newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

עשרות מפגינים חסמו הכניסה לאירוויזיון: "שיתוף פעולה עם הכיבוש"

המפגינים, לובשים מסיכות של מדונה, נטע ברזילי ומנחי האירוע, נשאו שלטים עם תמונות מהחיים תחת כיבוש. "חשוב שמי שמגיעים לצפות בתחרות יידעו שהם שותפים לפשעים האלה", אמרה אחת המפגינות

מאת:

עשרות מפגינים – לובשים מסכות של מדונה, של מנחי הארווזיון ושל נטע ברזילי –  חסמו הערב לזמן קצר את הכניסה לאולם שבו מתקיימת תחרות האירוויזיון ומחו על כך שעצם ההשתתפות בתחרות היא "שיתוף פעולה עם משטר גזעני".

המפגינים נשאו שלטים נוסח "אין גאווה בכיבוש" ו"אין זכות לעשות פינק וושינג לכיבוש". הם מחזיקים צילומים של מציאות החיים תחת כיבוש ודגם של חומה מקרטון. אחרי ששוטרים הקיפו אותם, הם עברו להפגין מול הכניסה לאירוע.

"ישראל מתחזה לדמוקרטיה בזמן שהיא מבצעת פשעים". מפגינים מול תחרות האירוויזיון בתל אביב (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

"ישראל מתחזה לדמוקרטיה בזמן שהיא מבצעת פשעים". מפגינים מול תחרות האירוויזיון בתל אביב (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

"הגענו למחות נגד הקיום של האירוויזיון", אמר עומר שמיר, אחד המפגינים. "ישראל מנסה להתחזות לדמוקרטיה רגילה, בזמן שהיא מבצעת הפרות יום יומיות של זכויות אדם. חשוב שהעולם יידע מה קורה ויתערב  כדי שיהיה פה עתיד טוב יותר. הדרך היחידה לסיים את הכיבוש היא היא בעזרת לחץ בינלאומי".

"ישראל מנסה להציג חזות ליברלית וגיי פרנדלית בזמן שיורים במפגינים לא חמושים בגבול עזה", אמרה מיכל ספיר, שהפגינה גם היא במקום. "חשוב שמי שמגיעים לצפות בתחרות יידעו מה קורה ויידעו שעל ידי ההגעה לתחרות הם שותפים לפשעים האלה".

המפגינים חסמו לכמה דקות את הכניסה לאולם האיווויזיון ואחר כך עברו לעבור מולו. (צילומים: אורן זיו / אקטיבסטילס)

המפגינים חסמו לכמה דקות את הכניסה לאולם האיווויזיון ואחר כך עברו לעבור מולו. (צילומים: אורן זיו / אקטיבסטילס)

במקביל, עשרות מפגינים נגד השחיתות תלו באנר ענק עליו נכתב ״Crime Minister״. המפגינים מחלקים לקהל שהגיע לצפות בתחרות גלויות בהם נכתב "We are not your toy" עם תמונות של נתניהו.

עם תחילת התחרות בשעה עשר צפויים להתקיים שלושה אירועים אלטרנטיבים לאירוויזיון – בחיפה, בבית לחם ובעזה תחת הכותרת "Global vision". בבית לחם ובחיפה צפויים להופיע מספר אמנים בינלאומיים שהגיעו במיוחד לאירוע.

בשעות הבוקר, קיים ארגון זוכרות שיט מחאה לציון הנכבה מול "כפר האירוויזיון" בגן צ'רלס קלור בתל אביב, היושב על המקום שבו עמדה שכונת מנשייה לפני 1948. השיט היה אמור לסמל את הפליטים מיפו שרובם ברחו דרך הים. המשתתפים שטו בסירה עליה נכתב ״Return vision", כשסירות משטרה מלוות את הסירה ומונעת ממנה להתקרב לכפר האירווזיון. "הגענו כדי לזכור את הנכבה ואת הגירוש מהערים כמו יפו. כפר האירוויזיון בנוי על ההריסות של מנשיה, ובאנו להזכיר לתיירים את מה שהיה כאן", אמרו הפעילים שהקריאו את מסמך השיבה במהלך השיט,

במהלך השבוע התקיימו מספר הפגנות, אירועים וסיורים במטרה להעלות לסדר היום את הכיבוש והמצור על עזה לתיירי האירוויזיון לעיתונאים הרבים שהגיעו מחו״ל כדי לסקר את התחרות.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

טסט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf