מי הוא הנסיך עלי, שהיום עשוי להפוך למלך פיפ"א?

לא, הוא לא זה מהשיר של אלאדין. הנסיך עלי מירדן הוא המועמד המרכזי להחליף את ספ בלאטר כנשיא פיפ"א אחרי 17 שנה. מאיפה הוא בא, מה הוא חושב על איסלאם וכדורגל, מה יחסו לפרשת השחיתות, ומי בכלל תומך בו?

מאת:

נכון, ג'יבריל רג'וב לוחץ על הצבעה על חרם על ישראל במוסדות פיפ"א, או על השגת פשרה מרחיקת לכת מבחינת ישראל ביחס לכדורגל בתוך ישראל ובשטחים הכבושים. אבל מרוב שהתעסקנו בזה השבוע, שכחנו שהקרב האמיתי שיתקיים היום בציריך הוא לא של ישראל ושל הפלסטינים על תמיכתו של נשיא פיפ"א, ספ בלאטר. אלא הקרב המאסף של בלאטר עצמו על התפקיד של חייו.

בלאטר החליף בשנת 1998 את נשיא פיפ"א הקודם, הברזילאי ז'ואאו הבלאנז', ומאז הוא נושא בתפקידו זה 17 שנה. בשנת 1998 הוא ניצח את המתמודד מולו, נשיא אופ"א (ההתאחדות האירופאית) הקודם, לנארט יוהנסון, בשנת 2002 ניצח את ראש קונפדרציית הכדורגל האפריקאית עיסא חיאתו (הקמרוני), בשנת 2007 הוא ניצח לאחר שאף נציג לא ביקש להתמודד מולו. בשנת 2011 הוא זכה בתפקיד כי – איך שגלגל מסתובב לו – רגע לפני הבחירות היה גל השעיות בפיפ"א בגלל חשד לשחיתות, ונשיא התאחדות הכדורגל האסייתית מוחמד בן חמאם (הקטארי) פרש מהמרוץ.

כדורגל עם חיג'אב

השנה, נראה שהקרב צמוד מתמיד. בלאטר מגיע להצבעה כשהוא מרוט לגמרי. לא רק בכיר אחד בפיפ"א נעצר לאחרונה בחשד לשחיתות אלא לפחות עשרה בכירים בארגון – לרבות מקבלי החלטות לגבי המונדיאל ברוסיה (2018) והמונדיאל בקטאר (2022) ולרבות סגנו של בלאטר, ג'פרי ווב – נשלחו לחקירה במסגרת גל מעצרים חסר תקדים. מדובר בחקירת שחיתות של בית משפט פדרלי בארה"ב, וחשוב להזכיר שגם הנשיא עצמו בלאטר נלקח לחקירה.

לפי ה-BBC הבריטי, סקנדל השחיתות שנחשף הוא הגדול ביותר בתולדות הספורט העולמי אי פעם. זאת ועוד, הידיעות על מספר ההרוגים בבניית האצטדיונים לקראת המונדיאל של קטאר, בחום אדיר, בשעות עבודה לא מפוקחות, ובשכר נמוך לא מוסיפות כבוד לפיפ"א, בטח לא לבלאטר. תוסיפו לזה את המתיחות הפוליטית, בעד ונגד השעייתה של ישראל, ותגלו שמעמדו של בלאטר בארגון, ביום ההצבעה, מעורער מאי פעם, ואולי משעות אחר הצהריים נצטרך להתרגל לשם אחר לגמרי.

> מבינים רק כוח: האיום בחרם של פיפ"א השתלם לפלסטינים

הנסיך עלי (Mohan Doha Stadium Plus Qatar CC BY 2.0)

האירופאים בעד. הנסיך עלי (Mohan Doha Stadium Plus Qatar CC BY 2.0)

והשם הזה הוא האמיר עלי, או הנסיך עלי. Prince Ali – לא זה מהשיר המפורסם מהסרט "אלאדין" – עשוי להיות הדבר החם הבא. הנסיך הירדני הצעיר (בן 39) הוא המתמודד מול בלאטר קשישא, שכמעט מגרד את ה-80, ואולי אולי הוא יעשה היום היסטוריה.

הנסיך עלי, בנו על המלך חוסיין המנוח ושל המלכה המנוחה עאליה, סיים את לימודיו באקדמיה הצבאית המלכותית סנדהרסט באנגליה ולאחר מכן שירת בצבא הירדני. גם קשרים וגם כסף לא חסרים, ואם הייחוס הירדני לא מספיק, נזכיר גם שהוא הוא גיסו של שייח' מוחמד בן ראשד אלמקטום, שליט דובאי, ומי שיזם את "דובאי וורלד קאפ", אליפות מרוצי הסוסים השנתית שייסד בדובאי, ושנחשבת לסדרת מרוצי הסוסים היוקרתית בעולם.

הוא נחשב למועמד ראוי ביותר, לא רק בגלל הדם הכחול, אלא גם בגלל מעשיו. מאז שנת 2011 הוא מכהן כסמנכ"ל פיפ"א לענייני אסיה, ולא רק שהוא לא נאשם בשחיתות אלא הוא נודע במלחמתו בנגע. במסגרת כהונתו כראש הפדרציה של הכדורגל במערב אסיה הוא היה מהתומכים לפרסום דו"ח מייקל גרסיה בנוגע לשחיתות של מכרזי המונדיאל בקטאר, הוא קורא שוב ושוב לפיפ"א לחזור לעסוק בספורט ולהפסיק להתעסק בפיפ"א, והוא גם התפרסם בכך שהוא הסיר בהצלחה את ההתנגדות של פיפ"א לשימוש בחיג'אב במשחקי כדורגל של נשים.

מועמד לכל יבשת

היום תעמוד המועמדות שלו למבחן בקונגרס פיפ"א בציריך, שם יתבקש כל אחד מנציגי 209 המדינות לכתוב על פתק את שם המועמד המועדף: ספ בלאט או הנסיך עלי. ברקע נשמעות קריאות להתפטרותו של בלאטר בגלל השחיתות בארגון, ושמו של הנסיך עלי מוצג כמועמד ראוי, צעיר ונמרץ, המסוגל להוציא את הארגון מהבוץ והשחיתות בו הוא מצוי.

כל אחד מהם ידבר 15 דקות, וינסה לשכנע את 209 החברים להצביע בעדו. בלאטר עדיין נחשב למועמד המוביל, אבל לנאום של הנסיך עלי יכולה להיות השפעה על מדינות מתנדנדות. הוא צפוי לומר דברים שאמר אתמול עם חץ ברור לכיוונו של בלאטר: "אסור לפיפ"א לגלגל אחריות ולהעביר אשמה על שחיתות. לפעמים צריך לדעת לקחת אחריות".

המספר שיחזור היום שוב ושוב הוא 105: זהו מספר התמיכות שיזדקק לו המועמד – בלאטר או עלי – כדי לנצח. מבחינת תמיכה, אירופה עם המועמד האסייתי (ומישל פלאטיני, נשיא אופ"א קרא לבלאטר להתפטר) וכנראה מתוך 54 מדינות, 45 או 46 יתמכו חד משמעית בנסיך עלי בן חוסיין. הנסיך אמר שהוא יודע שיש לו 60 קולות מחוץ לאירופה, ואם זה נכון אז יכול מאוד להיות שהנסיך עלי יהיה נשיא פיפ"א הבא.

אבל אסיה עם המועמד האירופאי. לבלאטר השוויצרי עצמו יש תמיכה די גדולה בהתאחדויות הכדורגל של אסיה, כמו גם אלו של אפריקה. השאלה היא איך יצביעו מדינות דרום אמריקה וצפון אמריקה והאם הלחץ שמופעל על פיפ"א מנותנות החסות הגדולות – קוקה קולה, ויזה, אדידס, מקדונלדס, יונדאי מוטור ובאדוויזר – ושקורא לארגון להשתנות לפני שהחסויות מוסרות ולפני שיהיה מאוחר, האם כל אלו יגרמו בסופו של דבר לפיפ"א להתעורר אל שחר של יום חדש – עם הנסיך עלי כמלך החדש של הארגון.

> הר הגעש הירוק התפרץ: הכירו את אלופת פלסטין בכדורגל

ספ בלאטר (Sputniktilt CC BY-SA 3.0)

חביב האסיאתים. ספ בלאטר (Sputniktilt CC BY-SA 3.0)

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מנסור עבאס כוכב עליון

מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf