"בשביל הצחוקים": הצעיר הפלסטיני שנורה בגבו ע"י חיילים מדבר

כראם קוואסמי מחברון הוא הצעיר שחיילים תועדו יורים בו כדור ספוג ליד מחסום א-זעים. "ראיתי שלושה חיילים יושבים על הרצפה ומכוונים את הנשק שלהם לכיוון שלי", הוא סיפר לאתר MEE, "ואז שמעתי קול נפץ"

מאת:

צעיר פלסטיני שנורה בגבו בכדור ספוג סיפר לאתר "מידל איסט איי" (MEE) שהיה בדרכו לחפש עבודה במזרח ירושלים כשהחיילים הישראלים עצרו אותו, היכו אותו וירו בו.

donate

כראם קוואסמי, בן 22 מחברון, אמר כי אירוע הירי – שסרטון שבו ניתן לראות אותו הודלף על ידי ערוץ ישראלי בתחילת נובמבר – קרה לפני שנה וחצי. קוואסמי נזכר כי הלך לכיוון העיירה א-זעיים במזרח ירושלים כשהחיילים הישראלים עצרו אותו. "הם פגעו בי [עם הג'יפ], ואז לקחו אותי מתחת לגשר והתחילו להכות אותי", הוא מספר.

כראם קאוואסמי, פלסטיני בן 22 מחברון, מחזיק את החולצה שלבש כשחייל ישראלי ירה בו בגבו בכדור ספוג (צילום: MEE/Alaa Daraghmeh)

כראם קוואסמי, פלסטיני בן 22 מחברון, מחזיק את החולצה שלבש כשחייל ישראלי ירה בו בגבו בכדור ספוג (צילום: MEE/Alaa Daraghmeh)

לדבריו, החיילים החזיקו אותו כמעט שלוש שעות מתחת לגשר, לפני ששיחררו אותו. הוא ביקש מהחיילים ללכת בדרך שמובילה לאזור א-זעיים, אך הם התעקשו שיילך לכיוון ענאתא, בצפון מזרח ירושלים.

"הייתי חייב לשמוע להם. הרמתי ידיים והמשכתי ללכת. שמעתי אותם צועקים, וכשהסתובבתי, ראיתי שלושה חיילים יושבים על הרצפה ומכוונים את הנשק שלהם לכיוון שלי – כאילו שהם רוצים לירות בי", אמר קוואסמה.

כשהסתובב כדי להמשיך ללכת, קוואסמה שמע צליל נפץ. חייל ישראלי ירה בו בגבו בכדור ספוג – תחמושת שמשמשת לפיזור הפגנות ויכולה להיות קטלנית מטווח קצר. "איבדתי תחושה בגופי במשך חמש דקות בערך", מספר קוואסמה. "אני לא יודע מי ירה בי, אבל אחרי שקמתי כל החיילים התחילו לירות סביבי, רק בשביל הצחוקים".

הוא הלך במשך שעה וחצי עד שהגיע לאזור ענאתא, ואז פונה לטיפול בבית חולים בחברון.

קוואסמה, שעד עכשיו סיפר רק להוריו על המקרה, עדיין מרגיש כאב בשתי זרועותיו, שהחיילים עיקמו בכוח מאחורי גבו. הוא אמר כי כעס כשקרא את הדיווח שהחיילים המעורבים רק הושעו מתפקידם – עונש קל מדי לדעתו על התקיפה שעבר.

"מה שקרה לי קרה לפלסטינים רבים נוספים בזמן שחזרו מעבודתם או לימודיהם. אבל לרוע המזל, לא היו מצלמות שתיעדו את המקרים האחרים", אמר קוואסמה.

הכתבה הופיעה במקור באתר Middle East Eye. תרגום: יונית מוזס

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מנסור עבאס כוכב עליון

מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf