"טעות הסופר" שעוררה תקווה אצל חמישים סטודנטים מעזה

מתאם פעולות הממשלה בשטחים פרסם כי חמישים סטודנטים מעזה יורשו לצאת ללימודים בגדה, בפעם הראשונה מזה 15 שנים. כמה שעות לאחר מכן הוא חזר בו, והסביר כי הפרסום היה "טעות סופר"

מאת:

כותב אורח: אמיר רותם

תקציר הפרקים הקודמים: בראשית השבוע התפרסמו בתקשורת הפלסטינית ידיעות לפיהן הוועדה האזרחית הפלסטינית הגיעה להבנות חדשות בשיחותיה עם נציגי מנהלת תיאום וקישור סניף עזה, ושבין היתר, לראשונה זה 15 שנים, תושבי רצועת עזה יוכלו לצאת ללימודים גבוהים בגדה המערבית.

אתמול, יום רביעי, כבר התפרסם באתר מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש) כי יורשה ל-50 סטודנטים מעזה לצאת ללימודים בגדה. חלפו רק כמה שעות, ומשעוררה הידיעה התעניינות בתקשורת, הודיעה דוברת מתפ"ש לארגון "גישה", כי הפרסום מקורו בטעות אנוש. "טעות סופר", כן טענו במתפ"ש.

העותק של "סטאטוס הרשאות בסגר" – קובץ הפקודות שמתפרסם מדי כמה שבועות ובו מתרעננות המגבלות שמטילה ישראל על הציבור הפלסטיני – שבישר על המאורע ההיסטורי הוסר מאתר מתפ"ש, ועלה למחרת רק לאחר שהסעיף נמחק.

מה התרחש מאחורי הקלעים בשעות האבודות שבין זמן הפרסום למועד ההחלטה על הסרתו? אין לנו תשובה, אבל נדרש מאמץ גדול כדי לקבל בלא שאלה את גרסת מתפ"ש כי מדובר ב"טעות סופר" כלשונם.

ומדוע שידיעה על 50 סטודנטים, שאמורים מתישהו, תחת תנאים כלשהם, לקבל, אולי, היתר לצאת ללמוד, תעורר כזאת התרגשות? בעיקר כי החלטה כזו הייתה אמורה לסמן סדק נוסף בהכרה ישראלית בקריסת תפישת הסגר – לפיה בידודה של רצועת עזה והפרדת תושביה מחלקה השני של הטריטוריה הפלסטינית בגדה המערבית הן מהלך ביטחוני ומדיני נחוץ ולגיטימי.

> אנחנו פשוט לא מבינים עד כמה נורא המצב בעזה

סטודנטיות פלסטיניות בעזה (צילום: ג'ו קרטון, פליקר CC BY-NC 2.0)

סטודנטיות פלסטיניות בעזה. אילוסטרציה. (צילום: ג'ו קרטון, פליקר CC BY-NC 2.0)

מבלי להיכנס לדיון על טיבה של אותה "מדיניות", שחבר בקבינט העיד שגם שר הביטחון ידע לומר עליה רק שהיא תוצאה של "אינרציה", אפשר לקבוע שריטואל האלימות ישראל-חמאס, על מחיריו הקשים, הוא אולי ההוכחה המובהקת ביותר לכישלון השיטה. במפתיע, ראשי מערכת הביטחון אף הכירו בכך ומדברים אחרת מאז תם הסיבוב האחרון, לפני חצי שנה בדיוק.

במסגרת המחויבות ההצהרתית להתגייס לשיקום רצועת עזה, תושביה והכלכלה שלה, יש לעשות יותר מאשר הצעדים הקטנים שננקטו עד כה בידי ישראל. יש לאפשר ליותר חומרי בניין לעבור, כדי לבנות מחדש את מה שנהרס במלחמה, אבל לא פחות קריטית היא נחיצות הנגישות לשווקים ולהזדמנויות מקצועיות, וגם חופש אקדמי, שיאפשר גם לצעירים מעזה לרכוש מקצועות חיוניים, להשכיל, לתרום לבנייה של חברה מתפקדת, שמוסכם על הרוב ששגשוגה יסייע לקיום מאוזן לאזור כולו.

הקלוּת שבה יכולה ישראל לתת ולקחת, לאפשר ולמנוע, לא רק מטרידה ומדכאת, אלא גם עוד הוכחה – למי שהיתה נחוצה – שהשליטה הישראלית על חיי היומיום של תושבי עזה היא כבירה. ברגע שישראל נוטלת על עצמה את השליטה הזאת, היא גם מבינה שמגיעה איתה אחריות שאינה ניתנת לניעור על החיים האזרחיים. זכויות האדם הבסיסיות, בהם הזכות לרכוש השכלה, הן רק חלק מהאחריות הזאת.

> ההרוגים של מלחמת עזה הרביעית

אמיר רותם הוא מנהל המחלקה הציבורית בארגון גישההפוסט פורסם גם באנגלית באתר 972+

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מנסור עבאס כוכב עליון

מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf