newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הפצצת הכור בעיראק הובילה לפיתוח נשק להשמדה המונית, לא עצרה אותו

גם הליכוד וגם המחנה הציוני מהללים את מורשת הפצצת הכור בעיראק. אלא שמאז התקיפה מומחים קבעו שתוכנית הגרעין העיראקית נועדה לצרכי שלום. במקום לאמץ את השקר, צריך להתנגד לתוקפנות הצבאית של ישראל

מאת:

הפצצת הכור בעיראק ב-1981, שחזרה פתאום לזכרון הישראלי הקצר, היא אולי הדוגמא הטובה ביותר לכמה שסילוף ההיסטוריה לצרכים פוליטיים יכול להיות מסוכן.

ב-7.6.1981, שלושה שבועות לפני הבחירות לכנסת העשירית, מטוסים של חיל האוויר הישראלי הפציצו בהוראת הטרוריסט-שהפך-לראש-ממשלה, מנחם בגין, את הכור הגרעיני "אוסיראק" בעיראק, במבצע שנודע בשם "מבצע אופרה". הכור, שנבנה על ידי מדענים צרפתים למטרות מחקר ואנרגיה, תוכנן בקפידה כך שלא יוכל לייצר נשק גרעיני.

כך העיד למשל פרופ' ריצ'רד וילסון, פיסיקאי בכיר מאוניברסיטת הרווארד, שבחן בעצמו את הריסות הכור לאחר ההפצצה: "[הכור] תוכנן בבירור על ידי המהנדס הצרפתי ייבס גירארד באופן שיהיה בלתי מתאים לייצור פצצות". במקום אחר אמר: "העיראקים לא יכלו לפתח נשק גרעיני באוסיראק. אני מזמין כל מדען בעולם להראות לי איך זה היה יכול להיות אפשרי".

בנוסף, הכור היה תחת פיקוח צמוד של סוכנויות המודיעין, בין השאר של ישראל וארה"ב, שבהכרח ידעו שזה המצב. וילסון כתב כי "על מנת לייצר מספיק פלוטוניום לפצצה בכור אוסיראק היו נדרשים עשורים, לא שנים". עם זאת, מנחם בגין הגן על התוקפנות הישראלית בטענה השקרית שהכור יכול היה לייצר פצצה בתוך חודש (נשמע מוכר?).

בגין לא טעה. כמו נתניהו היום, הוא פעל לא מתוך הגנה עצמית, אלא מתוך דוקטרינה צבאית שגורסת שזו זכותה של ישראל לתקוף ללא שום הצדקה את מי שבא לה.

והנה החלק החשוב באמת: מסמכי ריגול אמריקאיים שנחשפו מאז מעידים כי למרות שעד 1981 תכנית הגרעין של עיראק הייתה למטרות מחקר בלבד, ההתקפה החד-צדדית מצד ישראל (שלה היה כבר אז רקורד מרשים בתוקפנות צבאית נגד שכנותיה), קילומטרים בודדים מהבירה בגדד, שכנעה את שלטון מפלגת הבעת' העיראקית כי יש חשיבות עליונה בפיתוח הרתעה נגד תקיפות דומות בעתיד, מה שהביא להחלטה על הקמת מערך הנשק להשמדה המונית של עיראק.

כן. קראתן נכון. ההפצצה של אוסיראק לא מנעה מסדאם נשק להשמדה המונית, היא שכנעה אותו שהוא צריך נשק כזה.

גם הליכוד וגם המחנה הציוני הספיקו להפיץ בשבוע האחרון סרטונים שמהללים את תקיפת הכור בעיראק, ובכך מביעים למעשה תמיכה מרומזת בתקיפה דומה נגד איראן. בצעד מקביל ואירוני משהו, הודיעו לבני והרצוג כי המועמד שלהם לתפקיד שר הבטחון הוא עמוס ידלין, אחד מהטייסים המפציצים במבצע אופרה.

איראן מצידה טוענת זה עשורים שתכנית הגרעין שלה היא למטרות שלום, ושבכל מקרה זה די אירוני שהמדינה היחידה במזרח התיכון שאשכרה מחזיקה בארסנל של נשק גרעיני תוך הפרה בוטה של כל ההסכמים הבינלאומיים בנושא, היא זאת שמזדעקת נגד תכנית הגרעין האיראנית.

במקום להמשיך לחזור על השקרים של ההסברה הישראלית, אולי הגיע הזמן שהשמאל ילמד מההיסטוריה האמיתית שאשכרה קרתה בעולם, יפתח עמוד שדרה, וילמד להתנגד על בסיס עקרוני ומוסרי לא רק לתוקפנות צבאית המבוצעת תחת מעטה של הפחדה ודיסאינפורמציה, אלא גם לעצם קיומו של נשק גרעיני במזרח התיכון. היי, אם איראן כבר הסכימה לפירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני, בטוח שגם אנחנו יכולים.

> השקר הגדול בבסיס הנאום של נתניהו בקונגרס

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

טסט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf