מורי בית הספר הדמוקרטי ביפו חתמו על הסכם קיבוצי

מאבק המורים הפך את החינוך לערכים דמוקרטיים לשיעור בדמוקרטיה מעשית. תלמידה בבית הספר: "המורים במאבק שלהם לימדו אותי אף פעם לא לוותר על הזכויות שלי כאדם"

מאת:

מורי ומורות בית הספר הדמוקרטי ביפו חתמו אתמול בערב (רביעי) על הסכם קיבוצי המסדיר את תנאי העסקתן מול עמותת מח"ר, עמותת ההורים המעסיקה אותם.

בתור מי שגדלה בחינוך הדמוקרטי ובשנותיה הראשונות למדה בבית הספר הדמוקרטי ביפו עקבתי מקרוב אחרי מאבק העובדים הזה, אחר הנכונות להפוך חינוך לערכים דמוקרטים לחינוך בדמוקרטיה הלכה למעשה. אחר המוכנות לפרוץ את גבולות החממה של בית הספר ולנהל מאבק זכויות נחוש ואמיתי. מאבק שהגיע השבוע לסיומו המשמח. אולי המאבק הבא יהיה על העובדה שחינוך טוב, עם יחס אישי וכיתות קטנות הורים נאלצים לקנות בכסף, ולא מעט ממנו. אבל בינתיים נספר את סיפור המאבק הזה.

בית הספר הפתוח הדמוקרטי ביפו מעסיק מספר מורים גדול בהרבה מהתקנים שמוקצים על ידי משרד החינוך. לצורך כך פועלת עמותה הגובה תשלום מההורים ומעסיקה כמחצית ממורי בית הספר באופן פרטי. הפערים בין אלו המועסקים על ידי העמותה לבין עובדי משרד החינוך היו גבוהים. החל בשכר דרך התנאים ועד להליכי פיטורים, וזאת למרות עבודתם המשותפת. המורים התאגדו בארגון "כוח לעובדים" ובקשו לנהל משא ומתן מול הנהלת העמותה.

> עשרות שנות הזנחה של בני שלוש בגנים גובות מכולנו מחיר חברתי

מורות ומורי בית הספר הדמוקרטי ביפו בזמן השביתה (צילום באדיבות ועד מורי הדמוקרטי-פתוח ביפו)

מורות ומורי בית הספר הדמוקרטי ביפו בזמן השביתה (צילום באדיבות ועד מורי הדמוקרטי-פתוח ביפו)

זמן קצר לאחר מכן שלחה העמותה מכתבי פיטורים לכל המורים המועסקים על ידה ובהם הודיעה כי חברת יובל חינוך, חברה קבלנית תפנה אליהם בקרוב על מנת להעסיקם מחדש.

המורים יצאו למאבק תקשורתי וימים ספורים לאחר תחילת שנת הלימודים, כאשר ברור היה שמהלך של העסקתם מחדש על ידי גורם חיצוני לא יצא לפועל, נמשכו מכתבי הפיטורים והמורים שבו לעבודה.

איגוד העובדים החליט שלא לוותר על דרישותיו המקוריות וביקש שוב לנהל משא ומתן. הם דרשו להשוות את תנאיהם לאלו של עובדי משרד החינוך ובאחד במאי 2014 הכריזו על סכסוך עבודה. במסגרת המאבק ננקטו מספר צעדים ביניהם השבתת הלימודים. אתמול (רביעי) נחתם הסכם קיבוצי המשפר את תנאיהם באופן משמעותי ומסדיר באופן ברור ושקוף הליכי פיטורים.

"אנחנו מאוד מרוצים, מרגישים שיש כאן תיקון שהיה צריך להיות מזמן, מקווים שזו פתיחה של דף חדש. בית ספר דמוקרטי שמכיל על עצמו מנגנונים דמוקרטים תקינים ועושה את הדבר הנכון",  אמר דניאל תדמון, מורה וחבר הוועד, והוסיף "ההסכם אושר לא רק בועד העמותה אלא גם בכנס בית הספר הכולל מורים תלמידים והורים. בהתחלה הייתה התנגדות להכניס ארגון עובדים לתוך בית הספר אבל אנחנו רואים בתהליך הזה עמדה חינוכית, ומבחינה זו למאבק ולתוצאות שלו היה אימפקט אדיר".

> אנחנו לא נכשלים בישראליות, אתם לא צריכים לחנך אותנו

לאחר החתימה על ההסכם הקיבוצי בבית הספר הדמוקרטי ביפו (צילום באדיבות ועד מורי הדמוקרטי-פתוח ביפו)

לאחר החתימה על ההסכם הקיבוצי בבית הספר הדמוקרטי ביפו (צילום באדיבות ועד מורי הדמוקרטי-פתוח ביפו)

אחת מתלמידות התיכון סיפרה: "המורים במאבק שלהם לימדו אותי אף פעם לא לוותר על הזכויות שלי כאדם".

גם נציגי האיגוד נשמעו מרוצים מאוד: "למרות חילוקי הדעות והפערים הראשוניים אנחנו מודים לעמותה על הדיאלוג שהצליח להתקיים בשלבים האחרונים, בו שני הצדדים הצליחו לראות את האינטרסים המשותפים שלהם ולבנות משהו לטובת בית הספר, המורים והתלמידים. אנחנו מאוד גאים ומתרגשים".

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מנסור עבאס כוכב עליון

מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf