newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

למשך כמה ימים פלאיים בשנה, הפלסטינים מפסיקים להיות "איום ביטחוני"

כבכל שנה, גם השבוע ישראל נתנה לאלפי פלסטינים מהגדה אישורי כניסה מיוחדים לרגל חג הקורבן. כך אנשים שאחרי יום שוב יהפכו ל"איום" וכניסתם תיאסר זכו להיכנס לישראל עם משפחותיהם ולאפשר לילדים שלהם לטבול בים בפעם הראשונה בחייהם

מאת:

״לוחמי משמר הגבול של משטרת ישראל וחיילי המשטרה הצבאית המוצבים במעבר א-זעים שבעוטף ירושלים סיכלו את הסתננותם של 56 שוהים בלתי חוקיים שעשו דרכם באוטובוס, ככל הנראה לחוף ים בישראל״. כך נפתחת הודעה לעיתונות ששלחה דוברות המשטרה ומג״ב בעברית ובאנגלית היום (חמישי) בצהריים.

הראיות לפשע החמור, אם תהיתם, הן לא פחות ממגבות ובגדי ים: ״בחיפוש באוטובוס נמצאו פרטי לבוש וממצאים שמגבירים את החשד שמדובר בקבוצה שעשתה דרכה לאחד מחופי הים בישראל״. להשלמת האווירה, צורפו להודעה צילומים של הנוסעים כשפניהם מטושטשות, וכן צילום תעודות הזהות הירוקות שלהם, המעידות שהם תושבי הגדה המערבית.

donate

״בשביל הילדים זו חגיגה, אתה רואה כמה הם שמחים״. פלסטינים בחוף תל-אביב בחג הקורבן (אורן זיו / אקטיבסטילס)

הפלסטינים שניסו להיכנס לישראל ונתפסו, רצו ככל הנראה להצטרף לעשרות האלפים שזכו לאישור כניסה נדיר וחד פעמי להיכנס לשטחי ישראל לרגל חג הקורבן. בעוד בימים ״רגילים״ רק פלסטינים העובדים בישראל רשאים להיכנס, בעיד אל פיטר ובחג הקורבן המנהל האזרחי מאפשר לפלסטינים מהגדה להגיש בקשות לאישור כניסה חד פעמי. האישור ניתן בכפוף לתנאים שונים כמו גיל, מצב משפחתי וכמובן בתנאי שאין למבקשים ״מניעה ביטחונית״. עשרות אלפים מנצלים את ההזדמנות הנדירה שהמחסומים נפתחים לזמן קצר כדי לבקר בים או במקומות אחרים. בשביל ילדים רבים, זו הפעם הראשונה בחייהם שבה הם שוחים בים הפתוח.

״אנשים באים לים ליהנות, ושום דבר לא קורה. מה הבעיה שזה יהיה ככה כל יום?״ פלסטינים בחוף תל-אביב בחג הקורבן (אורן זיו)

ביום שלישי ורביעי השבוע, היומיים האחרונים של חג הקורבן, רצועת החוף שבין תל אביב ליפו היתה מלאה באלפי פלסטינים מהגדה וממזרח ירושלים. לא קשה לזהות מרחוק מי מהילדים מבלה הפעם הראשונה בים; גם לאחר השקיעה ולמרות הפצרות המצילים, הם מתעקשים להישאר בים וליהנות מכל דקה של חופש לפני שהאישור יפוג והם יצטרכו לחזור לגדה המערבית.

״בכל חג אנחנו באים״ מספר לי גבר מטול כרם שעובד בישראל ובא עם משפחתו לים. ״בשביל הילדים זו חגיגה, אתה רואה כמה הם שמחים״.

אחרי טיול לאורך קו החוף, קשה שלא לתהות על האבסורד שבמערכת האישורים וההיתרים, לפיה בחג לפחות חלק מהפלסטינים אינם מהווים ״איום ביטחוני״ ויכולים לבקר, לבלות ולערוך קניות בישראל, וביום למחרת כניסתם אסורה. כל מי ששוחחתי איתו בים הביע את אותה תקווה פשוטה, שיום אחד יתקיים חופש תנועה והם וילדיהם יוכלו לבקר מתי שירצו בים, לא רק בימי חג. ״אנשים באים לים ליהנות, ושום דבר לא קורה. מה הבעיה שזה יהיה ככה כל יום?״ תהה צעיר מקלקיליה, שמעיד שלא בכל שנה הצליח לקבל אישור בחג.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
string(138) "https://dev.mekomit.co.il/%d7%9e%d7%a0%d7%a1%d7%95%d7%a8-%d7%a2%d7%91%d7%90%d7%a1-%d7%9b%d7%95%d7%9b%d7%91-%d7%a2%d7%9c%d7%99%d7%95%d7%9f/"
מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מנסור עבאס כוכב עליון

מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf