יומיים של מחאה: טראמפ לך הביתה! סולידריות עם האסירים שובתי הרעב

מול בית הנשיא ונציגויות ארה"ב בירושלים ובתל אביב יתקיימו הפגנות נגד טראמפ ובעד הסדר מדיני. שביתה כללית הוכרזה משני צידי הקו הירוק בתמיכה באסירים השובתים רעב כבר 36 ימים, והפגנות יתקיימו בשטחים, בחיפה ותל אביב

מאת:

בין שלל החיוכים, החגיגות המתוחות, והמריבות בין השרים על הזכות ללחוץ לנשיא האמריקאי את היד, יש גם מי שמנצלים את הביקור כדי להעביר מסר לנשיא השנוי במחלוקת, ובתמיכה בדרישותיהם של האסירים הפלסטינים.

הראשונות לקבל את פניו של הנשיא האמריקאי הן פעילות הארגון "נשים עושות שלום", שמתוכננות להפגין החל מהשעה אחת מחוץ לבית הנשיא בירושלים, בזמן פגישתם של טראמפ וריבלין, בקריאה להסדר מדיני. בשבוע שעבר יצרו נשות הארגון שלט אנושי ענק ביפו עם הכיתוב "מוכנות לשלום", וזהו המסר שלהן לשני המנהיגים.

חמישים שנים יותר מידי

בשעה שש בערב, בזמן פגישת נתניהו-טראמפ בירושלים, יפגינו פעילי חד"ש מול שגרירות ארה"ב בתל אביב בקריאה "טראמפ הביתה!". בהזמנה להפגנה נכתב: ״טראמפ ומדיניות הממשל האמריקאי הם חלק מהבעיה ולא חלק מהפתרון. אחרי חמישים שנות כיבוש, שלום בין ישראלים לפלסטינים יגיע מתוך יוזמה של העמים שחיים כאן, ולא מתוך האינטרסים של המעצמה האמריקאית, הנהנית הגדולה מהתמשכות המלחמות, ההרס והדיכוי באיזור״. בהפגנה ישתתפו חברי הכנסת עאידה תומא-סלימאן ועבדאללה אבו-מערוף (חד״ש, הרשימה המשותפת).

בשעה שבע יצטרפו אליהם פעילים אמריקאים, תומכי המפלגה הדמוקרטית בישראל, שיקיימו החל מהשעה שמונה וחצי הפגנה גם בגן העצמאות בירושלים מול הקונסוליה האמריקאית. המפגינים מבקשים "להשמיע את ההתנגדות שלנו לאג׳נדות הימניות המסוכנות וחרחור השנאה בקרב המנהיגים שלנו, ולהשמיע את התמיכה שלנו בשלום, זכויות אדם ושיוויון", ואולי בעיקר "להראות לנשיא טראמפ שאפילו כשהוא מבקר בישראל, הוא לא יכול לברוח ממחאה כנגד המדיניות שלו".

> חמישים שנות כיבוש. עצוב! אז מה אפשר לעשות?

הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ נוחת בנתב"ג. (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ נוחת בנתב"ג. (צילום: מרים אלסטר/פלאש90)

תמיכה בשובתי הרעב

הנשיא טראמפ נוחת באזור כאשר שביתת הרעב של האסירים הפוליטיים הפלסטינים מגיעה ליומה ה-36. מצבם הרפואי של שובתי הרעב מתחיל להדרדר. אתמול דווח כי שב"ס החל להעביר עשרות אסירים לבתי חולים ברחבי הארץ. על פי ההסתדרות הרפואית, בשלב הזה שובתי הרעב סובלים מסחרחורות וחולשה, מרעד והליכה לא יציבים, מתקשים בעמידה, יכולות להיגרם הפרעות בקצב הלב, תחושת קור ועוד. החל מהשבוע החמישי לשביתה, אליו נכנסו לפחות מאות מהשובתים אתמול, עלולים להופיע סימנים של תחושת ורטיגו, הקאות בלתי נשלטות, ריצוד עיניים וקושי בהזזתן.

את כל אלה סובלים כל כך הרבה אסירים כדי לנצח את שב"ס במאבק על תנאי כליאה בסיסיים, ביניהם: טלפונים ציבוריים (כפי שיש לכל אסיר אחר), ביקורי משפחות, קבלת שירותי בריאות נאותים ואנושיים, שיפור תנאי הנסיעה מכלא לכלא, יחס אנושי לאסירים בזמן העברתם ברכבי שב"ס, הוספת ערוצי טלוויזיה שהתוכן שלהם מתאים לאסירים ולשפתם, מיזוג אוויר, הפסקת השימוש בפרקטיקת הבידוד שיכולה לגרום לכל אדם לצאת מדעתו והפסקת המעצרים המנהליים.

היום מתקיימת שביתה כללית משני צידי הקו הירוק בתמיכה בשביתה ובדרישות האסירים, עליה הכריזו ועדת המעקב העליונה יחד עם הוועדה הלאומית הפלסטינית. הפגנות סולידריות וזעם מתקיימות ברחבי הגדה.

היום (שני) בשעה שבע וחצי בערב תקיים קואליציה של ארגונים מחיפה הפגנה בתמיכה בדרישות האסירים במושבה הגרמנית בעיר. מחר (שלישי) החל מהשעה שמונה בערב יקיימו פעילי קבוצת "כיכר השעון" מיפו הפגנת מחאה בפינת הרחובות קינג ג'ורג' ושדרות בן ציון. הפעילים מבקשים להביא את המאבק, שהחברה הישראלית מתעלמת ממנו, או לועגת לו הישר ללב תל אביב.

> המחוות של נתניהו לפלסטינים הן בלוף, והתקשורת משתפת פעולה

מפגינים פלסטינים חוסמים את אחת הכנוסיות הראשיות לעיר שכם במהלך הפגנת תמיכה באסירים השובתים רעב כבר 36 ימים. 22 במאי 2017 (אחמד אל באז/אקטיבסטילס)

מפגינים פלסטינים חוסמים את אחת הכנוסיות הראשיות לעיר שכם במהלך הפגנת תמיכה באסירים השובתים רעב כבר 36 ימים. 22 במאי 2017 (אחמד אל באז/אקטיבסטילס)

"נשים עושות שלום" מפגינות מול פגישת ריבלין טראמפ:

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מנסור עבאס כוכב עליון

מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf