newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מחאת האקלים: "הון ושלטון גרים באותו בית ולא מתעניינים במה שקורה בחוץ"

מפגינים פוצצו את פתיחת כנס הוועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט" במחאה על משבר האקלים. בתחילה הם זכו למחיאות כפיים, אך כשסירבו להתפנות ודרשו לעלות לבמה לנאום, הוכו ופונו בכוח על ידי מאבטחים פרטיים ושוטרי יס"מ

מאת:

מפגינים פוצצו הבוקר (שני) את כנס הוועידה הכלכלית הלאומית של העיתון "כלכליסט", במחאה על משבר האקלים. כחמישה עשרה מפגינים מתנועת המרד בהכחדה (extinction rebellion) ישראל החלו לצעוק והתייחשבו על הקרקע לפני תחילת המושב הראשון של הכנס, שמתקיים במלון דיוויד אינטרקונטיננטל, בהשתתפות זו יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, יו"ר ימינה איילת שקד, ח"כ גבי אשכנזי מכחול לבן ומועמד המחנה הדמוקרטי יאיר גולן.

donate

המוחים קראו בקול "היערות דולקים, אין עתיד לילדים, האם נמשיך לשרוף דלקים? הקשיבו למדענים, הסכנה היא קיומית, מחסור במזון, מיליוני פליטים, לא עוד עסקים כרגיל. קחו אחריות בזמן, הגידו את האמת, הכריזו על מצב חירום אקלימי". הם חזרו על הקריאות במשך דקות ארוכות.

בתחילה משתתפי הכנס מחאו כפיים למוחים, אך לאחר שסירבו להתפנות ודרשו לעלות לבמה לנאום, מאבטחים פרטיים התחילו להכות אותם ולפנותם בכוח, ואליהם הצטרפו שוטרי יס"מ שהוזעקו למקום.

המפגינים המשיכו למחות בלובי במשך כשעה, כשהם מתנגדים באופן פסיבי לפינוי. המאבטחים מצדם מצאו דרך יצירתית להוציא את המפגינים – הם הושיבו אותם על כיסאות גלגלים והסיעו אותם לרחבה שמחוץ למלון.

מאבטחים מפנים מפגינים ממחאת האקלים בכנס ״כלכליסט״ בתל אביב

מאבטחים מפנים מפגינים ממחאת האקלים בכנס "כלכליסט" בתל אביב (צילום: אורן זיו)

"יוזמי הכנס הצהירו כי יעסקו בנושאים שעל סדר היום הציבורי, אבל לא ראינו שום התייחסות", אמר מייקל רפאל, שהשתתף במחאה. "החלטנו להעלות בעצמנו את הנושא ולפנות ישירות לאנשים שאחראים למצב. זו בעיה מערכתית, וכמו שראינו בתוך הוועידה – ההון והשלטון גרים באותו הבית ולא מעניין אותם מה קורה בחוץ".

לדברי רפאל, למפגינים יש שלוש דרישות מרכזיות: להכיר בקיום משבר אקלים ובדחיפות לפעול לפני שהעולם וכל החיים בו יכחדו; להתחיל ליישם תוכנית להפחתת פליטת גזי חממה; ולהקים ועדה אזרחית שתטפל בנושא האקלים.

במהלך נאומה של שקד, התפרץ לדבריה הפעיל אלי יוסף, שמחה בקול נגד סחר הנשק של ישראל עם מדינות דיקטטוריות. הוא הוצא בכוח מהמקום ושקד התייחסה לפעילותו: "הוא מפגין מסור שמגיע לכל כנס להפגין על מה שמפריע לו", אמרה לקהל.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
string(138) "https://dev.mekomit.co.il/%d7%9e%d7%a0%d7%a1%d7%95%d7%a8-%d7%a2%d7%91%d7%90%d7%a1-%d7%9b%d7%95%d7%9b%d7%91-%d7%a2%d7%9c%d7%99%d7%95%d7%9f/"
מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מנסור עבאס כוכב עליון

מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf