newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הפלסטינים יוצאים למחאות נגד ועידת בחריין

המפלגות הפלסטיניות הכריזו על מחאה נרחבת בשבוע הבא, במקביל לקיום הוועידה. "העם הפלסטיני דחה בעבר 'שלום כלכלי', הוא דוחה גם היום", כתב איש העסקים באשיר אלמסרי  

מאת:

כמה עשרות פעילים ונציגים פוליטים פלסטינים צעדו ביום שבת ברמאללה במחאה נגד "הסדנה הכלכלית" שמימשל טראמפ מארגן בבחריין בעוד כשבוע.

המפגינים נשאו דגלים והחזיקו שלטים המגנים את המימשל האמריקאי ואת מעורבותן של מדינות ערב, בעיקר בחריין, באירוח הוועידה.

"שלום מגיע דרך סיום הכיבוש, לא דרך אשליות על פיתוח כלכלי", נאמר באחת הכרזות.

דר' מוסטפא ברגות'י, מזכ"ל "היוזמה הלאומית הפלסטינית" שהשתתף בצעדת המחאה, אמר כי "כל 'עסקת המאה' איננה אלא ניסיון לחסל את הזכויות הפלסטיניות". הוא הוסיף כי התוכנית היא מאמץ "להעניק לגיטימציה לפעולות הלא-חוקיות של ישראל בשטח ולהפרות של החוק הבינלאומי"

לאחר ההפגנה בשבת, הודיע ארגון פתח על פעולות מחאה נרחבות שאמורות להיערך בכל רחבי השטחים הפלסטינים הכבושים ב-24, 25 וה-26 ביוני, במקביל לדיוני הוועידה בבחריין.

"עסקת המאה היא רק ניסיון לחסל את הזכויות הפלסטיניות". הפגנה בשבת ברמאללה נגד ועידת בחריין (צילום: אחמד אל-באז)

"עסקת המאה היא רק ניסיון לחסל את הזכויות הפלסטיניות". הפגנה בשבת ברמאללה נגד ועידת בחריין (צילום: אחמד אל-באז)

בהודעה משותפת לעיתונות הודיעו המפלגות הפלסטיניות, הלאומיות והאיסלאמיות, שהמחאות ייערכו ברצועת עזה, בגדה המערבית ובמחנות פליטים פלסטיניים בפזורה.

"אנחנו דוחים כל פתרון שאינו מביא בחשבון את זכויות היסוד של הפלסטינים, כולל זכות השיבה של הפליטים", ציינו המפלגות בהודעה שלהן.

הנשיא טראמפ הציג את המושג "עסקת המאה" בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל" במהלך הקמפיין שלו לנשיאות ב-2016. הפרטים המדויקים של העסקה עדיין לא פורסמו. אבל בדיווחים בעיתונות נטען שהיא תציע אוטונומיה רחבה יותר לרשות הפלסטינית בכמה חלקים של הגדה המערבית וחכירה של שטח מחצי האי סיני במצרים כדי לאפשר התרחבות של רצועת עזה.

סאאב עריקאת, מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, הכריז ב-22 במאי שהרשות הפלסטינית לא תשתתף בוועידת בחריין. הרשות הפלסטינית חזרה והודיעה כמה פעמים שתחרים את הוועידה, למרות הלחצים הגוברים שהפעילו עליה מדינות ערב. הרשות גם הפצירה במדינות ערביות, בעיקר מצרים וירדן, לא להשתתף בוועידה שמובילה ארצות הברית.

ברור כי פלסטינים מכל קצווי הקשת הפוליטית דוחים את העסקה. הדבר מעלה ספקות לגבי הסיכויים של התוכנית להצליח ללא השתתפות הפלסטינים.

היזם ואיש העסקים הפלסטיני בשאר אלמסרי כתב בדף הפייסבוק הרשמי שלו באמצע מאי כי הוא דחה הזמנה להשתתף בוועידת בחריין. "הרעיון של שלום כלכלי הוא רעיון ישן שכעת דוחפים אותו מחדש באופן אחר", כתב אלמסרי. "כפי שהעם שלנו דחה אותו בעבר, כך הוא דוחה אותו היום".

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

טסט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf