newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מרוב גזענות, ארדן שכח שהוא עצמו קידם מקלטים לנשים ערביות

גלעד ארדן הזהיר שממשלה עם איימן עודה עלולה להביא לנו הקמת "עוד מעונות לנשים מוכות" במגזר הערבי. הוא לא זכר שוועדה שהוא עומד בראשה אישרה הצעה דומה. אבל כשההצעה באה מעודה, אין לו בעיה לזלזל בביטחון הנשים הערביות

מאת:

השר לביטחון פנים גלעד ארדן (הליכוד) מתנגד לדרישה להקמת מקלטים נוספים לנשים מוכות בחברה הערבית, כך עולה מתגובתו לדברים שאמר הבוקר (חמישי) יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה (חד"ש) בראיון ל"ידיעות אחרונות". עודה הציג בראיון דרישות בארבעה תחומים: תכנון ובנייה, אלימות, רווחה והתחום המדיני. לפי הפרסום שהופיע בכותרת הראשית של העיתון, היענות לדרישות אלו מצד מפלגות המרכז-שמאל יכשירו בעיני עודה ישיבה בממשלה. בתגובה לדברים כתב השר ארדן בחשבון הטוויטר שלו:

"עכשיו ברור למי שיצביע לכחול לבן, שהוא כנראה יקבל ממשלת שמאל עם תומך טרור. ואיימן עודה גם מבהיר מה המחיר שישראל תשלם: בנייה בלתי חוקית מופקרת, ביטול חוק הלאום, עוד מעונות לנשים מוכות במגזר (כי למה שידבר על תרבות וחינוך?) והמשך האשמת המשטרה בלבד באלימות במגזר הערבי. מי לא תרעד ידו?"

41% מהנשים המוכות הן ערביות, אבל רק שלושה מ-14 המקלטים מיועדות לנשים ערביות, אבל ארדן רואה במקלט נוסף סימן לכניעה. השר גלעד ארדן (צילום: פלאש 90)

41% מהנשים המוכות הן ערביות, אבל רק שלושה מ-14 המקלטים מיועדות לנשים ערביות, אבל ארדן רואה במקלט נוסף סימן לכניעה. השר גלעד ארדן (צילום: פלאש 90)

אין טעם להתעכב על השקר ולפיו בכחול לבן מתכוונים ("כנראה") להיענות לדרישות אלה (ואכן הן בכחול לבן והן גורמים ברשימה המשותפת תקפו את דבריו של עודה), או על ההסתה הגזענית בהדבקת הכינוי "תומך טרור" לעודה. כל אלה מופיעים תדיר בתעמולת הליכוד והימין. עם זאת, בחלק השני של דבריו, ארדן עובר להתייחסות למספר מצומצם מהתנאים שהובאו בראיון ולהזהיר מפני "המחיר שישראל תשלם", אם תקום ממשלה שתיענה להם.

כמעט מיותר לציין שארדן מסלף לחלוטין את דבריו של יו"ר הרשימה המשותפת: עודה לא האשים את המשטרה לבדה באלימות בחברה הערבית, למעשה, בדברים שצוטטו הבוקר הוא לא הזכיר כלל את המשטרה. הוא דרש איסוף נשק לא חוקי וקרא להסדרה של התכנון והבנייה ביישובים הערבים (ולא "בנייה בלתי חוקית מופקרת"). אבל כמו כל שעון מקולקל, גם ארדן צדק בדבריו פעמיים בדיוק: בדבריו של עודה בראיון אכן הופיעו הדרישות לביטול חוק הלאום הגזעני ולהגדלת תקציבים לבניית מעונות לנשים מוכות בחברה הערבית.

ארדן מתנגד לביטול חוק הלאום הגזעני מטעמים ברורים, אבל הבוקר נחשפנו לראשונה שהשר לביטחון פנים, יו"ר ועדת השרים למניעת אלימות, חרד מהיום בו נשים מוכות ערביות תקבלנה הגנה ומזהיר מפני "המחיר שמדינת ישראל תשלם" על כך.

"עוד מעונות לנשים מוכות במגזר", הוא מוחה ומיד מוסיף בהתנשאות ולגלוג את השאלה: "כי למה שידברו על חינוך ותרבות?". כלומר עודה מעדיף לדבר על נשים מוכות כי "להם" (כך, ברבים), לא איכפת מתרבות וחינוך. זה שקר, כמובן, אבל חמור מכך זו יצירת משוואה מעוותת ושגויה, ולפיה חובת המדינה להגן על חיי נשים ועל ביטחונן עומדת מול חובתה לספק לאזרחיה חינוך ותרבות שוויוניים. או חינוך או חיים.

השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל הציעה להכפיל את מספר המעונות לנשים מוכות. ראש הממשלה נתניהו בביקור במעון לנשים מוכות (צילום: קובי גדעון / לע"מ)

השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל הציעה להכפיל את מספר המעונות לנשים מוכות. ראש הממשלה נתניהו בביקור במעון לנשים מוכות (צילום: קובי גדעון / לע"מ)

ארדן, ההומניסט הגדול, מייחל ליום בו הערבים יהפכו לבני תרבות, אבל זה לא מוביל אותו להתחייב שממשלה בה הוא יושב תשקיע בבניית בתי ספר, תיאטראות וסינמטקים בכל עיר וכפר ערבים בישראל, אלא רק להזהיר מפני היום בו תכהן כאן ממשלת שמאל שבמקום תרבות תבנה "עוד מעונות לנשים מוכות במגזר".

כדאי לדעת למה השר מתכוון במילה "עוד": לפי דו"ח של מרכז אדוה, בשנת 2015 מבין כלל הנשים ששהו עם ילדיהן במקלטים לנשים מוכות, 41% היו נשים ערביות. עם זאת רק שלושה מקלטים מתוך ה-14 הפזורים ברחבי הארץ מיועדים לנשים ערביות. בדו"ח, שחיברה יעל חסון, נטען כי המקלטים אינם נותנים מענה למכלול הצרכים של נשים וילדים/ות נפגעות אלימות. בין היתר מצוינת במפורש אוזלת היד של המדינה בטיפול בנשים מוכות ערביות: "מחסור בשירותים לנשים ערביות נפגעות אלימות ופריסה של גורמי הטיפול שאינה הולמת את הפיזור הגיאוגרפי של היישובים. מצבן הכלכלי של הנשים הערביות וקשיים בניידות, גם לאור היעדר או מיעוט של אמצעי תחבורה ציבורית מעצימים את הפער".

הבחירה של ארדן להזהיר מפני הדרישה לתיקון המצב הזה, ודווקא מכך, מעידה הן על הזילות של השר כלפי חיי נשים ערביות וביטחונן והן על עומק הגזענות של השר. כי האמת היא שאין לו שום טיעון ענייני נגד הגדלת תקציבים להקמת מקלטים לנשים מוכות, הסיבה היחידה שיש לפסול זאת על הסף היא שדרישה זו מגיעה מחבר כנסת ומנהיג ערבי.

הנה ההוכחה: התכנית לאומית למניעת אלימות נגד נשים בחברה הערבית, שגיבשה השרה גילה גמליאל ממפלגתו של ארדן, המליצה בין היתר להכפיל את מספר המעונות לנשים מוכות ערביות. הצעה זו אושרה מוקדם יותר השנה בוועדת השרים למניעת אלימות שבראשה עומד, כזכור, לא אחר מאשר השר ארדן. בדקתי, התכנית לא עוסקת לא בחינוך ולא בתרבות, האם ידו רעדה כשהצביע בעד?

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

טסט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf