דיווחים: התקדמות משמעותית במו"מ על רשימה משותפת למפלגות הערביות

התקשורת הערבית מספרת על פגישות חיוביות בין אנשי חד"ש, בל"ד והתנועה האסלאמית. בציבור הערבי ובשמאל הרדיקלי מתרבות יוזמות שדורשות מהמפלגות ריצה במסגרת רשימה משותפת

מאת:

הפוסט נכתב יחד עם נדב פרנקוביץ'

כשברקע תמיכה גוברת בחברה הערבית, מדווחים ביממה האחרונה כלי התקשורת הפלסטינים בערבית בתוך ישראל על התקדמות במשא ומתן על הצגת רשימה משותפת בבחירות הקרובות בין המפלגות הערביות.

המגעים בין המפלגות מהווים ניסיון להתגבר על חשדנות ארוכת שנים ועל פערים גדולים ביניהן בהשקפות העולם, כדי להגדיל ולהבטיח את הייצוג של רשימות ערביות בכנסת, ולהציג חזית נגד האיומים, האלימות והגזענות הגואה נגד החברה הפלסטינית בישראל. חשוב לציין כי היוזמה היא לריצה משותפת בלי פגיעה בעצמאות המבנית והרעיונית של המפלגות, כאשר השותפות היא לצורך הבחירות ובכנסת המפלגות יוכלו לפעול בנפרד.

"חד"ש פותחת במשא ומתן עם התנועה האיסלאמית, בל"ד ותע"ל ברוח של אחריות רצינות ופתיחות", זו הכותרת הראשית הבוקר באתר אל-ג'בהה ("החזית") של מפלגת חד"ש. הידיעה מצטטת סקר לפיו תשעים אחוזים מהמצביעים הפלסטינים תומכים באיחוד. כותרת זהה מופיעה הבוקר גם בעיתון אל-אתחאד, המזוהה עם המפלגה, אשר מאמר המערכת שלו מביע תמיכה בריצה משותפת לכנסת.

על פי הדיווחים אתמול (חמישי) התקיימה בסכנין פגישה שהוגדרה כ"חיובית" בין נציגי חד"ש לנציגי התנועה האיסלאמית. מצד חד"ש הגיעו לפגישה ראש עיריית נצרת לשעבר מטעם חד"ש, ראמז ג'ראייסי, המועמדת לכנסת שהייתה אמורה להחליף את מוחמד ברכה, נבילה אספניולי, מזכיר התנועה, איימן עודה, אורי וולטמן ומנצור דהאמשה. מצד התנועה האיסלאמית הגיעו חבר הכנסת מסעוד ע'נאים, יו"ר המשרד הפוליטי של התנועה אבראהים חג'אזי, ד"ר מנצור עבאס ויוסף אל-קרם. בנוסף דווח כי ביום רביעי התקיימה פגישה נפרדת בין נציגי בל"ד לחד"ש, וכן פגישה בין נציגי חד"ש לח"כ אחמד טיבי.

ג'ראייסי אמר לאתר חד"ש בערבית לאחר הפגישה עם נציגי התנועה האיסלאמית כי "השיחות התנהלו ברוח חיובית, והצדדים הסכימו על הצורך ליצור אווירה חיובית של תמיכה בהשתתפות בבחירות הקרובות, ואנו בחזית פועלים לכך שהציבור הערבי, שהימין מבקש להדירו מהמרחב הציבורי והזירה הפוליטית, יהווה כוח משמעותי שיכול לתרום לשינוי מאזן הכוחות בפרלמנט".

אתר פאנט, שאינו מזוהה עם אף מפלגה אך אימץ קו התומך ברשימה משותפת, מדווח גם הוא על פגישה ראשונית חיובית בין נציגי חד"ש והתנועה האיסלאמית וכי "יש התקדמות בעניין קביעת הנוסחה להרכבת הרשימה".

> לעמוד לצד המיעוט הנרדף: כן לאיחוד חד"ש והמפלגות הערביות

ג'מאל זחאלקה ומוחמד ברכה (אורן זיו/ אקטיבסטילס)

ג'מאל זחאלקה ומוחמד ברכה (אורן זיו/ אקטיבסטילס)

גם אתר arabs48, המזוהה עם בל"ד, מדווח על סדרת המגעים החיוביים בין נציגי המפלגות השונות. בכתבת וידאו באתר אומר חבר הכנסת מטעם בל"ד באסל גאטס: "אני סבור שהסיכויים לגיבוש רשימה משותפת גוברים כתוצאה מהתגברות הלחץ הציבורי והאווירה של תמיכה עצומה בעניין, והתחושה ברחוב שזה המענה היחיד לגזענות ולמתקפה של מפלגות הימין על המיעוט הערבי ועל העם הפלסטיני. לגבי חד"ש, אנו חשים שיש שם רוב גדול שתומך בריצה ברשימה משותפת, ויש שם גם קולות שעדיין מתנגדים".

מאז הוכרזו הבחירות מתנהל דיון ציבורי ער (רובו בערבית) סביב שאלת הריצה במסגרת רשימה מאוחדת, בעיקר לאור העלאת אחוז החסימה, הגזענות ואירועי הקיץ האחרון, החקיקה האנטי-ערבית בכנסת והאיומים על עצם בחירתם של נציגי המפלגות הערביות. בית המשפט העליון אישר לאחרונה את השעייתה של חברת הכנסת חנין זועבי (בל"ד) למשך שישה חודשים מהכנסת – מהלך חריג וחריף ביותר שנתפס כאיום על המפלגות הערביות כולן.

פעילים פוליטיים, ביניהם גם החתומים על ידיעה זו, קידמו השבוע עצומה בעברית, המתווספת לעצומות רבות דומות בערבית, וקוראת "להגיע להסכמה על ריצה ברשימה משותפת בפתק אחד של כלל המפלגות בגוש, תוך שמירה על עצמאות המפלגות השונות". העצומה קוראת לכל אחת מהמפלגות לשבץ נשים במקומות ריאליים ולהתחייב למאבק למען זכויות כל בני האדם מהירדן לים.

> בדרך לקואליציית "רק לא ערבים"

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מנסור עבאס כוכב עליון

מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf