newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

היום שבו משרד החוץ יודיע לעולם שמלחמה היא שלום

את הנאורות החליף עידן השקר והעובדות האלטרנטיביות. אבל יש מה לעשות מול כותרות ואמירות שקריות: להמשיך להיצמד לאמת ולחשוף אותה. כמה יוזמות אזרחיות כבר עושות את זה

מאת:

מעניין מה היו אומרים הוגי הנאורות, שהיו משוכנעים שהתבונה עומדת להשיג ניצחון בלתי מעורער על פני הבורות, האמונות הטפלות והדעות הקדומות, על העידן שבו אנו חיים. השקרים נעשו גלויים כל כך, וחסרי בושה כל כך, ועכשיו הרי הם כבר אינם שקרים, אלא עובדות אלטרנטיביות, כלומר עובדות שמשקלן שווה לעובדות שאותן הן באות להחליף. שילוב של ציניות חסרת גבולות ובורות מתוחזקת היטב הוא אולי המאפיין הבולט ביותר של הפוליטיקה העכשווית, בדיוק אותה פוליטיקה שהנאורות ביקשה לתקן.

סרטון הערבים הנוהרים הידוע הוא דוגמה בולטת לכך. כל כך הרבה דובר בסרטון הזה שפרסם נתניהו בבחירות האחרונות שנראה שהוא נשחק והפך לבדיחה עצובה. לכך שאסור לנו להתייחס בהומור, סאטירי ככל שיהיה, לעוולות מוסריות כאלו אתייחס בפעם אחרת. אך מה שהתפספס בשיח על הסרטון הזה הוא העובדה שמעבר להסתה המכוערת שבו, הוא היה שקרי, ולא רק זאת, אלא שמובילי קמפיין הליכוד הודו בכך בפה מלא מיד לאחר הבחירות.

הטקטיקה של הפחדה המתבססת על שקרים חוזרת על עצמה שוב ושוב לנגד עינינו בשנים האחרונות. מתנגדי הברקזיט, לדוגמה, טוענים כי קמפיין העזיבה הפעיל מניפולציות בין אם על ידי חריגה מהסכום המותר ובין אם על ידי הצגת נתונים שקריים בנושאי הגירה וכלכלה, ועל כן תוצאות המשאל אינן לגיטימיות. וכמובן, טראמפ. זו טקטיקה ששייכת למשטרים פופוליסטיים ואפלים, אך מעבר לכך, היא מהווה אתגר משמעותי לתיאוריה הדמוקרטית: כיוון שאם ניתן לדמוקרטיה להמשיך להיתפס רק כהכרעת הרוב ולא כמכלול שלם של אתוס וערכים, נשאיר אותה חשופה לחלוטין בפני המניפולציות של בעלי ההון והכוח.

משרד החוץ מפיץ עובדות אלטרנטיביות על חתונות אלטרנטיביות לא קיימות:

אך כפי שהוגי הנאורות ראו, לעיתים קל להילחם למען האמת, פשוט כיוון שהיא האמת. ואכן, לאחרונה ישנן יוזמות חשובות שקוראות תיגר על ההתמסרות לשקר. כך, למשל, פרויקט "המשרוקית", שעוסק בבדיקת עובדות, על ידי "בדיקת התבטאויות פומביות של אישי ציבור במטרה לספק לקהל צרכני החדשות כלי חיוני לבחינה מושכלת וביקורתית שלהן". חברי המערכת מדרגים אמירות של אישי ציבור שפורסמו בכלי התקשורת וברשתות החברתיות, המבוססות על עובדות שניתן לאמת או להפריך, לפי מדרג ציונים הנע מ"נכון" ועד "מטעה".

כך למשל, בחנה המשרוקית את התבטאותו האחרונה של ח"כ מיקי זוהר לפיה "לא רצינו לחסל את התאגיד ולסגור אותו, לא הייתה שום מטרה כזאת ומעולם לא הצבנו מטרה כזאת", וסיווגה אותה כלא נכונה, לצד הסבר ארוך ומנומק אשר הוכיח כי חברים בקואליציה וגם ראש הממשלה נתניהו העלו מספר הצעות לסגירת תאגיד השידור עוד לפני עלייתו לשידור וגם מאוחר יותר. לעומת זאת, הפרויקט בחן גם את אמירתה של ח"כ סתיו שפיר לפיה "ישראל הופכת למעשה להיות אחת המדינות האחרונות במערב שעוד לא מאשרות נישואים גאים", וסווגה אותה כנכונה.

יוזמה נוספת היא התנועה המתנגדת לפינקווש (pinkwash). תנועה זו מוחה נגד השימוש שהמדינה עושה בקהילה הגאה בארץ לצרכי תעמולה כדי להצטייר כליברלית וכנאורה כלפי חוץ, בעוד בפועל היא מונעת מלהטב"קים שוויון זכויות מלא—וראו הערתה של ח"כ שפיר—וממשיכה בכיבוש ובדיכוי מיעוטים נוספים. גם כאן, התנועה מסייעת לחשיפה של שקרים חצופים הבאים מכיוון ממשלת הימין הקיצוני. לאחרונה הועלה לעמוד הקבוצה עלון שחולק במצעד הגאווה בניו יורק מטעם משרד התיירות (הכולל הפניה לאתר הרשמי goisrael.com) ובו נכתב כי "זה למעלה מעשור, הממשלה הישראלית מקדמת שוויון חברתי עבור להטב"קים". זהו כמובן שקר מוחלט: רק השבוע, למשל, הקואליציה קידמה חוק פונדקאות שמפלה זוגות חד-מיניים. אז על איזה "שוויון חברתי" מדובר בדיוק?

בימים האחרונים, במטרה להפגין פלורליזם, פרסם משרד החוץ סרטון שמספר לעולם כי בישראל יש דרכים אלטרנטיביות להתחתן. מובן שישנן: אפשר להתחתן בחמישי בערב או בשישי בצהריים, להגיש פרגית או דג, ולבחור לעשות חופה ואז אוכל או אוכל ואז חופה. השאלה האם יש אלטרנטיבה לרבנות היא זניחה יותר, כמובן. מי חשב להעלות את הסרטון המקומם הזה? והאם הוא שבר שיא חדש של ציניות או של טמטום? בכל מקרה, הבושה כבר מזמן לא איתנו. באותה מידה, משרד החוץ מוזמן לבשר לעולם כי מלחמה היא שלום, חירות היא עבדות, ובערות היא כוח.

אך הדוגמאות הללו מראות שיש הרבה אזרחיות ואזרחים שמוכנות ומוכנים לעמוד מול השקרים. כך בדיוק קרה גם בתגובות הרבות לסרטון של משרד החוץ המבקשות מהעולם (המסכן שנקלע לוויכוח) שלא להאמין לשקר לפיו ישנן דרכים מגוונות להתחתן בארץ. כך שיש תקווה, אך יותר מזה, יש משימה אזרחית חדשה-ישנה. בעולם שאנו חיים בו, כולנו חייבים להיות חושפי שקרים ובודקי עובדות. מהבחינה הזו, אורוול עוד לא לגמרי כאן.

ד"ר אלעד כרמל הוא פוסט-דוקטורנט החוקר תיאוריה פוליטית והיסטוריה של רעיונות.

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

טסט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf