newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

כאלפיים מפגינים בתל אביב: להכריז מצב חירום אקלימי

עם תחפושות, בובות, מיצגים והובלה של בנות ובני נוער - קראו המפגינים לפעולה מיידית לעצירת שינוי האקלים מעשה ידי אדם. מאות אלפי אנשים מפגינים היום ברחבי העולם במסגרת מחאות האקלים

מאת:

אורן זיו השתתף בהכנת הכתבה

במסגרת יום מחאה בינלאומי על אסון האקלים צעדו היום (שישי) בצהריים כאלפיים מפגינים בתל אביב, בדרישה שהנהגת המדינה תכריז על מצב חירום אקלימי. מטרת הכרזה כזאת היא לכוון את כל רשויות המדינה לפעול באופן מיידי לצמצום חד בגורמים לשינוי האקלים – ובהם משק האנרגיה והתחבורה המבוססים על דלקים מאובנים, ותעשיות המוצרים מן החי – וכן להתחיל להיערך לנזקים הצפויים והבלתי נמנעים שכבר נגרמים לתושבי המדינה כתוצאה משינוי האקלים. בריטניה, אירלנד, צרפת וקנדה כולן הכריזו על מצב חירום אקלימי בשנה האחרונה.

המפגינים בתל אביב היו חברים בקואליציה רחבה של ארגונים, ועם שיעור בולט של בנות ובני נוער, שגם בישראל כמו במקומות אחרים בעולם מובילים את המחאה למען עתיד האנושות ועתידם שלהם. הם התאספו ברחבת בית הכנסת הגדול ברחוב אלנבי, וצעדו בשדרות רוטשילד עד לעצרת בכיכר הבימה. לאורך הצעדה ובעיקר בכיכר השתמשו המפגינים בכלים של אמנות מחאתית – כמו בובות של פוליטיקאים, תחפושות, ומייצג של "מוות המוני" – כדי להסב את תשומת לב הציבור לאסון האקלים.

במהלך ההפגנה קראו הצועדים "את העתיד מוכרים על חשבון הילדים", "דור שלם דורש עתיד", "העם דורש צדק אקלימי", "יהודים וערבים יחד למען האקלים", "אם העולם הולך למות, למה לעשות בגרות?", ועוד.

מפגיני אקלים התחפשו לפוליטיקאים וקראו להם להכריז על מצב חירום אקלימי (אורן זיו)

מפגיני אקלים התחפשו לפוליטיקאים וקראו להם להכריז על מצב חירום אקלימי (אורן זיו)

מפגיני אקלים במייצג "מוות המוני" להדגמת סכנות שינוי האקלים (אורן זיו)

מפגיני אקלים במייצג "מוות המוני" להדגמת סכנות שינוי האקלים (אורן זיו)

"הפוליטיקאים דואגים לכיסא הבא – לא לעם שלהם ולא לילדים שלהם עצמם", אמר אביב נוימן, אחד המפגינים. "אחריות אמיתית זה שהממשלה תכריז על מצב חירום אקלימי, כי יש לנו שנים בודדות להפוך את הגלגל ולעבור לאנרגיה מתחדשת במאה אחוז".

"אני הגעתי היום כי מדובר בעתיד שלנו", אמרה קייסי, תלמידת כיתה י' מבית הספר לאו בק בחיפה. "אני באמת לא יכולה להתעלם מהמחקרים. אין סיבה שאשקיע בלימודים שלא אוכל למשש אם אין לי עתיד. רציתי גם להראות לחברים שלי שמחאות זה דבר כיף ששווה לבוא אליו, ובאמת אנשים באים. המודעות בישראל עולה, אבל בקצב אטי מדי. אני מרגישה זלזול מצד המבוגרים".

ביום שישי שעבר התקיימו בכל העולם הפגנות אקלים שבהן השתתפו מיליוני בני אדם. גם היום התקיימו ומתקיימות הפגנות אקלים עם מאות אלפי משתתפים – ממזרח אסיה ועד מערב אירופה ואפריקה. הפגנות נוספות צפויות להתקיים מאוחר יותר היום ביבשת אמריקה.

מפגינים צועדים בתל אביב בדרישה להכרזת מצב חירום אקלימי (אורן זיו)

מפגינים צועדים בתל אביב בדרישה להכרזת מצב חירום אקלימי (אורן זיו)

בובה של דונלד טראמפ בצעדת האקלים בתל אביב (אורן זיו)

בובה של דונלד טראמפ בצעדת האקלים בתל אביב (אורן זיו)

הבריגדות האדומות של "מרד ההכחדה" בצעדת האקלים בתל אביב (אורן זיו)

הבריגדות האדומות של "מרד ההכחדה" בצעדת האקלים בתל אביב (אורן זיו)

ישנה הסכמה רחבה בקרב מדענים ברחבי העולם שלאנושות נותרו קצת יותר מעשר שנים לנקוט בפעולה דחופה ומיידית כדי להאט את קצב ההתחממות הגלובלית כך שלא תעבור מעל 1.5 מעלות, לפני שהנזקים יצמחו לקנה מידה בלתי הפיך. כדי לעצור התחממות קיצונית, התייבשות מקורות מים, עלייה של פני הים, גלים תכופים יותר ויותר של מזג אוויר קיצוני, סופות מסוכנות ושריפות, ולצדם אסונות אדירים לבני האדם ולעולם החי, האנושות חייבת לצמצם בחצי את פליטות גזי החממה תוך עשור ולהפסיקן לגמרי עד 2050, וכן לעצור את בירוא היערות.

הדרכים הטובות ביותר לעשות את זה הן מעבר מהסתמכות על אנרגיית דלקים מאובנים (כמו נפט, פחם וגז) למקורות אנרגיה מתחדשים, צמצום חד בצריכת הבשר ויתר המוצרים מן החי (שמעבר לסבל שגורמים לחיות, הם גם בין הגורמים המרכזיים לשינוי האקלים), שתילת מיליארדי עצים, וצמצום חד של השימוש בפלסטיק.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

טסט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf