newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

ליברמן השיב לח"כ ג'בארין: אחמד דוואבשה לא יקבל פיצוי

שנה וחצי לאחר הפנייה, החליט שר הביטחון שאחמד דוואבשה מכפר דומא, שמשפחתו נרצחה וביתו נשרף כליל - לא יזכה לפיצוי כנפגע פעולות איבה. הסיבה לא עומדת במבחן המציאות בשטח

מאת:

כותב אורח: איתמר מרגלית

בתחילת השבוע, רגע לפני אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ויום העצמאות, הגיעה ממשרד הביטחון תשובה לקונית המקפלת בתוכה את האפליה המובנית שקיימת בין נפגעי טרור ישראלים ופלסטינים.

במענה לשאילתה של ח"כ יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת מלפני כשנה וחצי (לא רק שטחנות הצדק כמעט ולא פועלות, אלא הן טוחנות לאט) השיב בשם משרד הביטחון השר אביגדור ליברמן כי אחמד דוואבשה, הניצול היחיד מהפיגוע בדומא ביולי 2015 שבוצע ע"י פעילי "תג מחיר", לא יהיה זכאי לשום פיצויים מהמדינה על אובדן הוריו ואחיו, וכן ביתו שנשרף כליל.

> אסירים ללא תקווה: היחס לווליד דקה מול הפינוק של עמי פופר

הלוויתה של ריהאם דוואבשה, שנשרפה יחד עם כל משפחתה ע״י מתנחלים בכפר דומא (יותם רונן/ אקטיבסטילס)

הלוויתה של ריהאם דוואבשה, שנשרפה יחד עם כל משפחתה ע״י מתנחלים בכפר דומא (יותם רונן/ אקטיבסטילס)

מתברר שהצעד המתבקש למול פעולות איבה, קרי פיצוי קרובי הקורבנות והנפגעים אינו מתקיים כאשר מדובר בתושבי השטחים הנופלים טרף לטרור היהודי.

מנתוני הביטוח הלאומי שמפרטים את הזכאות עולה שתושב השטחים יכול להיות מוגדר כ"נפגע פעולת איבה" על כל המשתמע מכך ובלבד שזה התרחש בתוך גבולות הקו הירוק. לעומת זאת אזרח ישראלי שייפגע בפעולת טרור, ואין זה משנה אם בשטח ישראל גופא או בשטחים – יוכר ללא שום סייג ויזכה להטבות הכרוכות בכך.

זהו עוול הזועק לשמיים כיוון שמעשה הנבלה שהתרגש על משפחת דוואבשה קרה בביתם, באמצע הלילה, כשכל "חטאם" הוא היותם פלסטינים שמשמשים כמושא נקמה ע"י פורעי "תג מחיר". ולא זאת אף זאת, בניגוד לפיצויים שניתנו למשפחת אבו-חדיר עקב שריפת הבן מוחמד, שהתרחשה בתוך הקו הירוק והם תושבי ישראל המתגוררים במזרח ירושלים, אחמד דוואבשה לא יזכה לשום פיצוי כיוון שאינו ישראלי ומשפחתו נשרפה למוות עמוק בתוך השטחים הפלסטינים.

ואולם, לא רק שקיים פגם מוסרי במתכונתו הנוכחית של החוק אלא שמדינת ישראל מפצה כבר כיום זרים שנפגעו בישראל ובשטחים עקב מעשי טרור. וגם כלפי הפלסטינים מערכת הביטחון מגלה גמישות. במשרד קיימת ועדת למ"ד – הוועדה למתן תשלומים לפנים משורת הדין שבמשרד הביטחון – שהעניקה בעבר פיצויים לפלסטינים בסכום העולה על חצי מיליון ש"ח בין השנים 2014-2004.

פורום תג מאיר ליווה את משפחת דוואבשה מרגע היוודע דבר הפיגוע – במהלך אשפוז הבן אחמד בבתי החולים בישראל ואחר כך בכפר דומא – כדי להעביר מסר ברור הנזעק על הנבלה שנעשתה בישראל בשם היהדות לכאורה. למרבה הנחמה, המעשה זכה להוקעה וגינויים מקיר לקיר ומיעוט מביע תמיכה בשריפת בית משפחת דוואבשה. כעת יש לעלות שלב נוסף, ולמחות נגד הלקונה המשפטית הקיימת היום בחוק ובגינה נמנעים פיצויים לקורבנות טרור, הפעם מהצד היהודי. לעיוות הזה יש לשים סוף.

איתמר מרגלית הוא דובר "פורום תג מאיר".

> שנה לפיגוע בדומא: מעשה בשלוש אצבעות

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

טסט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf