newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

צפו: מאות חסמו כביש בלב תל אביב וקראו להכרה בפרשת ילדי תימן

כ-500 מפגינים מחו על כך שלמרות עשרות השנים שחלפו ועל אף אינספור העדויות והראיות מסרבת מדינת ישראל להכיר בפשע החמור של חטיפת ילדי תימן, המזרח והבלקן. שלומי חתוכה: "ח"כ ששותק - שותף לפשע"

מאת:

כ-500 בני אדם הפגינו הערב (שני) ברחבת קריית הממשלה ברחוב קפלן בתל אביב בדרישה להכרה בפשע חטיפת ילדי תימן, המזרח והבלקן. במהלך ההפגנה ירדו מאות המפגינים אל הכביש, פרצו חסימות משטרתיות ועצרו את התנועה לזמן רב. מפגינה אחת עוכבה על ידי המשטרה. ההפגנה הועברה בשידור חי בפייסבוק של שיחה מקומית.

מאות המפגינים נשאו שלטים ועליהם תמונות הילדים שנעלמו לבלי שוב, ותמונות של הורים ובני משפחה שהלכו לעולמם מבלי שזכו לדעת מה עלה בגורל ילדיהם ואחיהם. לאורך שלוש עות של הפגנה קראו המוחים שוב ושוב "צדק, הכרה וריפוי", וכן "איפה הילדים? תפתחו את התיקים!". המפגינים הדגישו שהם לא מבקשים אפילו פיצוי כספי, אלא רק תשובות מה קרה לילדים, והכרה רשמית של המדינה בעוול שנגרם למשפחות.

> למה כל כך קשה להודות בחטיפת ילדי תימן, המזרח והבלקן?

בתחילתה הייתה ההפגנה שלווה, והתנהלה כעצרת ברחבה למרגלות קרית הממשלה ברחוב קפלן. בני משפחות סיפקו עדויות ועשרות אחרים ישבו על כיסאות פלסטיק והאזינו להם. בהמשך גדלה ההפגנה ונעשתה סוערת יותר. עשרות מפגינים ניסו לצאת ממתם המחאה ונבלמו על ידי שוטרים, אך משהצטרפו אליהם יתר המפגינים – הצליחו לעבור את החסימה המשטרתית וחסמו את רחוב קפלן. הרחוב נשאר סגור למשך כשעה, כשמדי פעם השוטרים מאיימים לפנות את המפגינים בכוח. אחד השוטרים אף איים מספר פעמים לעצור אותי, מבלי לספק כל סיבה, על אף שהזדהיתי בפניו כעיתואי. לבסוף פינו השוטרים השוטרים את הכביש לנוכח התנגדות מינימלית של המפגינים.

שוטר מול מפגינה על רחוב קפלן בתל אביב, הפגנת משפחות ילדי תימן (קרן מנור / אקטיבסטיילס)

שוטר מול מפגינה על רחוב קפלן בתל אביב, הפגנת משפחות ילדי תימן (קרן מנור / אקטיבסטיילס)

ההפגנה בתל אביב אורגנה על ידי עמותת עמר"ם ונציגי משפחות הילדים החטופים. למקום הגיעו גם פעילים נוספים כדי להביע סולידריות, וכן חברי הכנסת יצחק בוז'י הרצוג, יו"ר האופוזיציה, ח"כ יוסי יונה מ"המחנה הציוני", ח"כ דב חנין מחד"ש ברשימה המשותפת וח"כ נורית קורן מהליכוד. פעיל עמותת עמר"ם שלומי חתוכה אמר בנאומו כי "הפשע נגד המשפחות נמשך גם עכשיו. כל ח״כ ששותק היום הוא שותף לפשע". ציונה לוי נאמה ואמרה "אני פה כדי לקיים את צוואת אמי. בעבר הרב עוזי משולם ניהל את המאבק שלנו ואנחנו פחדנו לבוא איתו. כי מי שתמך בו היה על הכוונת".

בשבוע האחרון שינו פעילים רבים את תמונת הפרופיל ברשתות החברתיות כדי לעורר מודעות לפשע החמור – שעל אף עשרות השנים שעברו, טרם זכה להכרה מצד מדינת ישראל. זוהי ההפגנה השנייה מסוגה בשנה האחרונה, שלושה חודשים אחרי הפגנת הענק שהתקיימה בירושלים.

> כל יום ילדי תימן נחטפים מחדש

ח"כ בוז'י הרצוג, יו"ר האופוזיציה, בשורה הראשונה של המפגינים על פרשת ילדי תימן (חגי מטר)

עדויות משפחות בהפגנה על פרשת ילדי תימן (שירז גרינבאום / אקטיבסטילס)

עדויות משפחות בהפגנה על פרשת ילדי תימן (שירז גרינבאום / אקטיבסטילס)

הפגנת משפחות ילדי תימן בתל אביב (שירז גרינבאום / אקטיבסטילס)

הפגנת משפחות ילדי תימן בתל אביב (שירז גרינבאום / אקטיבסטילס)

ח"כ דב חנים בהפגנת על ילדי תימן (שירז גרינבאום / אקטיבסטילס)

ח"כ דב חנים בהפגנת על ילדי תימן (שירז גרינבאום / אקטיבסטילס)

הפגנה למען צדק, הכרה וריפוי בפרשת ילדי תימן, תל אביב (קרן מנור / אקטיבסטילס)

הפגנה למען צדק, הכרה וריפוי בפרשת ילדי תימן, תל אביב (קרן מנור / אקטיבסטילס)

בני המשפחות חלקו עדויות על מה שקרה לילדים במשפחתם (קרן מנור / אקטיבסטילס)

בני המשפחות חלקו עדויות על מה שקרה לילדים במשפחתם (קרן מנור / אקטיבסטילס)

 

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

טסט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf