מה שלמדתי מאמי: מול גזענים כמאי גולן מתייצבות בלי להתנצל

בעוד מאי גולן ושפי פז חוברות לכהניסטים וגזענים אחרים במטרה להסית נגד הפליטים ומבקשי המקלט, אני גאה לעבוד בארגון שפועל למען צדק ושוויון לכל. לא אנחנו עוכרי ישראל, אלא מי שמשתף פעולה עם הכוח כדי לקדם את עצמו על חשבון תושבי דרום תל אביב

מאת:

ביום שישי בחרתי לדבר מול מאי גולן ב"אולפן שישי" בערוץ 2. על גופתי המתה אני אשאיר את הבמה לשקרים והסתה של פוליטיקאית ברמה של מועצת תלמידים, שמבקשת לקדם את עצמה תוך פגיעה בדרום תל אביב ורצון לשלוח אנשים למותם רק כי הם לא בצבע הנכון או בדת הנכונה. כל מה שהיה לה לענות לי היה הקשקושים הרגילים של "מי מממן אותך" ו"מה את עושה" ואת "גיס חמישי", בגלל מקום העבודה שלי באגודה לזכויות האזרח. אז בואו נפרק את זה רגע, כדי שיהיה ברור למה כשאני הולכת ברחוב אני הולכת בראש מורם.

> המרוויחים הגדולים מפסק הדין של העליון הם הרודנים של רואנדה ואוגנדה

את מי בדיוק היא מייצגת?

אני גאה בפעילות החברתית והפוליטית שלי ובמאות ואלפי האנשים שעומדים לצידי בעבודה שאני עושה ובמאבקים שאני חלק מהם. אני גאה לרכז את מחלקת פניות הציבור באגודה לזכויות האזרח, ובכך שהצלחתי דרך העבודה שלי לעצור ניתוקי חשמל לאמהות חד הוריות, לעזור להכניס ילדות מזרחיות לגן בניהול אשכנזי שסירב לקבל אותן, להכריח את עמידר לתקן דירות מתפרקות ואת משרד השיכון להכיר במשפחות עניות כזכאיות לסיוע בשכר דירה. כשאני עומדת ומפגינה, אני לרגע לא מהססת ותוהה אם אני בצד הנכון. יחד איתי עומדות נשים אמיצות שנאבקות על הדיור הציבורי, נכים שנאבקים על השוואת קצבת הנכות לשכר המינימום, צעירים שחטפו אלימות משטרתית בגלל צבע עורם ולא מוכנים לשתוק יותר, תושבי גבעת עמל ושכונות אחרות שמפונים מביתם, תושבי הכפר הבדואי הבלתי מוכר אל עראקיב שביתם נהרס שוב ושוב ושוב. מזרחים, פלסטינים, אתיופים, רוסים, אשכנזים, מבקשי מקלט, להטב"קים, חרדים ועוד ועוד ועוד.

כשמאי גולן מפגינה עם עוד עשרים איש במקרה הטוב, לידה עומדים הכהניסטים זורעי השנאה, והגזענים שבאים לדרום תל אביב מתי שהתקשורת מגיעה. שיוצרים פרובוקציות בשביל עוד אייטם שמאי גולן תוכל לספר בו על הסודני שהטריד אותה מינית ולכן צריך לזרוק את כולם למותם. אותי שוטר הטריד מינית, אז אולי נעיף גם את כל השוטרים מדרום תל אביב? על אותו הגיון, גם כמה אשכנזים הטרידו אותי, אז למה שלא נחזיר אותם לאירופה? 1% מכלל המצביעים בדרום תל אביב הצביעו למפלגה שמאי גולן התמודדה בה, "עוצמה לישראל", שאחד מהנושאים העיקריים בקמפיין שלה היה הסתה נגד מבקשי המקלט, אז את מי היא בדיוק מייצגת? אם כל תושבי דרום תל אביב תומכים בה, איך זה שהיא עומדת עם אותם אנשים בהפגנות כבר שנים וצריכה להביא תגבורת של אוטובוס מהתנחלויות ימין קיצוניות כדי לא להראות לגמרי מסכנה? האנשים שמפגינים איתי אשכרה קמים כל בוקר והולכים לעבוד, לא מסתובבים כמו מאי כל היום בין אולפנים ומחפשים מצלמות בתור "נציגת השכונות".

העימות של ספיר סלוצקר-עמראן מול מאי גולן:

כששפי פז מפגינה עם עוד עשרים אנשים הם באים לגינת לוינסקי, מעוררים פרובוקציות ואז מצלמים אותם כדי שנראה את האיום הגדול על מדינת ישראל. כשהפגינו לפני שבוע הם תקפו והתעמתו עם אישה שחורה כי חשבו שהיא מבקשת מקלט חלשה שאפשר להיטפל עליה. אחר כך גילו שהם נפלו על אדוה זימרו, אחת מהפעילות החברתיות הכי אמיצות שאני מכירה, שהייתה ממובילות המחאה נגד אלימות משטרתית. אתיופית. כשענתה להם, ערערו על היהדות שלה. היו גזענים ודוחים ואלימים גם כלפיה, אמרו לה ללכת להיות עם "המסתננים האלה", שהיא בושה לקהילה האתיופית. לא ניסו אפילו להסתיר שבתכלס זה השחור שמפריע להם בעיניים, כמו במקרה של חבר טוב שלי שהותקף באחת ההפגנות למרות שהוא בכלל לא מבקש מקלט, רק בגלל צבע עורו.

לא יזיק גם להתייחס לנתונים לפעמים במקום צווחות ושקרים. 38,000 מבקשי מקלט בכל ישראל, מתוכם 14,200 מבקשי מקלט גרים בדרום תל אביב, כך על פי נתונים רשמיים של רשות האוכלוסין וההגירה, שאי אפשר לחשוד בסמולנות שלה. תושבי דרום תל אביב לא מטומטמים ולא גזענים ולכן גם לא מגיעים לאותן הפגנות. זאת הסיבה שכל הרעש והבלאגן של אותן קבוצות בסופו של דבר הוא הצגה לתקשורת ולפייסבוק של כמה עשרות אנשים, חלקם בכלל לא גרים בשכונה. ברור שצריך לעודד את מבקשי המקלט לצאת מדרום תל אביב על ידי מתן הטבות ותמריצים חיובים לעסקים וערים שיקלטו אותם כך שיתפזרו בכל הארץ, אבל לא על זה הקבוצות האלו מדברות. זו ההוכחה שמדובר בגזענות ולא דאגה לשכונות, כי הם מדברים על לגרש אותם למותם או לכלוא אותם ללא הגבלת זמן.

בלי להתנצל, בראש מורם

זאת הייתה אמא של מאי גולן, לא אמא שלי, שנישקה את היד של ראש הממשלה שמשרד הפנים בממשלה שלו נתן כרטיסי אוטובוס בחינם למבקשי המקלט רק לדרום תל אביב ושלח אותם לגינת לווינסקי. שקיצץ את קצבאות הביטוח הלאומי בזמן שהיה שר האוצר והגביר את העוני בשכונות, שהשאיר את תחנה מרכזית לזהם את כל האזור, שהמשטרה שלו מאפשרת לסוחרי סמים וסוחרי נשים להתנהל באין מפריע בזמן שמגדלים חדשים שמיועדים לאוכלוסיה לבנה נבנים מסביב.

אמא שלי, מזרחית עיראקית בדיוק כמו אמא של מאי גולן, ממשפחה ימנית, לימדה אותי שהלב שלנו מספיק גדול בשביל להכיל את כולם ולעזור לכולם, לכל מי שלא שפר מזלו, לכל מי שדיכאו אותו, כל מי שמושיט יד ברחוב. מה שבכוחתנו לעשות- נעשה. זאת היהדות המסורתית שעליה התחנכתי, ושום ביקורת, הסתה או אלימות שננקטה נגדי ותנקט גם בעתיד לא תסיט אותי מזה.

לא אנחנו הבוגדים ולא אנחנו עוכרי ישראל, אלא מי שמשתף פעולה עם הכוח והשררה כדי לקדם את עצמו על חשבון תושבי דרום תל אביב.

אנחנו באגודה לזכויות האזרח מלווים כבר מעל לשנה משפחה שהתדרדרה לגור בגינה ציבורית בשכונת התקווה ובגלל סיבות הקשורות לעוני רצו לקחת להם את הילדים. אנחנו הגשנו עתירה נגד משרד השיכון כדי שיהיו זכאים לדיור ציבורי, לא עמותת הקש של מאי גולן. ובמימון של מי? בין השאר של הקרן החדשה לישראל, שאת הכסף שלה מקבלת מיהודים ולא מאוונגליסטים משוגעים שקשורים לתנועות נאציות והשם יודע למי עוד, או מחברי כהנא שמרביצים לערבים וקוראים לי "תועבה" כי אני לסבית. וכן, במקביל אנחנו גם נאבקים כדי שהמדינה לא תשלח מבקשי מקלט לכלא ללא הגבלת זמן או תכריח אותם לעזוב את ישראל למותם. זה התפיסה שלנו לזכויות אדם ואני מודה על כך שאני חלק מארגון שהעובדים בו נאבקים בלי הפסקה כדי לקדם זכויות אדם לכל אדם באשר הוא אדם.

חברים שלי הם אלו שמפגינים נגד פינויים בדרום תל אביב ונאבקים כבר שנים כדי להקים את התיכון העיוני הראשון באזור, לא שפי פז שלא תאבק על חינוך בשכונות הדרום כי את הבן שלה היא שלחה לבית ספר לטבע שעושה מיונים כדי לסנן את ילדי דרום תל אביב המקוריים.

תמיד היו ותמיד יהיו אנשים כמו מאי ושפי ושאר הגזענים והמסיתים ומחרחרי השנאה. התפקיד שלנו הוא להתאחד ולעמוד מולם בלי להתנצל עם ראש מורם והרבה אמונה בזמן שאנחנו נאבקים כדי לשפר את המקום הדפוק הזה כדי שכולנו נוכל לחיות פה בכבוד. בעזרת השם נעשה ונצליח.

> לא שחור לבן: כל מה שלא מספרים לכם על דרום תל אביב

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מנסור עבאס כוכב עליון

מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf