על המזימה לסגור את החוג לתרבות צרפת באוניברסיטת תל אביב

מאת:

כמה שבועות לפני תחילת הסימסטר של 98-99 הבנתי שאין לי שום עניין ללמוד כלכלה – זה ממש התבהר לי בבת אחת – ורצתי למשרד הרישום באוניברסיטת ת"א למצוא חוג חלופי. דפדפתי ב"חוברת לנרשם" ובחרתי בחוג לתרבות צרפת (החוג השני שלי היה ונשאר מדע המדינה). תוכנית הלימודים היתה אקלקטית: קריאה וכתיבה בצרפתית (כמובן), ספרות (צרפתית) מודרנית, פוליטיקה וחברה (בצרפת) במאה ה-19, ועוד שיעורים מפה ומשם, בהיסטוריה, סוציולוגיה, ספרות, אמנות וכו', שהמשותף לכולם היתה ההכרה שצרפת היא המכנה המשותף הגדול ולמעשה מרכז העולם. מרבית הקורסים גם הגיעו בשלב זה או אחר להיבטים בסגנון הבנייה ההאוסמני ו"השדרות הגדולות". אחד הגילויים המרכזיים מבחינתי היה שפרשת דרייפוס היתה אירוע שמשמעותו חרגה הרבה יותר ממה שלימדו אותנו בהיסטוריה הציונית, ולמעשה אחד הרגעים המרכזיים בהיסטוריה הצרפתית. חוץ מזה למדתי שמי שלא יודעים ובעיקר לא יודעות מילה בצרפתית מתרשמים מאוד גם ממי שיודע לגמגם כמה משפטים תוך כדי שגיאות איומות בהטיות (במיוחד בזמן עתיד), או כמו שהמורה איב וואל היה אומר, המבטא של מייק בראנט יותר גרוע אפילו משלכם, וגם זה משהו. הגשתי סמינרים בשירת אבירים מהמאה ה-12 וניתוח של כמה סיפורי ילדים על מלחמת העולם הראשונה. כמו כן השתכנעתי שצרפתיות היא אכן דיסיפלינה אקדמית. חבל שסוגרים את החוג, בלעדיו עוד הייתי לומד כלכלה.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מנסור עבאס כוכב עליון

מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf