newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מרגי צריך להגן על ההורים, לא להיעלב מהם

יו"ר ועדת החינוך יעקב מרגי צדק כשהצביע על הצביעות של ההורים המתנגדים לתשלומי ההורים. מרגי טעה כשהפיל את האחריות עליהם. הוא אחראי יותר מהם על המפלצת שהופכת את השוויון בחינוך לבדיחה

מאת:

השבוע אישרה ועדת החינוך של הכנסת את תשלומי ההורים לשנת הלימודים הבאה. יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב מרגי, הגיע לדיון מבושל היטב. כבר בפתיחה הוא רמז על הבאות, ויצא כנגד "המוסר הכפול של אותם הורים, שנלחמים בדבר ההכרחי [תשלומי חובה] ובאותה נשימה מאפשרים השתוללות פרועה ב[סעיף] תכניות לימודים נוספות."

אחרי סבב טיעונים ריקים מצד חברי הכנסת, ניתנה זכות הדיבור לנציגי ההורים. אמא בשם ישראלה הטיחה בחברי הכנסת: "מבחינתי אתם יכולים לקבל פה איזה החלטה שאתם תרצו. אני לא נותנת לזה יד. גם אם אין לי קושי כלכלי, אני לא אשים משקולות על הכתפיים של האנשים העניים. אם מישהו מכם חברי הכנסת יצביע בעד העוולה הזאת, זאת פשוט בושה."

מרגי התפוצץ: "ההצגה השנתית… גברתי! חצופה! אני אטיח בכם! אתם ארגון הורים? פלצנים, סליחה על הביטוי. אם זה באמת זה בוער בכם? אתם ההורים שתומכים בתלנים [תכנית לימודים נוספת]! אתם ההורים שתומכים בארבעה מילארד שח. ארבעה מילארד שח אתם מאפשרים לשדוד את ההורים בתלנים. ארבעה מילארד שח ההורים מאפשרים למערכות החינוך השונות לשדוד את ההורים. אתם באים פה להלין? דמעות תנין? בושה וחרפה! אני עומד היום גאה לאשר את תשלומי ההורים בחודש מאי. תודה… חצופים… בושה… דמעות תנין."

יו"ר ועדת החינוך יעקב מרגי. התפקיד שלו הוא למנוע תשלומי הורים, לא לצעוק עליהם (צילום: הדס פרוש/פלש90)

יו"ר ועדת החינוך יעקב מרגי. אישרתם 4 מיליארד לתל"ן, הוא אמר להורים, מה אתם באים להתבכיין (צילום: הדס פרוש/פלש90)

מרגי צודק – נציגי ההורים פישלו

בקיץ הקודם אישרו חברי הכנסת את תשלומי ההורים לשנת הלימודים הנוכחית, בסאגה החוזרת של צביעות רב שנתית. בדיון הם דיברו גבוהה גבוהה נגד תשלומי הורים ובעד צמצום הפערים, ולבסוף, כמדי שנה, הם הצביעו בעד. פורום ועדי ההורים היישוביים החליט שדי, ובאוגוסט האחרון פרסם קול קורא למרד הורים: "אחרי שנה של שיחות, מגעים, מריחות ושם תזוזה בנושא […] אנו נאלצים לקרוא להורים שלא לשלם את התשלומים לשנת הלימודים הקרובה."

אלא שכבר בהודעת המלחמה, נוספה הכוכבית המבזה: "ההורים מדגישים כי הקריאה לאי תשלום מחריגה את הסעיפים: תשלומי ביטוח תאונות אישיות, השאלת ספרים, תל"ן ומגמות בתיכונים." כלומר, כל המאבק התמקד בתשלומי סל תרבות וטיולים, מתוך תקווה שמוזכרת בקול-קורא, שספקי השירותים האלה ירימו קול זעקה על פגיעה בפרנסתם, ויניעו את הממשלה להתערב.

בחודש ספטמבר נערך בוועדת החינוך של הכנסת דיון בנושא התל"ן. ח"כ מרגי קרא להורים, אפילו התחנן, שירחיבו את מרד תשלומי ההורים גם לסעיף זה, ולא רק לתרבות ולטיולים. ההורים סרבו.

מדוע? אפשר להניח שמבין ההורים, שבהתנדבות ומרצון טוב, מנהיגים את וועדי ההורים, יש כאלה המעוניינים בחופש לשלם עוד כסף תמורת שעות לימוד נוספות לילדיהם. אחרי הכול, זהו אחד המנגנונים המאפשר למיין ולהפריד את ילדי ישראל, ולשמר את הסדר החברתי המעמדי. על כל פנים בסופו של דבר המרד נכשל. הורי ישראל הצביעו בצ'קים, ובחודש אוקטובר הודיע פורום ועדי ההורים על סיומו. ח"כ מרגי, כך למדנו השבוע, לא שכח ולא סלח.

מרגי טועה – תפקידו להגן על הורי ישראל

אפשר להבין את כעסו של ח"כ מרגי על נציגי ההורים. הוא אמר זאת במפורש בדבריו השבוע: "מאפשרים השתוללות פרועה בתכניות לימודים נוספות, אבל ההורים משתפים פעולה. למה? כי זה ממתג את בית הספר". אבל, מי זה בדיוק שמאפשר השתוללות פרועה?

ההשתוללות החלה בשנות השמונים, לנוכח קיצוץ תקציב משרד החינוך שהתבטא בצמצום שעות הלימודים בבתי הספר. הורים בעלי אמצעים או בעלי מודעות ברחבי הארץ התארגנו לאסוף כסף פרטי, ולממן באמצעותו תוספת של שעות לימודים לילדיהם.

משרד החינוך היה צריך לעצור לאלתר את ההפרטה, ולהציע לכל ילדי ישראל תכנית לימודים מצוינת שאין צורך להוסיף עליה דבר. במקום זאת, החליטו במשרד להפוך את הפשע לכשר, ולנסות לשלוט במימדיו. אלא שאי אפשר לאלף את הפרא, ואי אפשר לעצור את הבצע. התל"ן הלך ותפח: מה שהיה שלוש שעות הפך לחמש ויותר; מה שהיה שיעורי העשרה אחרי שעות הלימודים הפך לחלק מהותי מליבת מערכת השעות; מה שהיה תוספת שכר למורים הפך למפלצת מורי קבלן, ומה שהיה תלוי בהסכמת כל ההורים הפך לחובה על כל ההורים לשלם.

אז מי בדיוק מאפשר את ההשתוללות הפרועה? משרד החינוך! ומי מאשר לו את הביזיון? ועדת החינוך של הכנסת!

לכן, מרגי היה צריך לספוג את העלבון האישי, ולהצביע נגד תשלומי ההורים. אם נציגי ההורים חטאו לתפיסתו, מדוע להעניש את כלל ההורים? כמובן שייתכן שחלק מחברי הכנסת, שהם הורים בעצמם, נמצאים בצד העשיר של המחלוקת. גם הם אולי רוצים חינוך פרטי וראוי לילדיהם או נכדיהם, ונוח להם להסתתר מאחורי השגיאות של פורום ועדי ההורים.

יחד עם ח"כ מרגי (ש"ס) הצביעו בעד שימור המעמדות בחברה: נורית קורן, אברהם נגוסה, בני בגין ואמיר אוחנה (הליכוד), שולי מועלם (הבית היהודי), מירב בן ארי (כולנו) ומנחם מוזס (יהדות התורה). נגד תשלומי הורים ובעד צדק חברתי הצביעו: חנין זועבי, יוסף ג'בארין ומסעוד גנאים (הרשימה המשותפת), אילת נחמיאס ורבין ויוסי יונה (מחנ"צ) ומאיר כהן (יש עתיד).

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

טסט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf