newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מה מעסיק את ארדן ונתניהו בזמן שנשים נרצחות?

ארבע נשים נרצחו מתחילת השבוע, אבל בעמודי הפייסבוק של נתניהו, ארדן ובנט אין לכך כל התייחסות. במה הם כן עסוקים? בהשתלחויות באזרחים הפלסטינים ובשמאלנים

מאת:

ארבע עשרה נשים נרצחו בישראל מאז תחילת השנה, ארבע מהן מאז תחילת השבוע האחרון. אילו הרוצחים היו כולם ערבים והנרצחים יהודים, סביר להניח שהיינו בעיצומו של מצב חירום: ישיבות קבינט מתוקשרות העוסקות ב"גל הטרור", הערכות מיוחדת של כוחות הביטחון, וכמובן אין-סוף התבטאויות של פוליטיקאים שהיו מתחרים ביניהם למי הפתרון האפקטיבי והנחוש ביותר למצב.

אבל איתרע מזלן של הקורבנות שנרצחו בגין פשע היותן נשים, ועל כן מצד מנהיגינו – דממה. אני עוברת על עמודי הפייסבוק של ראש הממשלה, שר החינוך והשר לביטחון פנים ולא מוצאת ולו התייחסות אחת למעשי הרצח הללו בימים האחרונים. במה הם כן עסוקים?

> הקמפיין #כשירצחו_אותי נגד רצח נשים: גול עצמי עם כוונות טובות

אילו הרוצחים היו כולם ערבים והנרצחים יהודים, סביר להניח שהיינו בעיצומו של מצב חירום. נתניהו וארדן (צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ)

בנט עסוק בלפרגן ל"איילת שקד הנפלאה" שנפרדה בגרון חנוק מדמעות מהמשנה לנשיאת בית המשפט העליון, אלייקים רובינשטיין; למורה מטייבה, "גיהאן ג׳אבר הנפלאה (כן, זאת מ״גשם מיטפטף״)", בנאום שלו בוועידת הארץ, ובצורך לשלול את שכרם של מרצים ישראלים שקוראים להחרים את ישראל. אלימות רצחנית נגד נשים? כלום. כאילו שלמערכת החינוך אין נגיעה למציאות החולנית הזו שבה הצליחו לשרש את תופעת קטיפת פרחי הבר, אבל הנשים עדיין חשופות לאלף סוגי אלימות נגד גופן, נגד כבודן ונגד נפשן.

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, עסוק כרגיל באובססיה שלו עם האזרחים הערבים. "חברי הכנסת הערבים מנסים לחבל במהפכה שאני מוביל להכניס את המשטרה למגזר הערבי ולחזק את אכיפת החוק והסדר. זה לא יעזור להם! שירותי המשטרה ואכיפת החוק יהיו בכל חלקי המדינה". בכל חלקי המדינה פרט לכל המקומות שבהם נרצחות נשים, כלומר בכל פינה בארץ. אבל על מעשי הרצח האלה ארדן לא מטריח את עצמו לכתוב, כאילו ביטחון ילדות, נערות ונשים הוא לא חלק מהגדרת התפקיד שלו, לא נוגע לו בכלל. האיש שרץ לתקשורת דקות אחרי ההרג של יעקוב אבו אל-קיעאן כדי לכנות אותו מחבל דאעש ואשר המשיך לחזור על השקר הזה גם כאשר הוא נחשף והופרך, לא מוצא לנכון להתייחס לטרור שמכה בנשים שוב ושוב ושוב. רק דמיינו מה היה קורה אילו היה מדובר בשרשרת כזו של הרג יהודים על ידי ערבים. איזו חגיגה הוא היה מארגן.

וכתמיד, מפליא באטימותו המנותקת ראש הממשלה נתניהו, שהיה לו דחוף להבהיר בפוסט פייסבוק מיוחד כיצד נעתר לטפל במשבר הילדים חולי הסרטן בבית-חולים הדסה הודות לחסדיה של רעייתו, אך לא מצא לנכון להתייחס ולו במילה לטרור נגד נשים שהיכה רק בשבוע האחרון ארבע פעמים, והשבוע עוד לא נגמר. הפוסט האחרון שהעלה לפייסבוק נפתח במילים האלה: "מדינת ישראל משגשגת ופורחת. בכל האזור הבלתי יציב הזה, ישראל היא מקום שקט, חזק ויציב". שקטה, חזקה ויציבה היא המדינה שאותה מנהיג האיש הזה, בעוד שבמדינה שלנו נשים ממשיכות להירצח בממוצע אחת ל-12 יום.

נכון, פוליטיקאים ומנהיגים לא צריכים לנהל את המדיניות שלהם מעל דפי הפייסבוק. למעשה היה טוב מאוד אילו היו עסוקים קצת פחות בכתיבת סטטוסים וקצת יותר בעיסוק משמעותי בתחומי אחריותם. אבל כיוון שמדובר באנשים שמרבים ללרלר ברשתות החברתיות ועושים בהן שימוש נרחב כדי לייחצן את עמדותיהם בעניינים שעל סדר היום, בחינת התכנים שהם בוחרים להעלות ובעיקר הנושאים מהם הם מתעלמים מלמדת משהו על סדר העדיפויות שלהם.

האנשים האלה לא רואים את דם הנשים כי העיניים שלהם מזוגגות במסכי דם מסוג אחר. אלה שאמורים להיות אחראים על הביטחון שלנו. וזה מבעית ומדכא מעבר למילים.

> מציתי המועדון הקומוניסטי בעראבה העלו באש גם את מיטב זכרונות נעוריי

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

טסט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf