newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

אחרי 41 יום של שביתת רעב, העצורה הירדנית תשוחרר

הלחץ עבד: שר החוץ הירדני צייץ כי הושג הסכם עם ישראל, שבמסגתרו אללבדי ועצור נוסף "יחזרו לאדמת המולדת עד סוף השבוע". עורך דינה של אללבדי קיבל עדכון על ההסכם מהשגריר הירדני, אך ציין כי פרטיו המדויקים עוד לא התבררו. "זה תקדימי, שחרור כזה של עצורים מינהליים"

מאת:

העצורה הירדנית-פלסטינית היבא אללבדי תשוחרר, אחרי 41 יום של שביתת רעב. שר החוץ הירדני, איימן ספדי, צייץ כי בעקבות הסכם שהושג עם ישראל, אללבדי ועצור ירדני נוסף, עבד א-רחמן מרעי, "יחזרו לאדמת המולדת עד סוף השבוע".

עורך דינה של אללבדי, רסלאן מחג'נה, אמר ל"שיחה מקומית" כי "השגריר הירדני בישראל אישר את ההסכם ואת העובדה שהם יחזרו עד סוף השבוע לירדן. עם זאת, מחג'נה ציין כי פרטי ההסכם המדויקים עוד לא התבררו.

לדברי מחג'נה, "זה תקדימי, שחרור כזה של עצורים מינהליים. העבודה המשפטית, הלחץ הציבורי והעובדה שהירדנים החזירו את השגריר לעמאן סייעו לשחרורה. וכמובן העמידה של היבא, שהמשיכה בשביתת הרעב שלה למרות התנאים הקשים. היא גיבורה. לא פשוט להחזיק יותר מ-70 יום במעצר וחקירות ויותר מ-40 יום בשביתת רעב".

מחג'נה סיפר כי ביקר את אללבדי אתמול ועדכן אותה בקמפיין המחאה לשחרורה ובהפגנות בירדן, בגדה המערבית ובתוך ישראל. "למרות הניסיון לבודד אותה, עדכנתי אותה בנעשה בחוץ. סיפרתי לה על הישראלים והישראליות שעומדים יום יום מחוץ לכלא ברמלה וג'למה, בבית המשפט בעופר וגם מחוץ לבית החולים בני ציון בחיפה שבו היתה מאושפזת. היא היתה מאוד מעודדת מכל הסולידריות". לדברי מחג'נה, אללבדי תזדקק כעת למעקב ולטיפול רפואי, אבל "תהיה בסדר".

עורך דינה של אללבדי, רסלאן מחג'נה, ונציגי שגרירות ירדן, בדיון בערעורה של היבא אללבדי (צילום: אורן זיו)

עורך דינה של אללבדי, רסלאן מחג'נה, ונציגי שגרירות ירדן, בדיון בערעורה של היבא אללבדי (צילום: אורן זיו)

החל מאתמול קיימו כמה פעילות ישראליות שביתת רעב סמלית של 40 שעות – לציון 40 הימים לשביתת הרעב של אללבדי.

בסוף השבוע שעבר  החל קמפיין רחב הקורא לשחרורה של אללבדי, וכן התקיימו מחאות בירושלים ובתל אביב. פעילות בישראל פתחו בקמפיין רשת בעברית, שבו פירסמו את תמונתה של אללבדי עם הכיתוב "שמעת עלי?" ולאחר מכן צילום עם הכיתוב "רוצה לדעת במה אני מואשמת? גם אני". זאת, כדי למשוך תשומת לב לכך שאללבדי עצורה ללא כתב אישום או משפט. עמוד הפייסבוק שמספק מידע בעברית על מעצרה ועל המאבק לשחרורה צבר עשרות אלפי חשיפות ומאות שיתופים יממה לאחר שנפתח.

אללבדי כלואה בישראל מאוגוסט, אז הגיע מירדן לחתונה של קרובת משפחה מג'נין. עם כניסתה לישראל עוכבה במעבר אלנבי, ומאז היא מוחזקת במעצר. לפני כ-40 יום, לאחר שלא הוגש נגדה כתב אישום, מעצרה הפך מינהלי והיא פתחה בשביתת רעב.

למרות החקירות שעברה במשך ימים ארוכים ובתנאים קשים, אללבדי הכחישה כל העת את ההאשמות נגדה. ביום שני התקיים דיון בעופר בערעור שהגיש עורך דינה אך היא לא הובאה לדיון בשל מצבה. בשבועיים האחרונים פונתה אללבדי כמה פעמים מבית המעצר ג'למה (קישון) שליד חיפה לבית החולים בני ציון שבעיר לצורך קבלת טיפול רפואי. לפני כמה ימים הועברה למרפאה של שב"ס שבמתחם כלא איילון שברמלה.

מחאה מחוץ לדיון בערעורה של היבא אללבדי על מעצרה המינהלי, ב-28 באוקטובר 2019 (צילום: אורן זיו)

מחאה מחוץ לדיון בערעורה של היבא אללבדי על מעצרה המינהלי, 28 באוקטובר 2019 (צילום: אורן זיו)

רוני פלזן, אחת הפעילות למען שחרור אללבדי, אמרה לאחר ההחלטה: "אנחנו מתרגשות לחתום את צום הסולידריות שלנו עם היבא אללבדי בחדשות טובות על שחרורם של היבא ועבד א-רחמן מרעי עוד השבוע. הקמפיין לשחרורה של היבא אללבדי הסתיים בהצלחה. המאבק לשחרורם של האסירות והאסירים הפוליטיים ממשיך עד שייצאו לחופשי ויבוטל המעצר המינהלי".

הפגנה במזרח ירושלים נגד מעצרה המנהלי של האזרחית הירדנית היבא אל לבדי השובתת רעב בחודש האחרון. (צילום: אקטיבסטילסו)

הפגנה במזרח ירושלים נגד מעצרה המנהלי של האזרחית הירדנית היבא אל לבדי השובתת רעב בחודש האחרון. (צילום: אקטיבסטילסו)

מיצג מחאה בתל אביב נגד מעצרה המנהלי של האזרחית הירדנית היבא אל לבדי השובתת רעב בחודש האחרון. (צילום: אורן זיו)

מיצג מחאה בתל אביב נגד מעצרה המנהלי של האזרחית הירדנית היבא אל לבדי השובתת רעב בחודש האחרון. (צילום: אורן זיו)

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

טסט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf