newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הפגנת נכים מול ביתו של כחלון: לא הבנו שמורחים אותנו

ארגוני הנכים קיימו במקביל הפגנות בארבע ערים בדרישה להעלות את קצבת הנכות ולהשוותה לשכר המינימום. יונתן תדמור, ממארגני המחאה: "פירקנו את ההנהגה הקודמת של המחאה ועכשיו אנחנו מובילים קו חדש ולוחמני יותר"

מאת:

עשרות נכים וקשישים הפגינו הערב (ה׳) בכמה מוקדים בארץ בדרישה להעלות את קצבת הנכות שלהם ולהשוות אותה לשכר המינימום. המפגינים אף חסמו את נתיבי איילון בתל-אביב. כיום עומדת קצבת הנכים על בין 2,800 ל-3,200 שקלים בחודש, כאשר לפי מתווה ההעלאה המתוכנן היא אמורה להגיע עד 3,700 שקלים בלבד תוך שלוש שנים, וזאת לעומת שכר המינימום שעומד על 5,300 שקלים בחודש.

ארגוני הנכים, העומדים מאחורי ההפגנות והמחאה הנוכחית, בחרו להתמקד בארבע ערים: בירושלים הם הפגינו מול מעונו של ראש הממשלה, בחיפה מול ביתו של שר האוצר כחלון, בבאר שבע מול תחנת רכבת מרכז, ובתל אביב הם חסמו את נתיבי איילון במפתיע – ללא הודעה מוקדמת.

"מספיק שכל אחד יהיה פעיל רק רבע שעה ביום ותראה איזה רעש אנחנו עושים". מחאת הנכים מול ביתו של שר האוצר משה כחלון, 28.6.2018 (צילום: רמי יונס)

"בלבלנו את המשטרה ככה", אמר לשיחה מקומית יונתן תדמור, מיוזמי המחאה במהלך ההפגנה בחיפה מול ביתו של שר האוצר במרכז הכרמל. "השתלטנו לכחלון על דף הפייסבוק. הוא התחיל לחסום אותנו, ממש ככה. המחאה שלנו היא עממית והיא נעשית דרך הרשתות החברתיות ולקראת הבחירות. יש לנו כבר 358 טוקבקיסטים פעילים ברשת שיושבים לו על הדף. מספיק שכל אחד יהיה פעיל רק רבע שעה ביום ותראה איזה רעש אנחנו עושים. אנחנו עוד נגיע לאלפי פעילים ותומכים שיעזרו לנו".

תדמור ושאר יוזמי המחאה, חלקם היו פעילים עוד במחאה הקודמת, אומרים כי הם "למדו מטעויות" ומסרבים להיפגש עם שר האוצר, זאת למרות שתדמור היה פעיל למען כחלון בעבר. "נפגשתי איתו בעבר והסתכלתי לו בלבן של העיניים. עשינו טעויות ולא הבנו אז שמורחים אותנו. הסכמנו לכל מיני ועדות שרק להקים אותן לוקח איזה שנתיים. הפעם אנחנו דורשים שינוי מהיר. פירקנו את ההנהגה הקודמת של המחאה ועכשיו אנחנו מובילים קו חדש ולוחמני יותר, שלא מתפשר ופעיל מאוד ברשתות החברתיות".

"לא ניתן שימרחו אותנו יותר". יונתן תדמור בהפגנת הנכים מול ביתו של משה כחלון בחיפה (צילום: רמי יונס)

לתדמור יש טענות כלפי ההסתדרות. "אנחנו לא מאמינים לאף מילה של אבי ניסנקורן ששיחק אותה שהוא איתנו והגיש אותנו על מגש של כסף לממשלה. היום כחלון מעל כל במה אומר שהוא נתן לנכים 4.3 מיליארד שקל. זה שקר. הנכים קיבלו 1.8 מיליארד והשאר אמור להיכנס בפעימות הבאות ולך תדע מה יהיה יוקר המחיה אז, מה גם שהעברת הכסף בכלל לא מעוגנת בחוק.

"מה יציעו לי? עוד 500 שקל? מי אנחנו שנסכים בכלל ומי קבע שזה יספיק? יש לנו בקשה אחת: שכר מינימום. אנחנו השכבות החלשות נתנו לכחלון שישה מנדטים מתוך העשר שהוא קיבל בבחירות, וכשהוא הפך לשר אוצר מה הוא עשה? אמר שהוא לא יטפל בנו".

הנכים מתכננים להמשיך במחאה עד שבקשותיהם ייענו, עד אז, הם מתכננים פעילויות דומות וחסימות כבישים רבות.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

טסט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf