newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

נתניהו ירד נמוך בקמפיין הזה, אבל ייתכן שזה לא הסוף

ברית פוליטית עם ממשיכי דרכו של הרב כהנא, חיבוק עם קפטן ג'ורג', הלבנתו של בולסונארו חובב הדיקטטורה. את כל הדברים האלה הספיק נתניהו בחודשיים האחרונים. השאלה איזו שפן גזעני הוא עדיין מחזיק בכובע ליום הבחירות

מאת:

מערכת הבחירות מתקרבת לסיומה. סרטון "הערבים נוהרים" מהיום האחרון של בחירות 2015, מרמז שאולי צפויים תעלולים דומים עד הבחירות והרכבת הממשלה. אך שלוש הדמויות שאימץ ראש הממשלה נתניהו אל חיקו בחודשים האחרונים מסמנות את נתיבה של ספינת המילוט שלו עוד לפני שהודח או נבחר.

במהלך חודש פברואר, קצת לפני ההמלצות על כתבי האישום, פעל נתניהו כאילו היה שליחו הפוליטי של הרב מאיר כהנא. בקדנציה הקודמת הוכיח ביבי שהוא יכול להועיל לגזענות ולכהניזם ממשרד ראש הממשלה. בקמפיין הנוכחי, נתניהו תמך באופן פעיל במועמדת משבצת הצעירים בליכוד המזדהה עם דרכו של כהנא, ודחף בגלוי לאיחוד בימין הגזעני. תמורת מנדט וחצי הוא העניק לתנועה הכהניסטית המוצהרת (שרבים מפלגיה מוכרזים כארגוני טרור בישראל, באירופה ובארצות הברית) חותמת כשרות.

אחר-כך החליט ראש הממשלה לעשות סיבוב בפריים טיים על דמותו של קפטן ג'ורג' – אדם שהפך מוכר לציבור בגלל ציוצי הטוויטר שלו בזהות בדויה, שבהם הידהד מסרים של הכפשה ושנאה. כדי להכחיש כל קשר ביניהם, הזמין נתניהו את הקפטן, ששמו האמיתי גיורא עזרא, למסיבת עיתונאים משותפת שבסיומה לחץ את ידו. "זבל חרא מניאק", "כלב מסריח", "בן זונה", "פדופיל" – אלה מעט שבמעט מההתבטאויות של "קפטן ג'ורג" כלפי פוליטיקאיות ועיתונאים. אבל הסגנון לא הרתיע את נתניהו, אולי ההיפך הוא הנכון: אולי ביבי מתענג על פס הקול של ג'ורג', אחרת לא היה בונה לו במה. וקשה לדעת מי מביניהם הוא בובת-הגרב, ומי מוביל את הממשלה.

נתן כבוד לצייצן שמנבל את פיו בטוויר. נתניהו וגיורא עזרא, הידוע כ"קפטן ג'ורג'", בבית ראש הממשלה (צילום: הדס פרוש / פלאש 90)

נתן כבוד לצייצן שמנבל את פיו בטוויר. נתניהו וגיורא עזרא, הידוע כ"קפטן ג'ורג'", בבית ראש הממשלה (צילום: הדס פרוש / פלאש 90)

את מועדון ידידי בחירות 2019 של נתניהו חתם פרזידיינצ'ה בולסונארו, נשיא ברזיל. ליגה אחרת? בהחלט: ראש המעצמה הדרום אמריקנית הוא חסיד הדיקטטורה הצבאית ששלטה בברזיל עד לפני כמה עשורים.  בולסונארו תומך בגלוי באפליה על בסיס מגדר והעדפה מינית ומתנגד להפלות; הוא הצהיר כי לא היה מרשה לילדו להינשא לאישה שחורה, וכי היה מעדיף שילד שלו יידרס מאשר שייצא מהארון; הוא פועל להרחבת השימוש בנשק ובעונש המוות, ושותף בכיר, בקנה מידה עצום, בהחרפת הסיכון האקלימי מעשה ידי אדם.

במהלך הביקור זכה התכשיט הברזילאי לסיור של כבוד ב"יד ושם" במסגרת הסטארט-אפ תוצרת כחול לבן להלבין דיקטטורים באופן מזורז: ברית כלכלית ופוליטית עם נתניהו, שטיח אדום להיכל ששת המיליונים, וביטוח נגד אנטיאנטישמים ממדינת העם ששרד את השואה. הפרזידיינצ'ה שילם לביבי במקום ובמזומן, כשהכריז עם צאתו מיד הזיכרון המולאמת שהנאצים היו בעצם שמאלנים.

לאן עוד יפליג נתניהו בימי הקמפיין האחרונים ואחריהם? האם יחזק את הברית עם הכהנות? האם מסעו ימשיך להצטלב עם מסעם של זרמים אנטישמיים, או שירחיק בדרך הגאולה, ועוד נזכה לראותו מניח אבן פינה ל"בית מקדש" על ההר? כשעל הפרק לא רק בריחה מכלא, אלא גם תפקיד היסטורי מגלומני וטוהר אחדות האומה, כל האפשרויות פתוחות. הביוב של בלפור עלה על גדותיו וגלש. עליו, הספינה שטה.

 

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

טסט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf