מאסר רביעי לסרבנית המצפון; תרצה 54 ימי מחבוש

יסמין ריצ'י יהב, בת 18 ממבשרת ציון, נשלחה ל-20 ימי מחבוש נוספים בשל סירובה לשרת בצבא. בהצהרה שפירסמה עם כניסתה לכלא כתבה: "אני מקווה שהצעד שלי יתרום לתהליך של שינוי תודעתי שיוביל בסופו של דבר לחיפוש פתרון שוויוני וצודק לישראלים ופלסטינים"

מאת:

הצבא גזר 20 ימי מחבוש נוספים על סרבנית המצפון יסמין ריצ'י-יהב, בת 18 ממבשרת ציון. בתום תקופת הכליאה השלישית שלה, תרצה ריצ'י-יהב במצטבר 54 ימי מחבוש, בשל סירובה להתגייס לצבא על רקע מדיניות הכיבוש בשטחים.

donate

ריצ'י-יהב מלווה על-ידי מסרבות – רשת סרבנות פוליטית המחברת מכתבי, יוזמות וקבוצות סירוב מהשנים האחרונות לפעולה משותפת. הרשת תומכת בסרבני וסרבניות מצפון שבוחרות לא להתגייס לצבא, תוך מודעות והתייחסות להיבטים המגדריים שמביא עמו גיוס החובה. הרשת פועלת בשיתוף ובסיוע תנועת יש גבול.

סרבנית המצפון יסמין ריצ'י-יהב (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של מסרבות)

סרבנית המצפון יסמין ריצ'י-יהב (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של מסרבות)

בהצהרה שפירסמה ריצ'י-יהב לפני כניסתה לכלא בפעם הראשונה כתבה: "כולנו חווינו ילדות שהוכתמה בלחימה ושנאה, וכולנו גדלנו במציאות שבה הודרכנו לפחד ולהרחיק את עצמנו מהצד השני. אבל אני מאמינה שיש דרך נוספת להתמודד עם המציאות המורכבת שבה אנחנו חיים. דבר זה דורש דיון על אלטרנטיבות, כבוד הדדי ורצון לשינוי. בנוסף, אני מאמינה שהאחריות לקדם את השינוי נופלת על הדור הצעיר בישראל. אני מקווה שהסירוב שלי יתרום למאבק לבניית עתיד שהוא לא רק בטוח יותר למדינת ישראל, אלא גם מעורר גאווה ומאופיין בסובלנות וחמלה.

"בכוונתי לסרב בתקווה לקדם שיח יותר פתוח וביקורתי, בפרט בקרב הנוער, לגבי התפקיד המתמשך של הצבא ביישום מדיניות הכיבוש. אני מקווה שהצעד שלי יתרום, ולו במעט, לתהליך של שינוי תודעתי שיוביל בסופו של דבר לחיפוש פתרון שוויוני וצודק לישראלים ופלסטינים".

ריצ'י-יהב נכלאה ב- 21 באוגוסט, אז הכריזה לראשונה על סירובה להתגייס לצבא. מאז נשפטה ונכלאה לארבע תקופות כליאה שונות.

ב-28 באוגוסט שוחררה סרבנית המצפון מאיה ברנד-פיגנבאום בפטור שניתן לה על ידי ועדת מצפון, אחרי 25 ימי מחבוש. עשרה ימים קודם לכן שוחרר סרבן המצפון רומן לוין לאחר 82 ימים בבידוד. רומן נכלא לראשונה בפברואר כשסירב להמשיך לשרת בצבא לאחר ששירת במשך כשנה וחצי כנהג ביחידת התובלה.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מנסור עבאס כוכב עליון

מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf