פרישת גלאון לא מספיקה; כדי לשרוד מרצ חייבת להרחיב שורות

מרצ על סף אחוז החסימה כבר כמה מערכות בחירות. או שהיא תגדל או שהיא תחדל. אם פרישתה של גלאון מהכנסת מסמלת מחויבות אמיתית לשינוי, היא חייבת להצטרף ליוזמה להקדמת הבחירות לראשות המפלגה כדי לפתוח את הדלת בפני קהלים חדשים

מאת:

כותב אורח: אבי דבוש

לפני כשנה וחצי התחלתי לקדם ביחד עם חברים נוספים במרצ יוזמה לפריימריז פתוחים. התובנה הבסיסית היא שמרצ חייבת שינוי דרמטי במנהיגות ובהתנהלות. תובנה נוספת היא שהמפלגות כמוסד מאבדות את אמון הציבור בקצב מסחרר, ורק מהלך גדול, שקוף ופתוח – כזה הנותן מקום לכל קהל התומכים – יכול להשיב את האמון ולהכניס דם חדש למרצ. לזכותה של ח"כ זהבה גלאון ייאמר שלאחר כמה חודשים היא הבינה את הפוטנציאל שבחדשנות ובפתיחות היוזמה והצטרפה לתומכיה ומוביליה.

בסמיכות מקרית ולא מתוכננת להודעת הפרישה של גלאון מהכנסת, קיימנו אתמול – קבוצה המבקשת לחולל מהפכה בשמאל באמצעות מנהיגות פריפריאלית ושמאל עממי – את אירוע ההשקה של קמפיין "הערסים באים" בשדרות, תחת הכותרת "המהפכה מתחילה בשמאל". המסר של האירוע המרגש ושל המסע כולו הוא פשוט מאד: כדי לעשות מהפכה בישראל חייבים קודם כל לעשות מהפכה בשמאל. זה לא סוד שהפריפריות הן אלה שמכריעות בחירות בישראל. והדיל היחידי שאפשר להציע לפריפריות החברתיות והגיאוגרפיות הוא של שותפות ובעלות. מנהיגות ולא קבלנות קולות. מי שרגילים לחשוב שאם ידברו במילים יפות ויגיעו אחת לכמה שנים רגע לפני הבחירות אפשר יהיה לשכנע את הפריפריות להצביע לשמאל, טועים לחלוטין. פוליטיקה לא עובדת ככה, ולא משנה כמה פעמים יתעקשו לנסות את מה שהוכח כלא אפקטיבי.

> כָּל הָעַרְסִים יָבוֹאוּ: המזרחים והמתנחלים יביאו את השלום

פרלמנטרית מוכשרת ומסורה, עם זכויות עבר רבות במערכת הפוליטית הישראלית. זהבה גלאון (אורן זיו / אקטיבסטילס)

כן, להביא את הערסים

גלאון היא פרלמנטרית מוכשרת ומסורה, עם זכויות עבר רבות במערכת הפוליטית הישראלית. אם ההצטרפות שלה לשינוי אמיתית, היא חייבת להצטרף ליוזמה להקדמת הבחירות לראשות מרצ. זו תהיה ההזדמנות להביא את הפריפריות לקטר ולהנהגת מרצ. זו תהיה ההזדמנות להגדיל את כוחה של מרצ באופן משמעותי.

מרצ על סף אחוז החסימה כבר כמה מערכות בחירות וגם בסקרים האחרונים. או שמרצ תגדל או שמרצ תחדל. אבל איך אפשר לגדול? כדי לעשות מהפכה בשמאל צריך לשנות את ההנהגה ואת הכיוון. את מרצ צריכות להוביל הפריפריות, בעמדות הבכירות ביותר. רשימת המפלגה לכנסת חייבת לייצג את כל חלקי הארץ וקהילותיה: ערבים, מזרחים, יוצאי אתיופיה, חרדים, להט"ב ועוד. אין שותפות בלי בעלות. מרצ המתחדשת תוביל קו של שמאל אמיתי ותשים על סדר היום את המצב החמור של 2 מיליון העניים, הנכים הסובלים, חוסר השוויון המזעזע בחינוך וההסללה, הגדלת התקציב החברתי דרמטית בלפחות 140 מיליארד שקל לשנה ויוזמת שלום חדשנית שבהנהגתה משולבים כל הציבורים. שהרי רק אם הערסים יבואו, לפי רועי חסן, יבוא שלום.

אבי דבוש הוא חבר מנהיגות תנועת הפריפריות ומועמד במקום השמיני ברשימת מרצ לכנסת.

> בכלא הכריחו אותי להסיר את החיג'אב. הרגשתי שפושטים מעלי את עורי

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מנסור עבאס כוכב עליון

מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf