newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

ישראלים הפגינו מול הגדר בעזה: "רצינו להגיד שלא שכחנו"

הפעילים שוחחו עם מארגני צעדת השיבה שהתאספו מהצד השני של הגדר. אזרחים ישראלים תקפו את הפעילים ושרפו את דגל פלסטין שהחזיקו  

מאת:

פעילים ישראליים ובינלאומיים הגיעו אתמול (רביעי)  לאזור הגדר עם עזה ושוחחו עם מפגינים בצד השני, שקיימו אירוע בקריאה למימוש זכות השיבה של הפליטים הפלסטינים. עובדים שהיו במקום התעמתו עם המפגינים, שרפו דגל פלסטין ובאנר.

כעשרים פעילים הגיעו בשעות הצהריים לנקודת תצפית מאות מטרים מהגדר עם עזה ליד קיבוץ נחל עוז. באותה העת התקיים אירוע שהוביל יוזם צעדות השיבה אחמד אבו רתימה שבמהלכו התכנסו עשרות פלסטינים כדי לשמוע מפליטים את הסיפורים שלהם מהנכבה.

עוד לפני שהפעילים הגיעו לנקודת התצפית, הצבא חסם את דרכם והם התקדמו ברגל. במקום מתקיימות עבודות להקמת חומה חדשה לאורך הגדר, ואזרחים, ככל הנראה עובדים העוסקים בהקמתה, התעמתו עם המפגינים. בתיעוד וידאו שצילם האמן דוד ריב נראה אחד העובדים באזור הגדר שופך דלק על דגל פלסטין ומבעיר אותו. (דקה 1:13 בוידאו) ולאחר מכן זורק לאש באנר עליו היה כתוב בעברית ואנגלית "ישוחרר גטו עזה". אזרח אחר, שהזדהה כ"מנהל האתר", צולם חוטף דגל ממפגינה ומתעמת עם המפגינים.

תקיפת המפגינים הישראלים (צילום וידיאו: דוד ריב)

למרות הקשיים, הצליחו המפגינים לשוחח בקצרה בטלפון עם אחמד אבו רתימה, שסיפר שהם הצליחו לראות את ההפגנה בצד הישראלי. "באנו לשמוע וגם להגיד שיש יהודיות ויהודים שתומכים בשיבה של הפליטים", סיפר יוסףה מקיטון, שלקח חלק בהפגנה. "רצינו גם להגיד להם שלא שכחנו את מה שקורה יום יום בעזה". לדבריה, האירוע נקבע בכוונה באמצע השבוע ולא ביום שישי, היום המיועד להפגנות, כדי שהפלסטינים שיגיעו לא יפגעו מירי של הצבא.

מאז החלו צעדות השיבה במרץ 2018, פעילים ישראלים הגיעו מספר פעמים לאזור הגדר כדי להביע סולידריות עם הצעדות. לא פעם הם הותקפו על ידי אזרחים וחיילים, ובאחת הפעמים הגיע להפגנה ״שתול״ של ארגון אם תרצו. לפני כשנה קיימו המפגינים ״מסיבת תה״ משני צדי הגדר.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

טסט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf