newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מבקשי מקלט בהפגנה מול משרד החוץ: סלקו את השגריר האריתראי

בשבועות האחרונים התרחשו מספר עימותים אלימים בין מתנגדי המשטר האריתראי ותומכיו בדרום תל-אביב. למבקשי המקלט אין ספק: הרודן האריתראי מרגל אחרי פעילותם ומפעיל נגדם אלימות דרך השגריר בישראל. כעת הם דורשים את סילוקו מהמדינה

מאת:

כ-300 מבקשי מקלט, מתנגדי המשטר הארתיראי, הפגינו הבוקר (שני) מול משרד החוץ בירושלים תחת הכותרת "די לאלימות נגד מבקשי המקלט מאריתריאה". ההפגנה התקיימה לאחר שבועות של עימותים בדרום תל אביב בין תומכי המשטר למתנגדיו. המפגינים קראו לממשלת ישראל לסגור את שגרירות אריתריאה בישראל ולגרש את השגריר, בטענה שהם המסיתים לאלימות.

"האלימות הפיזית נגד מתנגדי המשטר בדרום תל אביב היא תוצאה של ההסתה של השגריר", אמר דג׳ן, מבקש מקלט מאריתראה, במהלך ההפגנה. "השגרירות האתריתראית לא מייצגת אותנו. המטרה שלהם היא להפחיד אותנו, כדי שלא נתנגד לשלטון הדיקטטורי".

"האלימות הפיזית נגד מתנגדי המשטר בדרום תל אביב היא תוצאה של ההסתה של השגריר". הפגנת מבקשי המקלט האריתראים מול משרד החוץ בירושלים (צילום" אורן זיו/אקטיבסטילס)

המפגינים, ביניהם נשים רבות, קראו בעברית, אנגלית וטיגרינית "אנחנו צריכים הגנה", "די לשגרירות – די לאלימות", ו-"השגרירות גורמת לאלימות בדרום תלא אביב". עוד החזיקו המפגינים שלטים עליהם נכתב "איסאייס אפוורקי הוא דיקטטור, לא פרטנר", והניפו דגלים כחולים של קואליציית "אריתראים מאוחדים לצדק".

בולוץ אייאסו, מזכיר "אריתראים מאוחדים לצדק", הקריא המלך ההפגנה מכתב אותו ביקשו המפגינים  להגיש למשרד החוץ. "לא מספיק שאנחנו נרדפים ומושפלים באריתראה, גם כאן בישראל ההשפלה נמשכת. כמו שראינו בדרום תל אביב בשלושת השבועות האחרונים, תומכי השלטון ומרגליו מפעילים עלינו טרור בעזרת סכינים וגרזנים. אך לישראל אכפת רק מ"האינטרס הלאומי", כלומר היחסים עם השלטון באסמרה, אבל עליהם לקחת בחשבון את היחסים עם האנשים (העם האריתראי א.ז), לא רק עם הדיקטטורה".

בניגוד להפגנות נגד הגירוש, רבות מהסיסמאות נאמרו בטיגרינית ואנגלית, וכוונו לאפוזיציה האריתראית שפזורה ברחבי העולם. בהפגנה לא נכחו פעילים ישראלים, רק כלי תקשורת בודדים כיסו את האירוע.

טקלה טוודלה, מבקש מקלט שהגיע להפגנה אמר: "השגרירות לא מייצגת אותנו, הם נמצאים פה כדי לרגל אחרינו, והמשימה שלנו היא להביא לסגירת השגרירות. המסר שלנו למשרד החוץ – טפלו באלימות נגדנו בדרך חוקית, תעמידו לדין את מי שהממשלה באריתריאה שלחה כדי שיפגע בנו".

ג׳וני, גם הוא מבקש מקלט מאריתריאה המתגורר בתל אביב, סיפר: "נמצאים בישראל כ-4000 תומכי משטר, ונשאלת השאלה למה הם פה? אנחנו הגשנו בקשת מקלט לפי החוק, אנחנו באמת מבקשי מקלט ואנחנו מבקשים שיתנו לנו תשובות".

הפגנת מבקשי המקלט האריתראים מול משרד החוץ בירושלים (צילום" אורן זיו/אקטיבסטילס)

בעוד שבשבועות האחרונים נשמעו קריאות מצד מתנגדי המשטר לגרש את תומכי המשטר, בהפגנה הקריאות והנואמים כוונו נגד הנציגות הרשמית של השלטון האריתראי, קרי השגרירות, בה רואים המפגינים כאחראית להסתה שהובילה לגל התקיפות. מבקשי מקלט איתם שוחתתי אמרו שדרישתם מהממשלה היא לבדוק את בקשות המקלט של כולם, ואז יתגלה מי באמת תומך בשלטון ומי מתנגד לו.

כאמור, ההפגנה בירושלים התקיימה לאחר שבועות סוערים בדרום תל אביב בהם התעמתו תומכי ומתנגדי המשטר. העימותים האחרונים התחילו לפי כחודש, לאחר חגיגות יום העצמאות האריתראי בהן השתתפו אלפים. בבוקר שאחרי, תקפו תומכי משטר קבוצה של מתנגדי משטר, מה שהוביל לשבוע של עימותים, בעיקר בדרום תל אביב. ב-5 ביוני, בעימותים ברחוב ראש פינה ליד התחנה המרכזית הישנה, נדקרו שני מתנגדי משטר, אחד מהם עדיין מאושפז במצב קשה בבית החולים איכילוב.

לאחר כשבועיים שקטים, בשבת האחרונה, נדקרו לפחות שני אריתראים בקטטה ברחוב לבנדה. המשטרה עצרה 2 משתתפים, ועדי ראיה העידו על עשרות אנשים שרצו ברחובות הסמוכים עם מקלות.

"האלימות הפיזית נגד מתנגדי המשטר בדרום תל אביב היא תוצאה של ההסתה של השגריר". הפגנת מבקשי המקלט האריתראים מול משרד החוץ בירושלים (צילום" אורן זיו/אקטיבסטילס)

לפי ההערכות, מתוך כ-35 אלף אריתראים בישראל, כ-4,000 עומדים בקשר כלשהו עם השלטון או עם הנציגות שלו בישראל, מתוכם רק מיעוט סוכני משטר אקטיביים. למעשה, רוב אלה המוגדרים "תומכי משטר" לא באמת תומכים בו; רבים מהם דואגים למשפחות שלהם שנותרו באריתריאה, וחוששים לנכסים שהשאירו שם או מפחדים ממה שיקרה להם אם יחזרו לאריתריאה. לכן חשוב להם להפגין נאמנות. כלומר – תמיכה תחת כפייה.

מתוך אלפי הנחשבים "תומכי משטר" ישנה קבוצה של כמה מאות שבלב שלם תומכים במשטר ופועלים כזרוע של הממשלה האריתראית בישראל, ביניהם גם אנשים שעובדים יד ביד עם הממשל. הם מפוזרים בתוך הקהילה ותפקידם לרגל, לעקוב ולדווח על כל התרחשות. אלו האנשים שמשמרים את התחושה שהדיקטטור בעצמו תמיד יודע על כל מה שקורה, ולפי ההערכות, הם אלה שלקחו חלק פעיל בהתקפות על מתנגדי המשטר.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

טסט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf