newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

בתום 107 ימים בכלא הצבאי: שוחרר סרבן המצפון הלל גרמי

סרבן המצפון, ששאב השראה מאחמד אבו רתימה, מארגן צעדות השיבה בעזה, קיבל את תמיכתו בהתכתבות בין שני הצדדים שפורסמה ב"שיחה מקומית". "חמשת החודשים שבהם שהיתי בכלא הוקדשו למאבק נגד הכיבוש והמצור", גרמי מסר עם שחרורו

מאת:

ועדת המצפון של הצבא פטרה אמש (א') משירות צבאי את סרבן המצפון הלל גרמי, בן 19 מהמושב השיתופי יודפת בצפון. גרמי, מיוזמי וחותמי מכתב השמיניסטים, שוחרר בתום שבע תקופות כליאה שונות אליהן נדון לפרקים מאז התייצב לראשונה בלשכת הגיוס ביולי האחרון, אז הצהיר בפני הצבא על סירובו.

עם צאתו מהכלא אמר: ״חמשת החודשים שבהם שהיתי בכלא הוקדשו למאבק נגד הכיבוש והמצור, למען חמישה מיליוני פלסטינים החיים בפועל תחת שלטונה של ממשלת ישראל, אך לא נהנים מהזכות לבחור בה״.

גרמי מספר: ״בכל הימים והלילות שעברו עליי בכלא ניסיתי לראות לנגד עיניי את סבלם של הפלסטינים מהמשבר ההומניטרי המתמשך ברצועת עזה, הכולל מחסור במי שתייה, מזון ותרופות או הפלסטינים שסובלים מהכיבוש בגדה הכולל גזל אדמות מחסומים, מעצרים וחיפושים אקראיים. היו אנשים שאמרו לי שבסירובי אני בורח מאחריות על ביטחונם של אזרחי ישראל, אולם אני חושב שדווקא מתוך מעשה זה אני לוקח אחריות על ביטחונם של כל האנשים המושפעים ממעשי, ישראלים ופלסטינים כאחד, בכך שאיני מצטרף למעגל האלימות ואיני פוגע באף אחד מהם, ובכך שאני פועל לשכנע אנשים נוספים לפעול כמוני״.

הסרבן הלל גרמי (מימין) ומארגן צעדת השיבה בעזה אחמד אבו רתימה. (התמונות באדיבות "מסרבות", ומתוך עמוד הפייסבוק של המצולם)

הסרבן הלל גרמי (מימין) ומארגן צעדת השיבה בעזה אחמד אבו רתימה. (התמונות באדיבות "מסרבות", ומתוך עמוד הפייסבוק של המצולם)

עם כניסתו לכלא סיפר גרמי כי בהחלטתו לסרב שאב השראה ממוביל הפגנות המחאה בעזה, אחמד אבו-רתימה. אז כתב גרמי: "התרשמתי למצוא אנשים שמעדיפים להתמודד עם המצב בין הים לירדן בלי להרים נשק. גם אני, כמוהם, מאמין באי-ציות אזרחי – צעד שנועד להפעיל כוח לא חמוש, כדי להדגיש את חוסר המוסריות של השלטון". אבו רתימה ענה לו במכתב בו ביקש לחזק אותו ואת מעשיו. כך הוא כתב אז: "ידידי הלל, קראתי את המכתב שלך ושמעתי את דבריך שהקלטת ביוטיוב, וקמה תקווה בלבי שיש כאן יסוד ליצירת מציאות צודקת ואנושית יותר בגבולות שבין נהר הירדן והים התיכון, מציאות שהלגיטימיות שלה לא מתבססת על מספר האנשים המאמינים באפשרות מימושה עכשיו. הלגיטימיות שלה מתבססת על כך שזהו הפתרון הכי רווחי והקרוב ביותר לעקרונות הזכות והצדק, מתבסס על כבוד האדם ולא על מחיקתו. הפתרון הכרוך בסיום העוול ההיסטורי שנעשה לעם הפלסטיני ובאותו הזמן מכבד את החששות של הדורות החדשים בחברה הישראלית שנולדו ומצאו את עצמם בתוך מציאות סבוכה ובתוך פיסת ארץ מסוכסכת, חשוכת ביטחון ושלום". ההתכתבות בין השניים פורסמה בשיחה מקומית.

בכלא יושב בימים האלה גם סרבן המצפון אדם רפאלוב, בן 18 מקרית מוצקין, המרצה כבר 97 ימי מחבוש מצטברים בשל סירובו להתגייס לצבא.

גרמי ורפאלוב מלווים על-ידי מסרבות – רשת סרבנות פוליטית המחברת מכתבי, יוזמות וקבוצות סירוב מהשנים האחרונות לפעולה משותפת. הרשת תומכת בסרבני וסרבניות מצפון הבוחרות שלא להתגייס לצבא הכיבוש, תוך מודעות והתייחסות להיבטים המגדריים שמביא עימו גיוס החובה לחברה הישראלית. הרשת פועלת בשיתוף ובסיוע תנועת ״יש גבול״.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

טסט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf