newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

פדרציית ההיאבקות האיראנית מתפטרת בגלל המדיניות מול ספורטאים ישראלים

הפסדים מכוונים, תעודות מחלה פיקטיביות ושלל תעלולים הספיקו לראשי אחד מענפי הספורט החשובים במדינה, וכעת הם דורשים מהמשטר מדיניות ברורה בנוגע למפגש עם ספורטאים ישראלים

מאת:

רסול חאדם, יושב ראש פדרציית ההיאבקות האיראנית, הודיע ביום רביעי האחרון על התפטרותו בגלל המדיניות האיראנית בנוגע להתמודדות מול ספורטאים ישראלים בתחרויות בינלאומיות. בעקבותיו הגישו את התפטרותם גם כל יתר חברי הפדרציה.

במשך השנים, ספורטאים איראנים מונחים להימנע מלהתמודד מול ספורטאים ישראלים על ידי התחמקות בדרכים לא רשמיות: פעמים רבות הם מודיעים על מחלה, או מפסידים בכוונה למתמודדים אחרים כדי להימנע מהמפגש עם היריב הישראלי בסיבוב הבא. המדיניות הזו גבתה מהספורטאים האיראניים לא פעם מחיר כבר בצורת הרחקה או השעיה ממשחקים.

נראה כי הקש ששבר את גב הגמל במקרה הזה היה ההפסד המכוון של עלי רזא כרימי, המתאבק האיראני, ליריבו הרוסי באליפות העולם לצעירים עד גיל 23 בנובמבר האחרון. כרימי, סגן אלוף העולם לצעירים מלפני שנתיים, הוביל לאורך כל התחרות, אך כיוון שהמנצח אמור היה לפגוש את המתמודד הישראלי בשלב רבע הגמר, הוא קיבל הנחיה ממאמנו חמיד רזא ג'משידי להפסיד במשחק, ואחרי ויכוח קצר ביניהם כך עשה. הדבר עלה לו בהרחקה של שישה חודשים על ידי ועדת הספורטאים פיל"א (התאחדות ההיאבקות הבינלאומית), שהרחיקה גם את המאמן שלו לתקופה של שנתיים.

> מוקדם מדי לדבר על מהפכה באיראן

רסול חאדם, יושב ראש פדרציית ההתאבקות האיראנית

רסול חאדם, יושב ראש פדרציית ההתאבקות האיראנית

בעקבות המקרה, פרסם חאדם הודעה נסערת בה אמר "אם המדיניות האיראנית היא אי-הכרה בספורטאים של הישות הכובשת (הכוונה לישראל, א.נ) והימנעות מהתמודדות מולם ומול הנבחרות שלהם, מה המשמעות של התעלולים האלה של להכין תעודות מחלה או פציעה לספורטאים שלנו, או לשלוח אותם לבתי חולים ולרופאים בחו"ל כדי להנפיק תעודות מחלה"?

חאדם דרש מהשלטון האיראני להכריז על מדיניות רשמית שלה בעניין התמודדות מול ספורטאים ישראלים, ולשאת בתוצאות בהתאם. לדבריו הצטרפו גם בכירים אחרים בתעשיית ההיאבקות בטענה כי התנאים הקיימים לא מאפשרים להם לעשות את עבודתם. משלא קיבל תשובה לפנייתו, הכריז כאמור חאדם על התפטרות ביום רביעי האחרון, ובעקבותיו צמרת הפדרציה כולה. אבראהים ג'ואדי, אחד מחברי הפדרציה, אמר "השלטונות לא הגיבו בשום צורה לאירוע הזה (הכוונה להפסד המכוון של כרימי, א.נ) ולא נקטו באף צעד. הם מוכרחים לקבל החלטה, תהיה אשר תהיה, ולהודיע עליה רשמית לרשויות הספורט הבינלאומיות כדי שנדע אחת ולתמיד איפה אנחנו עומדים ולא ניאלץ לשקר פעם אחר פעם".

התפטרות צמרת ההיאבקות האיראנית היא הפעם הראשונה שבה ישנה באיראן מחאה קולקטיבית פומבית מסוג זה בעניין מדיניות ההתמודדות מול ספורטאים ישראלים, ולא במקרה היא יוצאת דוקא בזירת ההיאבקות, שהיא אחד מענפי הספורט החשובים והאהודים באיראן, שבה המדינה זוכה גם להישגים הבינלאומיים המשמעותיים ביותר. חאדם עצמו היה בעבר אלוף העולם בהיאבקות, זוכה מדליית זהב וארד אולימפיות, מדליית זהב ומדליית כסף באליפות אסיה, ועוד שורה ארוכה של תארים בינלאומיים ונחשב לאחד המתאבקים הבכירים בעולם.

> מומחים מטעם האו"ם קוראים לעצור את גירוש מבקשי המקלט

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
string(138) "https://dev.mekomit.co.il/%d7%9e%d7%a0%d7%a1%d7%95%d7%a8-%d7%a2%d7%91%d7%90%d7%a1-%d7%9b%d7%95%d7%9b%d7%91-%d7%a2%d7%9c%d7%99%d7%95%d7%9f/"
מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מנסור עבאס כוכב עליון

מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf