newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מנהיג לאומן, עוין לתקשורת ולמיעוטים, וזה לא מי שאתם חושבים

הוא מנסה להשבית את פעילות החברה האזרחית במדינתו באמצעות שלל חקיקות, מאיים על עיתונאים ביקורתיים, מקדם תעמולה ארסית נגד מיעוטים ומשתלט על מינוי שופטים. הכירו את ויקטור אורבן, ראש ממשלת הונגריה. חשבתם על מישהו אחר?

מאת:

כותב אורח: דניאל חקלאי

1. ויקטור אורבן הוא ראש ממשלת הונגריה. הוא מגדיר את שיטת המשטר במדינתו כדמוקרטיה לא ליברלית.

2. לאחרונה קידם חוק לאיסור פעילות עמותות שדואגות לזכויות מהגרים בהונגריה בנימוק שהם יערערו את צביון המדינה. במקביל קידם חוק שמטיל 25 אחוזי מס על כל תרומה לארגוני חברה אזרחית בהונגריה ממדינות זרות.

3. חברי הפרלמנט התומכים בו העבירו הצעות חוק פרטיות רבות שהעלו (בגיבוי הממשלה). אורבן מצדו מציג את החוקים הללו כפרי יוזמותיהם הפרטיות של חברי הפרלמנט התומכים בו. לא מדובר ביוזמות שלו, כך הוא טוען.

4. חלק מהחוקים הללו מקוממים במיוחד מנקודת מבט דמוקרטית-ליברלית: הגדרת חסרי וחסרות בית כעבריינים, למשל. ככלל, מדובר בחקיקה שפוגעת לעתים בזכויות האדם והאזרח בעוצמה רבה.

5. בעלי הון המקורבים לאורבן השתלטו על כלי התקשורת המרכזיים בהונגריה. חלקם התעשרו בצורה מדהימה בתקופת כהונתו. כלי התקשורת הללו מציגים את אורבן באור מחמיא ונמנעים מביקורת עליו או על ממשלו. במקביל, הוא רודף באמצעות חקיקה עיתונאים שמפרסמים תחקירים לא רצויים מבחינתו.

> נתניהו משתמש בדמוקרטיה כדי לחתור תחתיה

מצאו את ההבדלים. נתניהו וראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן (חיים זך/לע"מ)

6. חוץ מזה, כאשר ניסה בית המשפט החוקתי בהונגריה לפסול חוקים שונים שעברו בפרלמנט ואשר טמנו בחובם הפרות בוטות של זכויות אדם, חוקקו חברי הפרלמנט ההונגרי שורת חוקים שמבטלים את פסיקת בית המשפט החוקתי ואף מעגנים את החוקים הללו במסגרת החוקה. ממשל אורבן הצליח גם להשתלט על מינוי השופטים במדינה.

7. הונגריה עדיין חברה באיחוד האירופי, אך בפרלמנט האירופי נשמעים קולות מודאגים בעקבות היחלשות המשטר הדמוקרטי במדינה זו.

8. כדאי להזכיר עוד שאורבן גם שינה את דרך חלוקת מחוזות הבחירה באופן שיצר במידה רבה משטר חד מפלגתי בהונגריה. כך או אחרת, הוא נחשב ראש ממשלה אהוד. 50 אחוזים מהציבור בהונגריה, כך לפי הסקרים, עומדים לבחור בו לקדנציה שלישית ברציפות. הוא גבר נאה ומרשים. אני לא יודע הונגרית אבל הבנתי שהרטוריקה שלו מרשימה.

9. אורבן נבנה במידה רבה מרטוריקה לאומנית, שנאת זרים (בעיקר מוסלמים) ואף מרמיזות אנטישמיות נגד בעלי הון יהודים. התעמולה שלו הציגה את המיליארדר היהודי ניצול השואה (ויליד הונגריה) ג'ורג' סורוס כמי שפועל למען מהגרים מוסלמים ובכך מסכן את צביונה של הונגריה.

10. זהו. זה מה שאני יודע על ויקטור אורבן שהוא ראש ממשלת הונגריה. אני מדגיש: ראש ממשלת הונגריה. כתבתי רק על הונגריה.

עורך הדין דניאל חקלאי הוא בעל משרד עריכת דין בתחום עבירות הצווארון הלבן, הדין המשמעתי וועדות החקירה.

> הלופר של נתניהו משוכלל אפילו מזה של נטע ברזילי

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

טסט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf