newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מאבטחים בקונסוליה האמריקאית התפטרו במחאה על חימוש מאבטחים פלסטינים

הקונסוליה האמריקאית בירושלים התחילה לאמן נהגים ומאבטחים פלסטינים בנשק ובקרב מגע. מאבטחים ישראלים מאשימים: מקימים מיליציה פלסטינית בעיר הבירה

מאת:

כותב אורח: מיכאל שפר עומר-מן

קבוצת מאבטחים ישראלים של הקונסוליה האמריקאית בירושלים התפטרו לאחרונה במחאה על ההחלטה לאמן ולחמש מאבטחים פלסטינים של הקונסוליה בנשק חם – כך פורסם בידיעות אחרונות בשבוע שעבר. "מקורות" בקונסוליה, ככל הנראה המתפטרים עצמם, האשימו את קב"ט הקונסוליה בכך שהוא "מקים מיליציה פלסטינית חמושה", כך לפי הדיווח.

מחלקת המדינה האמריקאית סירבה להתייחס ישירות לטענות המאבטחים, ומסרה לכלי התקשורת הודעה כללית לפיה "לקונסוליה בירושלים יש אמון מלא במקצועיות של הסגל שלה. אנו לא דנים על ביטחון במשלחת הדיפלומטית שלנו אבל מציינים שיש הרבה אי דיוקים בדברים. בנוסף, אנו מתאמים את עבודתנו עם הרשויות המקומיות בצורה מלאה ושוטפת".

מהראיונות בידיעות נראה שהמאבטחים הישראלים פשוט לא מסוגלים לעכל את המחשבה שיש מי שבוחר לתת אמון בפלסטינים, ולא רק לאמן אותם בתרגילי נהיגה מתגוננת אלא אפילו בנשק חם. הפלסטינים "מאומנים בשימוש בנשק, בקרב מגע ובנהיגה טקטית", אמר ה"מקור" לידיעות. "זהו חוסר אחריות. מי מבטיח לנו שנשק בידיים פלסטיניות לא ישמש לטרור?" הדרישה הישראלית הרשמית מהקונסוליה, אגב, היא שמאבטחים חמושים שאינם דיפלומטים מארצות הברית יהיו רק יוצאי יחידות קרביות בצה"ל.

הקונסוליה האמריקאית בירושלים, כמו הרבה קונסוליות אחרות בעיר, בעיקר משמשת כגשר לשטחים, וצוות הקונסוליה מסתובב הרבה בשטחי הרשות הפלסטינית בגדה המערבית. השגרירות הרשמית של ארה"ב לישראל נמצאת בתל אביב, שכן כמו שאר מדינות העולם גם ארה"ב לא מכירה בירושלים כבירת ישראל, ומוחה במיוחד על סיפוח מזרח ירושלים בעקבות הכיבוש של 67'.

הקונסוליה האמריקאית בירושלים (Magister CC BY-SA 3.0)

הקונסוליה האמריקאית בירושלים (Magister CC BY-SA 3.0)

לא קשה לנחש למה הקונסוליה משנה את המדיניות הנוכחית, שבמסגרתה יוצא הסגל הדיפלומטי לסיורים בשטחים הפלסטינים כשהם מלווים ביוצאי יחידות קרביות. רק הגיוני שנהגים ומאבטחים פלסטינים, דוברי ערבית, יהיו אלה שמלווים את הסגל במקומות כאלה.

בתחילת החודש תקפו מתנחלים מהמאחז עדי-עד שיירת של הקונסוליה באבנים, כשאלה הגיעו לביקור בתורמוסעיא, לאחר שאלפי עצי זית של פלסטינים נעקרו במקום. ההתקפה התרחשה לא רחוק מהמקום בו מת השר הפלסטיני זיאד אבו עין, לאחר עימות עם כוחות הביטחון הישראלים בדצמבר.

לא כל השגרירויות הזרות מעסיקות מאבטחים ונהגים יהודים, כפי שהמדינה הייתה רוצה שיהיה. ב-2012 שני נהגים ערבים-ישראלים של שגרירות יפן לא הורשו לצאת ממכוניותיהם במסגרת ביקור בקריה בתל אביב. נהגים יהודים ופיליפינים של השגרירות הורשו לצאת מהמכוניות ולהסתובב בשטח הקריה. ב-2003 נהרגו שלושה מאבטחים אמריקאים של הסגל הדיפלומטי האמריקאי בפיצוץ מטען חבלה ברצועת עזה.

מיכאל שפר עומר-מן הוא עיתונאי, ועורך האתר 972+. הפוסט פורסם במקור באנגלית ב-972+, ותורגם על ידי חגי מטר.

> מיכאל בן ארי מגיע להרביץ פחד ועוצמה יהודית בשוק מחנה יהודה

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

טסט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf