newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

"מצביעים שחורים בארה"ב זועמים על ההנהגה הישראלית"

ההתבטאויות הגזעניות בישראל כלפי הנשיא אובמה מסכנות את הברית הפוליטית בין היהודים לשחורים בארצות הברית, מזהיר אחד מהפרשנים האפרו-אמריקאים הבולטים

מאת:

הרבה כתבו בזמן האחרון על המשבר בקהילה היהודית בעקבות הקרב בין נתניהו לאובמה. סקרים מראים שרוב היהודים בארצות הברית תומכים בהסכם עם איראן; רובם גם הצביעו לאובמה וממשיכים לתמוך בו היום. כמו שחמי שלו מעיר הבוקר ב"הארץ", המלחמה הפומבית שנתניהו מכריז על אובמה עוד יכולה לפרק את הממסד הפוליטי היהודי, שנגרר לקרב אחרי ממשלת ישראל.

נושא שפחות מוכר בארץ הוא המשבר המתמשך ביחסים בין ישראל לאליטה הפוליטית של השחורים בארצות הברית, שעלול להפוך למשבר פוליטי ותרבותי כולל בין היהודים לשחורים. השותפות בין היהודים לשחורים בחמישים השנים האחרונות סביב נושא זכויות האזרח הייתה מהבריתות הידועות בפוליטיקה האמריקאית; האימג' המכונן שלה היה תמונת הרב השל (בעצמו מהדמויות שהשפיעו על הנשיא אובמה) צועד עם ספר תורה לצדו של מרתין לותר קינג.

עם השנים, הברית הזאת הביאה הישגים פוליטיים לשני הצדדים. ההצלחה של איפ"ק בגיוס חברי קונגרס אפרו-אמריקאים לתמיכה שיטתית וארוכת-שנים בישראל היא מהביטויים הבולטים שלה, ומנגד ההתגייסות היהודית החד משמעית בסוגיות של זכויות השחורים, גזענות ואפליה.

אלא שהיחס הישראלי לנשיאות של אובמה – שמזכיר בפרנויה ובעלבונות הגזעניים שלו את הטיפוסים הריאקציונרים ביותר בדרום האמריקאי – יוצר משבר קשה בין הצדדים. הסיבוב הקודם שלו היה בהתנגדות של חברי קונגרס שחורים לנאום של נתניהו בחודש מרץ (חלקם גם בחרו להחרים אותו). הסיבוב הנוכחי, שמגיע בנקודה רגישה מאוד ביחסי שחורים ולבנים בארצות הברית, הוא חריף עוד יותר.

קולברט קינג, הפרשן השחור זוכה פרס פוליצר, הקדיש את הטור האחרון שלו להתקפות הגזעניות בישראל על אובמה, ולמה שעוד צפוי סביב איראן. העמדה שלו מעניינת מכמה בחינות: ראשית, בניגוד לתומס פרידמנים למיניהם, קינג כמעט לא כותב על נושאי חוץ, אלא מתרכז בסוגיות חברתיות. שנית, קינג שייך לדור שגדל על הברית בין ישראל, היהודים והאפרו-אמריקאים. ואולי המעניין מכל – הוא סגן העורך של עמוד הדעות בוושינגטון פוסט – שבניגוד לניו יורק טיימס, גילה לאורך השנים האחרונות הרבה יותר אמפטיה לעמדה הישראלית.

את הטור האחרון שלו פותח קינג בציטוט הבדיחה האומללה של ג'ודי מוזס על אובמה ("שחור וחלש"), ממשיך בתקיפת הקשקושים הפסיכולוגיים של מייקל אורן על האבות המוסלמים של אובמה ("אנשי תיאוריות הקונספירציה ומי שחושדים שאובמה לא נולד באמריקה לא היו אומרים את זה טוב יותר מאורן"). בהמשך מצטט קינג רבני התנחלויות שמשווים את אובמה להמן. "התקפות גזעניות על נשיא ארצות הברית מגיעות, מכל המקומות שבעולם, דווקא מישראל".

אם ישראל מצפה לעזרה בטרפוד ההסכם אם איראן, קינג מסכם, "אל תבנו על הלובי השחור בקונגרס. העוינות להנהגה הישראלית אמיתית, ולא רק בין חברי הקונגרס השחורים. גם רבים בציבור הבוחרים שלהם זועמים בשקט". ובהמשך: "הוויכוח על איראן עלול לסכן את הברית ארוכת השנים והמועילה בין היהודים לשחורים בארץ הזו".

> השמאל צריך להחליט: האם אני, כאזרח ערבי, אויב או שותף?

ברק אובמה ובנימין נתניהו, 2009 (צילום: פיט סוזה, הבית הלבן)

ברק אובמה ובנימין נתניהו, 2009 (צילום: פיט סוזה, הבית הלבן)

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

טסט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf