לקראת שביתה של הסגל המנהלי באוניברסיטאות בן גוריון ותל אביב?

המו"מ בין הסגל המנהלי והטכני להנהלת בן גוריון עלה על שרטון, והעובדים חוזרים לעיצומים ומאיימים בשביתה מלאה. בתל אביב מוחה ההסתדרות על העסקת מאות עובדים מחוץ להסכם הקיבוצי, ומאיימת בשביתה גם שם

מאת:

כותבת אורחת: הללי פינסון

מאבק הסגל המנהלי והטכני באוניברסיטת בן גוריון ממשיך. כפי שדווח כאן בשבוע שעבר, אחרי חודשים של מאבק ועשרה ימים של עיצומים השעה הסגל את כוונתו לפתוח בשביתה מלאה, בהנחיית בית המשפט, וישב להליך בוררות וגישור עם הנהלת האוניברסיטה.

במקביל הכריז גם הסגל המנהלי והטכני באוניברסיטת תל אביב על סכסוך עבודה בשל טענתו להעסקה מסיבית של עובדים מחוץ להסכם הקיבוצי. שני הסגלים מיוצגים על ידי הסתדרות המעו"ף (מנהל, עובדי משק, ופקידים) בהסתדרות הכללית.

במהלך השבוע האחרון התקיימו שני דיונים אינטנסיביים בין הסגל להנהלת האוניברסיטה בבן גוריון – שלא צלחו. המחלוקת המרכזית שנותרה בעינה היא למול דרישת ההנהלה להתנות את עדכון דרגות השכר, תוספות השכר וההתייעלות, בהסכמת הוועד לדרישות היעילות והגמישות הניהולית של ההנהלה. דרישות שעל פי אבנר מזרחי, יו"ר הוועד, מעקרות מכל תוכן חלקים משמעותיים מן ההסכם הקיבוצי הקיים.

"הועד מגן על עובדים שסרחו"

לאור זאת כינס היום (חמישי) הוועד המנהלי והטכני אסיפת עובדים, בה הכריז כי החל מיום ראשון יחדש הסגל את העיצומים. במסגרת העיצומים הסגל המנהלי לא יקבל בחינות מתוקנות, לא יצלם מחברות בחינה ולא יזין ציונים למערכת. כמו כן לא יינתן מענה לנרשמים פוטנציאליים לשנת הלימודים הבאה.

את הנוכחות המרשימה של חברי הסגל המנהלי והטכני, והתמיכה שהביעו בוועד וצעדיו, לא ציננו גם הפניות שהגיעו לחברי הסגל בשעות הבוקר מנשיאת האוניברסיטה, הפרופ' רבקה כרמי, ומסמנכ"ל משאבי האנוש, מר שמעון ישי. כרמי במכתבה לעובדים מעלה טענות חמורת נגד הוועד, מאשימה אותו בהגנה על עובדים שסרחו ומבקשת מהעובדים שישקלו מידע זה בפועלתם העתידית. היא חותמת את מכתבה בקריאה לעובדים לשמור על הבית.

ישי כותב שהאוניברסיטה הסכימה לפנות לממונה על השכר באוצר בבקשת תוספת שכר שנתית, שבחישוב גס תוסיף כ-460 שקל ברוטו לעובד לחודש, תוספת שאין בה לצמצם את כל פערי השכר שדרש הסגל לצמצם. ישי מאשרר במכתבו את טענות ועד הסגל, כי ההנהלה מתנה את השיפורים הנדרשים למבנה השכר בגמישות ניהולית.

> העובדים החלשים ביותר באוניברסיטת בן גוריון דורשים שוויון

אוניברסיטת בן גוריון (ויקיפדיה Cccc3333 CC BY-SA 3.0)

אוניברסיטת בן גוריון (ויקיפדיה Cccc3333 CC BY-SA 3.0)

הפנייה לציבור העובדים מטעם הנהלה בזמן מאבק אינה צעד יוצא דופן, ואנחנו רואים כמותו גם במאבקים דומים. יש כאן ניסיון לפגוע באמינותו של ועד הסגל המנהלי והטכני, ולשכנע את העובדים כי הוועד נאבק על זוטות ופוגע בעניין העיקרי – ההבטחה לעלייה (מסוימת) בשכר. ניתן לשמוח על כך שחברי הסגל המנהלי והטכני לא נפלו ברשת היעילות והגמישות הניהולית והביעו את אמונם בוועד וצעדיו.

ביום רביעי הבא אמורה להתקיים עוד פגישת מו"מ, בנוכחות נציגי הוועד, ההסתדרות ונציגי הנהלת האוניברסיטה, ביניהם המנכ"ל, שעד לא היה שותף לכל הפגישות. לאחריה יוחלט האם להחריף את העיצומים ולפתוח בשביתה מלאה.

אני חוזרת על קריאתי הקודמת לסגל הבכיר, הזוטר וציבור הסטודנטים להביע תמיכה וסולידריות במאבקו של הסגל מנהלי והטכני. ובפרפראזה לדברי הנשיאה וסמנכ"ל משאבי האנושי, הצלחת המאבק של הסגל המנהלי והטכני, הוא בעייני המאבק על שימורו של הבית האקדמי אליו אני שייכת.

אוניברסיטת תל אביב (צילום: ויקימדיה, דוויד שי, CC BY-SA 2.5)

אוניברסיטת תל אביב (צילום: ויקימדיה, דוויד שי, CC BY-SA 2.5)

עובדים לא מוכרים

במקביל, הכריזה ההסתדרות על סכסוך עבודה גם של הסגל המנהלי והטכני באוניברסיטת תל אביב, כאמור. ההסתדרות וארגון הסגל דורשים כי האוניברסיטה תכיל את ההסכם הקיבוצי על כלל עובדי הסגל המנהלי והטכני במוסד. לטענת ההסתדרות, כחצי מבין כ-,3,000 עובדים מועסקים שלא דרך ההסכם הקיבוצי, במודלים שונים של העסקה פוגענית כמו "עובדים מן החוץ", "עובדים שעתיים", "עובדי מחקר" ועוד.

כאן המקרה מורכב יותר, שכן הנהלת האוניברסיטה כלל לא מכירה ביציגות של ההסתדרות ביחס לכל אותם אנשים שאינם שכירים במסגרת ההסכם הקיבוצי, ומסרבת לנהל מו"מ עם נציגיהם. בהסתדרות מאיימים בעיצומים ואף בשביתה מלאה אם האוניברסיטה תתמיד בסירובה.

מאוניברסיטת בן גוריון נמסר בתגובה: "הנהלת האוניברסיטה מצרה על עיצומי העובדים, שפוגעים בהתנהלות התקינה של האוניברסיטה. ההנהלה הגישה הצעה ליישוב המחלוקת, אשר נדחתה על ידי מועצת העובדים. נכון לעתה, נמשכים הניסיונות ליישב את המחלוקות, במטרה להגיע להסכם. במסגרת ניסיונות אלה, נקבעה פגישה בין ההנהלה לבין נציגות העובדים, בהשתתפות יו"ר הסתדרות המעו"ף, ארנון בן דוד, אשר אמורה להתקיים ביום רביעי הקרוב".

מאוניברסיטת תל אביב נמסר בתגובה כי האוניברסיטה "תמהה על הכרזת השביתה מטעם הסתדרות המעו"ף, לגבי קבוצת עובדים אשר ההסתדרות אינה מייצגת אותם, וזאת מבלי שנעשתה פנייה של ארגון יציג מטעמם לאוניברסיטה. אוניברסיטת תל אביב אינה מונעת מהעובדים להתאגד, והיא מקיימת משא ומתן עם כל ארגוני העובדים במוסד. אם וכאשר תעשה פנייה מסודרת על ידי ארגון יציג בנושא, תיכנס כמובן האוניברסיטה לשיחות עם העובדים בכל נושא ועניין אשר יועלה על ידם לסדר היום".

הללי פינסון היא מרצה בכירה במחלקה לחינוך, אוניברסיטת בן גוריון. בהכנת הפוסט סייע חגי מטר

> חסרי בחירה: האנשים שלא יכולים להצביע מדברים

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מנסור עבאס כוכב עליון

מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf