newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

החסינות שניתנה לשטייף – תקדים מסוכן לרמיסת זכויות אדם

בפרשת אפי נוה, המשטרה החליטה להפוך עבירה על החוק – פריצה לטלפון נייד – לראיה לגיטימית. החסינות שניתנה לשטייף עלולה להפוך את הפרת הפרטיות שלנו לפרקטיקה מקובלת, מוסרית וחוקית

מאת:

אתה יושב לך אחרי יום עבודה ארוך מדיי ומשחק בנייד, עובר על ההודעות שקיבלת ומנסה למחוק את חלקן, גם אם הן חשובות. ברגע מסוים אתה תוהה: למחוק את ההודעה הזאת או להשאיר כראיה? במיוחד לאור העובדה שאתה עורך דין במקצועך.

תחושת הבטן שלך אומרת לך לא למחוק. אבל פתאום אתה נזכר שהנייד שלך – הכספת האישית שלך – פרוץ למעשה. עיתונאי או כתב עלול להחליט מחר בבוקר שאתה על הכוונת ולקבל בלא ידיעתך אישור פריצה לנייד שלך. כל החומרים, הסרטונים וההתכתבויות שאתה שומר בסוד יכולים להפוך לנחלת הכלל במחי יד.

אריסטו קבע כי: "הכול צריכים לקחת חלק בכל הסגולות המוסריות, אך לא באותה הדרך, אלא במידה המספיקה לכל אחד לשם תפקידו". בימים אלו אנו חייבים לשאול את עצמנו: עד כמה נהגה העיתונאית הדס שטייף במוסריות ביחס לתפקידה כשומרת סף?

קבילותן של ראיות שהושגו שלא כדין היא סוגיה שנדונה כמעט בכל מערכת משפט בעולם. ב-1914 פסק בית המשפט העליון בארצות הברית כי מסמכים שהשיגה המשטרה בפשיטה שלא כחוק – לא יוכלו לשמש כראיה בבית משפט. בהשפעת הפסיקה הזו, שהתקבעה בארצות הברית תחת השם "פרי העץ המורעל", התקבלה במדינות רבות בעולם התפיסה שלא כל ראיה קבילה, גם כאשר היא הוכחה כנכונה ויכולה להוביל להרשעה. גם בישראל, בהחלטה תקדימית שהיוותה מהפכה בדיני הראיות, סללו שופטי בית המשפט העליון, בפסק הדין ע"פ 5121/98 יששכרוב נ' התובע הצבאי הראשי, נתיב שנקרא "כלל הפסיקה", שעל פיו נקבע כי ההודאה שנגבתה מטוראי רפאל יששכרוב מחוקרי מצ"ח נגבתה כשלא כדין, היות ולא עודכן בתחילת החקירה כי יש לו זכות להתייעץ עם עורך דין.

נורה אדומה לכל אזרח המחזיק טלפון נייד. הדס שטייף (צילום: יוסי זלינגר / פלאש 90)

נורה אדומה לכל אזרח המחזיק טלפון נייד. הדס שטייף (צילום: יוסי זלינגר / פלאש 90)

ובחזרה לפרשת "מין תמורת מינוי" והעיתונאית הדס שטייף מול האזרח אפי נוה: מן הפרשה עולה תמונה מדאיגה מאוד. ככל שנחשפים הפרטים אנו מגלים כיצד עבירה על החוק, ובעיקר על החוק להגנת הפרטיות, הפכה לראיה קבילה בעיניה של משטרת ישראל.

החסינות שקיבלה שטייף מגורמי האכיפה צריכה להדליק נורה אדומה אצל כל אזרח המחזיק בטלפון נייד. בעוד זמן קצר אנו עלולים לגלות כי כתב במדור כלכלה וממון החליט לפרוץ לטלפון הנייד של איש עסקים הסוחר בבורסה. גם שם ודאי נמצא מידע הראוי לפרסום. אם לא במדורי הפלילים, ודאי במדורי הרכילות למיניהם. עצם העובדה שאנשי המשטרה הסכימו להעניק לשטייף הסדר חסינות תמורת מידע מטלפון נייד של אזרח הפכה את המעשה לפרקטיקה מקובלת, גם מוסרית וגם חוקית.

גם במקרים, שבהם מדובר במידע רגיש ואף חיוני לצרכי ביטחון, אין להתעלם מהסוגיה של קבילות הראיות ודרך השגתן, על אחת כמה וכמה כאשר מי שמנסה להשיג את המידע שלא כדין הוא עיתונאי ולא גורמי אכיפת החוק. ברמה הבסיסית ביותר, חיפוש בביתו של אדם או של מבוקש מחייב צו מיוחד של שופט, שלא לדבר על היתר פריצה למכשיר נייד והאזנות סתר.

במקרה שלפנינו אפשר לסכם ולומר כי רשויות אכיפת החוק והעיתונאית שטייף יצרו תקדים שיאפשר רמיסה של זכויות אדם, גם הבסיסיות ביניהן. כל אדם רשאי להאזין, להקליט, לעקוב, לפרוץ, לצלם ולהפליל ואז להעביר את המידע אל המשטרה בתיווך אנשי תקשורת שיחגגו לימים שיש להם סקופ. ולמי בכלל אכפת מזכויות האזרח המעורב בפרשה הזו? הרי זכויות יש רק ל"אנשים טובים".

לכל האמור לעיל אפשר להוסיף את הנוסח של סעיף 20 מתוך כללי האתיקה העיתונאית. תחת הכותרת "אמצעים פסולים" הובהר כי "לא ישתמשו עיתון ועיתונאי לשם השגת מידע באמצעים פסולים שיש בהם קלון למקצוע העיתונאות…". מעניין מה תהיה עמדתה של מועצת העיתונות, ושל השופטת בדימוס דליה דורנר שעומדת בראשה, בהתחשב בעובדה שהיא הייתה זו שאימצה את דוקטרינת הפסילה הפסיקתית בפס"ד יששכרוב.

עו"ד נידאל עואודה הוא איש עסקים ויזם בתחום התקשורת

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

טסט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf