newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

יום השישי השלישי לצעדות השיבה בעזה: הרוג אחד, מעל 500 פצועים

אלפי פלסטינים השתתפו בהפגנות שהתקיימו בחמישה מוקדים ברצועה. המחאה הייתה בסימן הנפת הדגל הפלטיני ושריפת דגלי ישראל. לטענת הצבא נזרקו מטען ובקבוקי תבערה לעבר הגדר

מאת:

עדכון 19:25

משרד בריאות הפלסטיני מדווח על הרוג אחד, אסלאם חרז-אללה, בן 28, מירי בבטנו במזרח עזה

עדכון 18:15:

משרד הבריאות הפלסטיני בעזה מדווח על 701 פצועים, 17 מתוכם אנשי צוותים רפואיים

עדכון 17:20:

משרד הבריאות הפלסטיני מדווח על 528 פצועים, מתוכם 122 מירי חי

עדכון 14:45:

דיווח על שימוש מסיבי של הצבא בירי גז מדמיע. משרד הבריאות הפלסטיני מדווח על 363 פצועים, נפגעי ירי ושאיפת גז, ביניהם שלושה עיתונאים.

צעדת השיבה, עזה, 13.4.2018 (חאלד אל-עזאייזה/בצלם)

צעדת השיבה, עזה, 13.4.2018 (חאלד אל-עזאייזה/בצלם)

צעדת השיבה, עזה, יום שישי 13.4.2018 (אורן זיו/אקטיבסטילס)

אלפי פלסטינים השתתפו היום באירועי יום השישי השלישי לצעדות השיבה, באזור גדר המערכת בין ישראל לרצועה. מחאת עזה החלה לפני שבועיים, ביום האדמה, וצפויה להימשך עד ליום הנכבה, ב-15 במאי. בהמשך לקו שבו נוקטים מארגני המחאה מתחילתה, קרי לעורר את דעת הקהל מבלי לנקוט בצעדים אלימים כלפי החיילים או שטח ישראל, ההפגנה היום היא בסימן הנפת הדגל הפלסטיני ושריפת דגלי ישראל.

עד לשעות הצהריים המאוחרות דיווח משרד הבריאות הפלסטיני על 30 פצועים. הצבא דיווח על מספר נסיונות לפגיעה במכשול הביטחוני ולחצייתו, וכן על מספר נסיונות פיגוע בהם זריקת מטען, בקבוקי תבערה וחבלה במכשול הביטחוני.

ירי גז מדמיע על מפגינים בעזה. 13.4.2018 (צילום: מוחמד סבאח/בצלם)

פצוע מפונה מהשטח, צעדת המחאה, עזה, 13.4.2018 (צילום: מוחמד סבאח/בצלם)

מאז החל גל ההפגנות מול גדר המערכת ברצועת עזה נהרגו מאש הצבא 34 פלסטינים, מתוכם 26 מפגינים, ונפצעו למעלה מאלף איש. בעקבות מספר ההרוגים והפצועים הגבוה בקרב תושבים לא חמושים, קיימה מועצת הביטחון דיון מיוחד בעניין. על-פי נתוני בצלם, לצד המפגינים נהרגו מירי הצבא במהלך תקופה זו גם חקלאי שעיבד את אדמתו בבוקר ה-30.3, וכן איש פתח ואיש חמאס שניסו לחלץ שני נערים שחצו את הגדר ונורו בידי חיילים. בין ההרוגים גם צלם העיתונות יאסר מורתג'א, שנורה למוות כשהוא לבוש אפוד שסימן אותו בבירור כעיתונאי.

על אף מחיר הדמים הכבד שגבתה ישראל ביום הראשון למחאה, שהסתיים עם 19 הרוגים, הודיע שר הביטחון ליברמן כי ישראל לא תשנה את מדיניות הפתיחה באש מול המפגינים. ארגון בצלם קרא לחיילים שלא לציית לפקודה לירות במפגינים לא חמושים, פקודה שהינה בלתי חוקית בעליל. במהלך השבועיים האחרונים התקיימו ברחבי הארץ מחאות נגד ההרג בעזה, והמפגינים קראו לעצור את הרג המפגינים ברצועה.

פלסטינים שורפים דגל ישראל בצעדת השיבה בגבול עזה. 6 באפריל 2018 (עבד רחים ח'טיב / פלאש90)

פלסטינים שורפים דגל ישראל בצעדת השיבה בגבול עזה. 6 באפריל 2018 (עבד רחים ח'טיב / פלאש90)

יום שישי השלישי במסגרת צעדות השיבה בעזה (צילום: אורן זיו/אקטיבסטילס)

על אף שבימי שישי הופך אזור מאהל המחאה של תושבי עזה, הממוקם 400 מטרים מגדר המערכת לזירה קטלנית, במהלך השבוע הוא משמש כמוקד לפעילות ססגונית אליו מגיעות משפחות בהרכב מלא ובמקום מתקיימות פעילויות שונות של מוזיקה, משחקים ועוד. בין היתר תושבי עזה תלו על המאהלים שלטים בעברית הקוראים לחיילים שלא לפגוע באזרחים לא חמושים. בעקבות מחיר הדמים הכבד ביום הראשון למחאה אמר אחד ממארגני המחאה, חסן אל-כורד, לשיחה מקומית: "לא חשבנו שזה יגיע לכדי כך. זה לא היה הרעיון המקורי שלנו כמארגנים, אבל עדיין מה שקורה כאן הוא מאוד מהפכני. כי כל הפלגים הפלסטינים והכוחות הפוליטיים בפלסטין מתייצבים מאחורי העם ומה שהעם רוצה". אל-כורד ביקש גם להעביר מסר לציבור בישראל: "אני מאוד מקווה שבאיזשהו שלב הציבור בישראל שלא מתייחס אלינו בכלל וטרוד רק בענייני היום יום שלו – יתחיל לשמוע אותנו ולהתייחס אלינו. ניסינו לדבר בצורה הכי שלווה והומאנית שיש עם הקהל הישראלי. אם ימשיכו לטבוח בנו אז המחאות שלנו ימשיכו להתפתח עוד ועוד, כאשר העם ותושבי עזה תחת מצור בלתי נסבל הם אלו שיקבעו את הטון".

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

טסט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf