newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מה קרה לפעיל ימין שתבע דיבה אחרי שכונה "ארכי פשיסט"

פעיל ימין הגיש תביעה נגד ד"ר ענת מטר על שזו כינתה אותו "ארכי פשיסט" בעבר. איך זה נגמר? הצדדים הסכימו שפעיל הימין יפרסם הבהרה בה הוא מבין שבית המשפט הוא לא המקום לדיון מסוג זה, ומטר תוסיף הרחבה לפוסט המקורי שלה המסביר מדוע לדעתה הפעיל הוא אכן פשיסט

מאת:

פעיל הימין שמאי גליק תבע את המרצה והפעילה ד״ר ענת מטר בתביעת דיבה על כך שכינתה אותו ״ארכי פשיסט״ בפוסט בפייסבוק. למרות שבתביעה הוא דרש פיצוי בסך שלושים אלף ש״ח, בדיון בבית המשפט השלום שהתקיים השבוע הוסכם שמטר תפרסם ״הרחבה״ לפוסט המקורי שפרסמה ותסביר למה התכוונה בכינוי "פשיסט". הוסכם כי מטר לא תחזור בה מהכינוי או תשלם לגליק פיצוי כספי. גליק מצידו יפרסם הבהרה לפיה הוא מבין שתביעות מסוג זה אינן דרך הפעולה הנכונה.

בדיון, שהתקיים ביום ראשון בבית המשפט השלום בירושלים, הגיעו הצדדים להסכמה שענת מטר תפרסם ״הרחבה״ לפוסט המקורי בו תפרט מדוע כינתה את גליק "ארכי פשיסט". הטקסט עליו הוסכם, נלקח מכתב ההגנה שהכינה מטר לקראת המשפט, וכולל הסבר על מקומה המרכזי של ההלשנה במשטר פשיסטי או בעל מאפיינים פשיסטים, ומדוע ניתן לכנות אדם שפועל להשתיק אחרים, פשיסט. עוד הוסכם כי גליק, שזו אינה הפעם הראשונה שהוא תובע פעילי שמאל תביעות דיבה, יפרסם הבהרה לפיה הוא מבין שלא היה צריך להגיש תביעה, ושהוא מבין שויכוחים צריכים להתברר בזירה הציבורית ולא בבית המשפט.

ואכן, מוקדם יותר היום (ג') פרסם גליק בחשבון הפייסבוק שלו את ההבהרה הבאה: "ביום 16.7.2018 הגשתי תביעה נגד ד״ר ענת מטר על כך שכינתה אותי ארכי-פשיסט. לאחר דיון ושמיעת הערות בית המשפט הבנתי שלא צריך להגיש תביעות כאלה שויכוחים מסוג זה צריכים להתברר בזירה הציבורית".

ד"ר ענת מטר ומיכאל ספרד בבית המשפט ביום ראשון השבוע (אורן זיו)

ד"ר ענת מטר ומיכאל ספרד בבית המשפט ביום ראשון השבוע (אורן זיו)

״האדון הזה הוא פשיסט, הכי פשוט בעולם״, אמר עו״ד מיכאל ספרד, שיצג את מטר במהלך הדיון בפני הרשם הבכיר אופיר יחזקאל. ״יש אנשים שיגידו שהוא לא, זו דעה לגיטימית. הוא ארכי פשיסט. יש פה חוות דעת של אדם שזו המומחיות שלו, האדון שי שמאי גליק הוא פשיסט בכמה מובנים, טענו שתי טענות, שהוא פשיסט במובן הציבורי פוליטי וגם שהוא פשיסט בשיח״.

הפוסט המקורי עליו נתבעה מטר, פורסם בחשבון הפייסבוק שלה בספטמבר 2017. היא הגיבה בו לנסיונות לשלול תקציבים מהתיאטרון היהודי ערבי ביפו בניהולו של יגאל עזרתי, דרך קמפיין שהוביל בזמנו גליק (גילוי נאות: ענת מטר היא אמו של חגי מטר, מנכ״ל עמותת "972 לקידום עיתונות אזרחית", תחתה פועל האתר שיחה מקומית). בפוסט המקורי נכתב:

"אני לא יודעת כמה שנים אני מכירה את יגאל עזרתי. המון. אי אפשר לחשוב עליו בלי לצרף מיד את התארים נחוש, אמיץ, עניו. אם המנוולים כחלון ורגב אכן יממשו את זדונם (ואת זדונו של שי גליק הארכי-פשיסט) ויקצצו את תקציב התיאטרון שיגאל מנהלו כבר שנים רבות – פרוייקט אדיר, עתיר זכויות – לא נשאיר את יגאל לבד. אין לי מושג איך אפשר לגייס תרומות שישתוו לסכום שיקוצץ, והרי איננו יודעים כלל אם וכמה יקוצץ, אבל חייבות לנסות".

״ההרחבה״ שפרסמה היום (שלישי) מטר בחשבון הפייסבוק שלה, מסבירה בצורה רהוטה את הסיבה שבחרה לכנות את גליק "פשיסט":

״ברצוני להרחיב למה התכוונתי כאשר כיניתי את שי גליק פשיסט: בהקשר הנוכחי כדאי להזכיר את מקומה המרכזי של ההלשנה במשטר פשיסטי, או בעל תווים פשיסטיים ניכרים. בניסוי החינוכי המפורסם, "הגל השלישי", תופעה של הלשנה נרשמה כאחד הסממנים המובהקים שאפיינו את גלישת התלמידים לקבלה של פשיזם. מחזהו של ברכט, המלשין, הוא אולי הביטוי החזק והמתומצת ביותר לאימת ההלשנה: התגייסותו של האזרח מן השורה לשמש זרוע של המשטר ולהודיע על כל מופע של חריגה מהתכתיב הלאומי-הקונסנזואלי. מהתובנה הזו של האידאולוגיה הפשיסטית נגזרת ההגדרה של הפשיסט כמי שפועל להשתקה בשם טובת האומה כביכול, להלשנה על קולות ביקורתיים עפ"ר משמאל שיוצאים מהשורה וסימונם כאויבים, בוגדים וכד'. לפיכך, ובהתאם לפעילותו של שי גליק וגישתו למוסדות, ארגונים ואנשים שמביעים עמדות החורגות כאמור מתכתיבי השלטון, תיאורו כפשיסט הינו להבנתי המקצועית ולדעתי מדויק״.

צילום המסך מההבהרה של גליק

"מערכת המשפט הישראלית, בניגוד למערכות לאחרות, לא יצרה את הכלים להתמודד עם כשל כזה, של אדם שמגיש תביעה אחר תביעה רק כדי להטריד את מי שהוא תופס כיריבים פוליטיים״

בשנת 2017 שלח גליק למטר מכתב דרישה זמן קצר לאחר שפרסמה את הפוסט בו הוא כונה ארכי פשיסט, ובו דרש פיצוי של חצי מליון שקל. בשנה שעברה הגיש את התביעה לבית הדין לתביעות קטנות, ולאחר דיון אחד התיק הועבר לבקשת מטר לבית משפט שלום, כדי שיהיה ניתן לקיים דיון הוכחות במקרה הצורך.

ביום ראשון, במהלך הדיון, גליק, שייצג את עצמו, הדגיש כי הוא אינו מעוניין בפיצוי כספי אלא בהתנצלות, עו״ד ספרד התעקש שמדובר בתביעת השתקה קלאסית שדינה להידחות על הסף. ״אני אמרתי שאני לא מבקש כסף. רק שתפרסם התנצלות״, אמר גליק בתחילת הדיון. ״מדובר בפגיעה באדם פרטי על ידי אדם מומחה״. הוא הוסיף שהוא מתכוון לעיסוקה של מטר: מרצה לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב.

"מערכת המשפט הישראלית, בניגוד למערכות אחרות, לא יצרה את הכלים להתמודד עם כשל כזה, של אדם שמגיש תביעה אחר תביעה רק כדי להטריד את מי שהוא תופס כיריבים פוליטיים״, אמר ספרד במהלך הדיון. ספרד הוסיף, עד שלא ייפסק נגד גליק הוצאות משפט, הוא לא יחדל מלתבוע אנשי שמאל על ההתבטאויות שלהם. זאת על אף שלא פעם הוא בעצמו התבטא בחריפות נגד אנשי שמאל. ״הוא קורא לאנשים משת״פים, בוגדים ואויבים של העם, לשוברים שתיקה הוא קורא באלף ואחד שמות. הוא יושב בבית מזכוכית וזורק אבנים״.

״אני לא פעם ראשונה מתמודד עם התובע כאן״, אמר עו״ד ספרד במהלך הדיון, כשהוא מתייחס לכך שבעבר גליק תבע את שוברים שתיקה על כך שכינו אותו שקרן בתגובה שפורסמה בכתבה באתר מאקו. ״ובכל אחת מהפעמים הקודמות הצענו לו הצעות דומות, ואפילו הצעות לרדת מהעץ ולצאת בלי פגע״. ספרד ציין שלצערו, הסכים בתיק הקודם של שוברים שתיקה למחיקת התיק וקביעה של הוצאות משפט מינוריות, של כמה מאות שקלים לגליק. בימים אלה מתנהלת לפחות עוד תביעה אחת של גליק נגד פעיל שמאל על התבטאות שלו.

כאמור, ההסכמה בין הצדדים על פרסום ״ההרחבה״ לפוסט של מטר ו״ההבהרה״ שפרסם גליק, קיבלה תוקף של פסק דין.

בסוף הדיון ביקש גליק מעו״ד ספרד לחתום על עותק שרכש של ספרו ״החומה והשער״. ספרד רשם בהקדשה ״מקווה שלמדת משהו״. למרות שלא נראה שגליק יפסיק בקרוב את פעילותו נגד ארגונים, קבוצות ואירועים שהוא מבקש להשתיק, אפשר לקוות שנוסח ההבהרה שפרסם בפייסבוק ימנע ממנו להגיש תביעות דיבה נוספות נגד מי שמעז לבקר אותו.

*גילוי נאות: שמאי גליק פנה לאחרונה לוועדת האתיקה של מועצת העיתונות בתלונה נגד שיחה מקומית, לגבי טור דעה באתר שבו הוזכר. התלונה טרם התבררה.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

טסט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf