עם ליווי והרבה חששות, ילדים המיועדים לגירוש החלו את הלימודים

אחרי שהיו כלואים בבית בחופש הגדול מפחד שייעצרו, הילדים המיועדים לגירוש חזרו היום ללימודים. למרות ההבטחות שלא ייעצרו בדרך לביה"ס, רבים נשארו בבית. "נקווה שהגירוש ייעצר"

מאת:

עשרות ילדים, הנמצאים בסכנת גירוש, החלו היום את שנת הלימודים עם לא מעט חששות. במהלך הקיץ, רבות מהמשפחות המיועדות לגירוש הסתתרו אצל משפחות מארחות או במקומות אחרים. עם תחילת שנת הלימודים, הבהיר שלמה מור יוסף, ראש רשות ההגירה, כי הפקחים לא יעצרו ילדים בבית הספר או בדרכם לבית הספר, אך מעצרים ביתר שעות היממה – יימשכו.

donate

למרות ההבטחות של רשות ההגירה, רבים מהילדים חששו ללכת לבית הספר, ולכן נזקקו לליווי. רוב התלמידים המיועדים לגירוש לומדים בבית הספר ביאליק רוגוזין בדרום תל אביב, שם גם למד רוהאן פרס, שגורש יחד עם אמו לפיליפינים לפני שלושה שבועות. מרי, מהגרת עבודה מהפיליפינים, מעריכה שחצי מהתלמידים המיועדים לגירוש לא הגיעו לבית הספר. "ליווינו ילדים שחששו לבוא" היא אמרה בעומדה בכניסה לבית הספר. "כואב לנו כי הם ילדים כמו כולם והם צריכים ללמוד. זה עצוב. הילדים לא אשמים".

"יש התרגשות לראות תלמידים שלא יצאו חודשיים מהבית", סיפר מנהל ביאליק רוגוזין ג'לאל טוחי. "הם לא בילו כמו יתר התלמידים בישראל. הם היו כלואים בבית". טוחי אמר שצוות בית הספר ערוך לקבל אותם. "אני רוצה שכולם יגיעו, אבל אני יודע שזו אחריות גדולה. החשש הוא מה יקרה כשהם חוזרים הביתה. נקווה שהאנשים הנאורים בכנסת יכבדו את הזכות הבסיסית של כל תלמיד ללמוד".

"יש התרגשות לראות תלמידים שלא יצאו חודשיים מהבית". הכניסה לבית ספר ביאליק בתל אביב שבו לומדים רבים מהמיועדים לגירוש (צילום: אורן זיו / אקטיבסטילס)

"אני מנסה לא לחשוב על זה כדי שזה לא ישפיע עלי", סיפר אחד התלמידים. "אני לא יודע מה יקרה. התקווה שיפסיקו את המעצרים וגירוש". הפעילים נגד הגירוש מקווים שבימים הקרובים ילדים נוספים יחזרו לפקוד את בית הספר.

בפוסט בפייסבוק סיפרה אנג׳לה בת ה-10, הלומדת בביאליק רוגוזין, שהיא חוששת להתחיל את שנת הלימודים. "לא בא לי שיתפסו אותי. אני מרגישה עצובה ומפחדת כי אני מבינה כמה זה קשה לי בלב".

במקביל, חברים ללימודים של ילדים הנמצאים בסכנת גירוש הפגינו בכניסות לבתי ספר שונים שבהם הם לומדים. הפגנות כאלה נערכו מול הכניסות לבתי הספר בלפור, גרץ, ועירוני א׳ בתל אביב, ואילנות והלל ברמת גן. מול בית הספר בלפור, שם לומדות מיקה ומאורין ולסקו, ששוחררו ממעצר אחרי שכבר היו בדרכן לגירוש לפיליפינים, עמדו תלמידים עם שלט "לא מגרשים חברים", והחתימו הורים וילדים.

שילה, אמא של מאורין ומיקה, עמדה בכניסה לבית הספר. "החיוך חזר להן לפנים", סיפרה שילה. "הן מאוד מתרגשות. מאתמול בערב מודדות את חולצות בית הספר ומכינות את התיקים. הן ממהרות להגיע לכיתה לפגוש את החברות. בשבילנו זה קסם שאנחנו עדיין פה. היה קשה, אבל עכשיו יותר טוב. זה הכול בגלל הכוח של בלפור".

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מנסור עבאס כוכב עליון

מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf