדי להביא לתיקון וריפוי של הפצע השותת. למשפחות אין זמן.

נעמה קטיעי, עמותת עמר"ם

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

טסט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf